"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Linn areneb koostöös (0)
05. september 2007

Politiseerituse vähendamine elukorralduslikes küsimustes oleks esimene samm tervema ühiskonna suunas.

Eesti elu on vaieldamatult liiga politiseeritud. Vahel hakkab poliitika elu koguni segama ning siis märkavad ja taunivad inimesed seda eriti. Samas peavad nad tõdema, et hasartmängud vohavad või alkoholist põhjustatud õnnetused aina sagenevad – otsekui poliitika kiuste.

Leian, et kui iga üksikküsimuse arutamise juures poleks mõttetut joonetõmbamist võimu- ja opositsiooniparteide vahele, saaksid paljud asjad nii riigi kui omavalitsuse tasandil palju kiiremini korda.

Ühine mure järelkasvu pärast

Äsja tegi Tallinna linnavolikogu valitsusele ettepaneku kitsendada alkohoolsete jookide jaemüüki lasteaedade ja koolide läheduses. Vastav eelnõu tuli nii volikogu opositsioonist – Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsioonilt – kui ka võimuloleva erakonna esindajana minult. Seega ühesugune mure noorte pärast mõlemal poolel.

Kuna IRLi eelnõu jäi paraku liiga kitsaks ja jättis vaidlustamise võimaluse kas või õiguskantsleri poolt, pidasingi vajalikuks teha sisult toetav, kuid radikaalsem ettepanek, mis parandaks olukorda juba seadusemuudatuse teel. Lisaks nägin võimalust pakkuda seadusandliku initsiatiivi kaudu Tallinna toetust väiksematele omavalitsustele.

Lõpuks pole aga oluline initsiatiivi lähtepunkt, vaid tähtis on tulemus – et volikogu pidas vajalikuks keelata alkoholimüük lasteaia, alg- ja põhikooli, gümnaasiumi ja kutseõppeasutuse läheduses asuvates kauplustes. Konkreetse kauguse kehtestamine võiks jääda omavalitsuse otsustada. Tallinnas on näiteks kehtestatud piirang alkoholi reklaamimiseks lähemal kui 300 meetrit hoonest, kus asub eelnimetatud lasteasutus.
Õnneks on ka juba riigis valitseva koalitsiooni ridadest kostnud toetust Tallinna initsiatiivile, nii et on lootust leevendada meie ühiskonna üht valuküsimust. Loodetavasti õnnestub samasuguse koostöö teel parandada ka hasartmänguseadust. Tallinna volikogu igatahes tegeleb selle teemaga tõsiselt edasi.

Ühine monument

Enne suvepuhkust jõudis linnavolinike ette kaks samasisulist eelnõu: nii keskfraktsioon kui ka IRL soovisid taastada skulptor Amandus Adamsoni 1928. aastal loodud nn Tondipoiste mälestussamba. See monument püstitati 1924. aasta detsembrimässu mahasurumisel hukkunud nelja kadeti mälestuseks Tondile ning aastal 1941 hävitati.

Taastamisest on huvitatud Eesti eruohvitserid, keda toetab Kristiine linnaosa valitsus ja ka linnavalitsus. Samuti on Kanadas elavad Tondi Sõjakooli vilistlased pöördunud samasisulise ettepanekuga Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste poole. Vilistlased on valmis ka osalema ausamba taastamise finantseerimisel.

See näide kinnitab, et küllap sünnivad head ideed ja vajalikud algatused tihti mitmes peas või kabinetis ühel ajal. Et need ellu rakendatud saaksid, on vaja teha koostööd. Kindlasti on võimalik ka ühendada need kaks volikogu menetluses olevat eelnõu ja hea algatus teoks teha. Ma usun, et see on nii konkreetsel juhul kui ka linnaelu tulevase arengu huvides vajalik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.