"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Autovaba nädal ärgitab liikumisharjumusi muutma (0)
19. september 2007

Tallinnas on käimas Euroopa autovaba nädala üritused, mis kulmineeruvad 22. septembril autovaba väljaku avamisega Väike-Ameerika ja Luha tänava ristmikul ning perepäevaga Tammsaare pargis.

Euroopa autovaba nädalat korraldatakse kuuendat korda ja seekord on selle teemaks «Inimsõbralikud tänavad».

«Tallinn on inimeste liikumisharjumuste muutmiseks mitmesuguseid samme ette võtnud ning nüüd võime öelda, et see töö hakkab vilja kandma,» ütles abilinnapea Jaanus Mutli.

«Loodetavasti loobuvad paljud ühistranspordi liikumiskiiruse paranemise tulemusel isikliku sõiduauto kasutamisest. Mida raskemaks ja keerulisemaks autoga kesklinna pääsemine ja n-ö ukse all parkimine muutub, seda tõsisemaks alternatiiviks ühistransport kujuneb. Ja ühistranspordi tase on viimaste aastatega suure kvaliteedihüppe teinud.»
Mutli sõnul kinnitab ühistranspordi populaarsuse kasvu edukalt käivitunud Pirita-suunaline «Pargi ja reisi» pilootprojekt ning Viimsist ja Harkust õpilasi kesklinna koolidesse sõidutavad eribussid.

Kesklinnas liiklusummikute vähendamiseks ja ühissõidukite kasutamise soodustamiseks avas transpordiamet lisaks Pirita omale autovabaks nädalaks veel kaks «Pargi ja reisi» parklat – Õismäel trollide lõpppeatuse juures (Paldiski mnt 221) ja Pärnu maantee ääres Kalevi kommivabriku endise hoone juures. Õismäe parklast saab edasi liikuda trolliga ning Pärnu maantee parklast kas bussi või trammiga. Transpordiradade väärkasutamine on sel nädalal politsei kõrgendatud valve all.

Tallinna autovaba nädal sai avalöögi Haabersti värskelt avatud liiklusväljakul koolieelikutele mõeldud lasteüritusega «Olen keskkonnasõber», kus laste armastatud tegelased Fredi ja Pipi viisid läbi liiklusteemalisi mänge ja viktoriine. Nädala jooksul külastavad Fredi ja Pipi mitmeid Tallinna lasteaedu ja koole ning tutvustavad lastele läbi mängu ja laulu keskkonnasõbralikke liiklusvahendeid ja turvalist liiklemist.

Lasteaedade õpetajad viivad laste ja lastevanemate seas läbi küsitluse uurimaks, mis liiklusvahendiga lapsed lasteaeda jõuavad ning arutatakse, kas ja kuidas oleks võimalik teekonda turvalisemaks ja keskkonnasõbralikumaks muuta.

Tallinna transpordiamet korraldas autovaba nädala ürituste raames seminari «Ühistranspordi ja jalgratta kasutamise ning jalgsikäimise võimalused Tallinnas – miks või kuidas seda soodustada?» Seminaril arutati visiooni, mille kohaselt on aastal 2035 Tallinna linnastus meeldiv, tervislik ja inimsõbralik elukeskkond, kus on tagatud teenustele ja kaupadele ohutu ning mitmekülgne ligipääsetavus. Selle tulevikunägemuse kohaselt oleks võimalik erinevaid, võrdselt efektiivseid liikumisviise kasutada ning transpordikasutus oleks ressursi- ja energiasäästlik.

Autovaba nädal kulmineerub rahvusvahelisel autovabal päeval, 22. septembril tänavafestivaliga Uue-Maailma asumis ning kogupereüritusega Tammsaare pargis.
Tänavafestivali korraldavad Uue Maailma Selts, Eesti Roheline Liikumine koostöös Tallinna keskkonnaameti ja kultuuriväärtuste ametiga. Festivalipäevaks muutub Väike-Ameerika ja Luha tänava ristmik jalakäijate väljakuks, kus tegutsevad vanakraamiturg ja õunaturg, toimuvad kontserdid, loengud ja lasteüritused. Uue Maailma tänavafestival avatakse kell 12.

Tammsaare pargis algab kell 13 «Autovaba perepäev», mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu sellele, kuidas autoliiklus elukeskkonda mõjutab.
Üleeuroopalist autovaba päeva on korraldatud 2000. aastast. 2002. aastast alates on aga korraldatud juba tervet säästvatele liikumisviisidele pühendatud nädalat.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.