"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna noored said oma kohviku (0)
13. juuni 2007

Tallinna kesklinnas Pärnu mnt 9 avas 25. mail uksed alternatiivne noortekohvik, mis propageerib uimastivaba elustiili, annab võimaluse ürituste korraldamiseks ja ideede elluviimiseks, propageerib noortelt noortele tegevusi ning pakub välja alternatiive väärtushinnangute muutumiseks.

Kohviku algatusgruppi kuuluvad Tallinna noored, kes olid ideed juba poolteist aastat püüdnud ellu viia, kõnelesid abilinnapea Merike Martinsonile oma kavatsusest mullu suvel kodanikutrammis.

Abilinnapea leidis, et noorte initsiatiiv vajab igati toetust ning sellisel ajaveetmispaigal on mentaliteedikujundajana suuri võimalusi.

Pärast otsinguid leidis linnavalitsus jaanuari lõpus kohvikule kesklinnas sobivad ruumid paigas, kus varem oli tegutsenud baar Hidalgo, ning andis need MTÜ-le Ühendus Alkoholivaba Eesti soodsa hinnaga tähtajatule rendile. Kesklinna valitsus toetas akendevahetusel ja tehnosüsteemide uuendamisel, remonditööd tegid ehituskooli õpilased, kes ehitasid ka köögimööbli ja müügileti, AS Espak toetas ehitustarvetega.

Samal ajal tegelesid noored aktiivselt sponsorite otsingutega ning kirjutasid projekte. Hansapanga programmi «Tähed särama» kaudu saadi 25 000 krooni helitehnika ostuks, linna kuritegevuse ennetamise komisjon eraldas 70 000 krooni ning Tallinna tervisenõukogu 21 000 krooni temaatilisteks üritusteks, annetuse korras koguti kohviku jaoks ka laudu ja toole.

Kohvik alustas tööd kohe pärast avamist ning on iga päev avatud kella 16–21. Esiotsa pakutakse külalistele soodsa hinnaga teed, kohvi ja mahla, toitlustamine käivitub niipea, kui õnnestub saada toetus köögitehnika ostuks ning saada tervisekaitseameti luba.
Erinevad nädalapäevad on pühendatud erinevatele tegevustele: nii on esmaspäev filmipäev, neljapäeval toimuvad kohtumisõhtud, reedel on muusika- ning laupäeviti mängudeõhtud.

Kavas on korraldada väitlus- ja omaloominguõhtuid, raamatuesitlusi, fotokonkursse, erinevaid töötubasid jpm. Noorteorganisatsioonid saavad kohviku ruumides oma üritusi korraldada.

Reklaami teevad noored koolides levitatavate flaierite ja plakatitega ning huvijuhtidele saadetava info kaudu, õppetöö ajal saab teavitamine toimuda ka kooliraadiote ja -ajalehtede toel.

Kohviku patrooniks olnud Merike Martinson paneb vastavatud noortekohale suuri lootusi. «Üritame riigi liberaalsele alkoholipoliitikale vastu astuda konkreetsete sammudega ja loodame, et noortekohvik suudab murda hoiakuid, nagu saaks lõõgastumine ja meeldiv ajaviitmine toimuda vaid alkoholi- ja nikotiini toel,» ütles meelemürkide leviku pärast muretsev meedikust abilinnapea.

Tubli noortetuumik, kes kohviku idee ellu viisid, on Miina Karafin, Rasmus Pikk, Liis Ots, Kärt Savisto ja Pirkko-Liisa Prits 21. koolist, Matleen Makko reaalkoolist, Gerda Peets Kristiine gümnaasiumist, Mattias Malk Gustav Adolfi gümnaasiumist, Kristiine-Teele Aimla ja Kristel Ets Jakob Westholmi gümnaasiumist, Alex Nõomaa ja Gethe Rohumägi Kadrioru Saksa gümnaasiumist.

Noortekohviku projektijuht on TLÜ tudeng Karin Streimann ja tegevjuht TÜ tudeng Kai Krabo ning vaimseks isaks võib pidada ühenduse AVE esimeest Lauri Beekmanni.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.