"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Monumendid, koolitoit ja perearstikeskus (0)
19. september 2007

Viimasel linnavolikogu istungil keerles jutt põhiliselt monumentide, koolitoidu ning Pirita perearstikeskuse ümber. Kuivõrd istungil toimunu meediakajastus ei ole olnud kõige ülevaatlikum, otsustasin sellest mõne reaga kirjutada.

Isamaaliidu fraktsiooni liige Lagle Parek kaitses linnavolikogu ees oma eelnõu, milles soovis, et Tallinna linn algataks koostöös riigiga kommunismiohvrite memoriaali rajamise. Volikogu ees oma algatust tutvustades «unustas» aga Parek selle projekti olulise osapoole ehk riigi sootuks ning tahtis kogu töö ja vastutuse Tallinnale panna.
Samas on meile kõigile hästi teada, et praegusel valitsusel on nüüdseks monumentidega arvestatavaid kogemusi. On ju vähem kui poole aastaga teisaldatud pronkssõdur ja tulemuslikult lõpule viidud vabadussamba konkurss, mis ei ole aastakümnete jooksul paljudel valitsuskabinettidel õnnestunud.

Seda ja ka Pareki eelnõu sõnastust arvesse võttes, aga ennekõike niisuguse memoriaali poliitilise kaalu tõttu, mis selgelt ületab ühe omavalitsuse piirid, sooviski keskfraktsioon pöörduda vastavasisulise ettepanekuga valitsuse poole.

Rõhutasin volikogu istungil, et kõigi inimsusvastaste kuritegude ohvrite väärikas mälestamine on väga tähtis ja vajab kindlasti linna toetust. Samas on võtnud Tallinnas ja riigis monumentide püstitamisel initsiatiivi kaitseministeerium ning seetõttu tuleks ka kõnealune memoriaal rajada riigi algatusel.

Keskfraktsioon soovis eelnõu täiendamise teel teha linnavalitsusele ülesandeks valmistada ette valitsusele tehtav ettepanek rajada terroriohvrite memoriaal Tallinna. See aga mingil põhjusel ei sobinud enam eelnõu algatanud IRLi liikmetele, kelle ridadest pärineb ka praegune kaitseminister. Ometi oli just Parek oma sõnavõtus soovinud, et niisuguse rajatise puhul võiksid erinevad jõud leida üksmeele.

Tegelikult suutsime juba leida üksmeele hoopis ühe teise mälestusmärgi suhtes. See on nn Tondi poiste monumendi taastamise kava, millega tulid linnavolikogus üheskoos välja nii keskfraktsioon kui ka IRL. Eelmises Pealinnas avaldas volikogu esimees Toomas Vitsut arvamust, et kaks samasisulist eelnõu on mõistlik ühendada, ja nii ka läks. See annab lootust, et koostöö muutub uuel tasemel efektiivsemaks.

Ühised eesmärgid on sageli mitte ainult linnavolikogu erinevatel fraktsioonidel, vaid ka omavalitsusel ja riigivõimul. Üks selliseid juhuseid puudutab kindlasti lapsi, nende tervist ja kõike seda, mis tervist hoida aitab, sh sooja koolilõunat. Selle viimasega pole lood kõige paremad, sest ilmselt on riigi poolt koolitoidu jaoks makstav summa ajale jalgu jäänud.

Keskfraktsiooni kuuluv linnavolinik Kaja Laanmäe tõstatas selle probleemi eelmisel volikogu istungil. Kindlasti on Laanmäe koolijuhina suurepäraselt kursis tegeliku olukorraga, mis tema sõnul ei luba õpilastele pakkuda täisväärtuslikku ja tervislikku koolitoitu. 1. septembril 2002 jõustunud põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 321 sätestas, et õpilaste toitlustuskulud kaetakse riigieelarvest vastavate sihtotstarbeliste eraldistena kohaliku omavalitsuse eelarvesse. 2002. aastal eraldatigi selleks riigieelarvest ühe õpilase kohta arvestuslikult 10 krooni, tänavu 10 krooni ja 42 senti.
Seda on selgelt liiga vähe, kui võtta arvesse praegused hinnad ja tööjõukulu. Kindlasti tuleks riigil summat suurendada, mida toetas ka Kaja Laanmäe.

Samuti olen veendunud, et kõik volinikud on huvitatud ladusa ja kvaliteetse arstiabi kättesaadavusest igale linnaelanikule, nagu nad küllap ka tunnustavad tublide meedikute vastutusrikast tööd. See oli a priori nii ka revisjonikomisjoni liikmete puhul, kes kontrollimisel leidsid puudusi Pirita linnaosa poolt aastatel 2000-2001 sõlmitud rendilepingutes perearstikeskusega ja hilisemas ettevõtte investeerimiskohustuse järgimises.
Komisjon ei teinud etteheiteid väga hinnatud perearstile või tema asutusele, vaid tollasele linnaosavanemale Ülle Rajasalule. Paraku keeras osa volikogu liikmeist arutelu just niisugusele lainele, mis võimaldas iseend või oma poliitilisi sõpru n-ö tule alt välja tuua.
Üldiselt on aga linnavolikogu hooaeg alanud uue hoo ja energiaga, mille üle saab vaid rõõmu tunda. Soovin, et seda hoogu jätkuks kogu ees olevaks perioodiks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.