"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Pealinna suurima jaaniku korraldab vabaõhumuuseum (0)
13. juuni 2007

Pealinna elanikud, kes jaaniõhtuks linnast lahkumiseks aega ja võimalust ei leia, saavad ühisest suurest jaanikust osa linnaski.

Eesti Vabaõhumuuseumis korraldatavad mitme ajastu laadis jaaniõhtud on saanud traditsiooniks ning meelitavad kohale tuhandeid linlasi ja suurel hulgal turiste.

Jaaniõhtut Rocca al Mare vabaõhumuuseumis toetavad ka Mustamäe ja Haabersti linnaosa valitsus, pannes sel puhul käima tasuta eribussid. Mustamäelt väljuvad eribussid vabaõhumuuseumisse kell 18 ja 19.30 Ehitajate teelt peatusest «Ed. Vilde tee», buss sõidab marsruudil Ehitajate tee – Sõpruse pst. – Sütiste tee – Retke tee – Tammsaare tee – Vabaõhumuuseum. Tagasiteed alustab eribuss kell 23 ja 00.30 vabaõhumuuseumi peavärava juurest. Õismäe tee lõpp-peatusest väljuvad eribussid vabaõhumuuseumi kell 18 ja 19, sealt tagasi toovad bussid kell 22, 23 ja 24. Bussid peatuvad kõigis marsruudile jäävates peatustes.

Vabaõhumuuseumi jaanipeo pilet täiskasvanule maksab 150 krooni, õpilasele, tudengile ja pensionärile 100 krooni ja perele 350 krooni.

Vabaõhumuuseum pakub korraga neli ehtsat ja eestimaist lustipidu. Külaväljakul toimub tsaariaegne jaanilaupäev. Leigarid tantsivad 100 aasta vanuseid moetantse, laulavad ja mängivad ja kutsuvad kõiki kaasa lööma. Kalma tuuliku juures peetakse maha Eesti Wabariigi aegne jaanipidu. Õhtujuhtide korraldatavatele mängudele lisaks on võimalik kaasa tantsida ja kaasa laulda rahvamuusikutega. Lisaks tuleb külla mustkunstnik! Rusi talu juures toimub nõukaaegne jaanipidu. Õhtut juhib Tallinna Kalinini rajooni kultuuritöö koordinaator. Teda abistab ürituse korda valvama tulnud miilits. Auhindadeks on defitsiitkaubad leti alt ja sõit miilitsaautoga! Tänapäevane jaanipidu toimub Kiigeplatsil. Tuld aitab loita ja hoida ansambel Oort. Südaööni kestvaks tantsuks teeb muusikat Armas Aeg. Kolga talus on kella 19–22 Lasteõu, kus pakutakse mänge ja meisterdamist suurtele ja väikestele.

Talud on avatud kella 21ni. Maitsvaid koduseid roogasid pakuvad Kolu kõrts ja partnerid.
Stroomi rannas toimub kella 16–19 jaanituli Põhja-Tallinna lastele, kavas on nii lavaprogramm kui ka lastele mõeldud võistlused ja mängud. Lastepidu juhib lastesaate «Fredi seiklused» peakangelane ja päevajuht. Üles on seatud ka kaks batuuti.

Nõmme jaanipidu algab kell 18 Nõmme spordikeskuses (Külmallika 15 a). Esinevad ansamblid Neljapäev, Kolumbus Kris ja Blacky. Õhtut juhib Tauri Tallermaa. Pilet 50 krooni, lastele ja pensionäridele 25 krooni.

Tallinna jaanituled saavad alguse Jüriöö pargist, kus traditsiooniliselt presidendi poolt teele saadetud võidutulest vabaduselõke süüdatakse. Tervituskõnega esineb linnavolikogu esimees Toomas Vitsut. Jüriöö pargist saadetakse teele tuled linnaosadesse, kus nendest õhtul jaanituled süüdatakse. Ürituse lõpus pakutakse linnarahvale sõdurisuppi ja kesvamärjukest.

Võidupüha paraad toimub tänavu Raplas ning esimest korda on kõigi maakondade tuletoojad naised.

Võidutule viivad võidupühaparaadilt maakondadesse Kaitseliidu eriorganisatsioonide Naiskodukaitse ja Kodutütarde esindajad.

Mõlemal organisatsioonil on tänavu juubel – Kodutütred tähistasid jaanuaris 75. aastapäeva, naiskodukaitsjad peavad 80. sünnipäeva augusti lõpus.

President Toomas Hendrik Ilves annab võidutule maakondade tuletoojatele üle 23. juunil kell 11 algaval võidupüha paraadil Rapla ühisgümnaasiumi staadionil. Iga ringkonna naiskodukaitsja ja kodutütar viivad võidutule ühiselt kodumaakonda, kus see antakse maakaitsepäeva tähistamise üritustel omakorda üle valdade esindajatele, et see jõuaks kõigi Eesti jaanituledeni.

Võidutule maakondadesse saatmise komme pärineb aastast 1936, kui president Konstantin Päts süütas pealinnas võidupühaüritustel tõrviku ja mootorratturitest kaitseliitlased viisid tule laiali üle riigi igasse linna ja maakonda.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.