"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Vabadussambast ja vabariigist (0)
19. september 2007

Keskerakond on Tallinnas võimul kuuendat aastat ning pealinlastele saab üha enam selgeks, et tegemist on oma lubadusi täitva ning elanike heaolu eest seisva linnavalitsusega.

Linn muutub puhtamaks ning turvalisemaks. Aastaid vaid jutu tasemel ringelnud projektid teostuvad.

Vabariik linna vastu

Keskerakondliku linnavalitsuse järjekordseks võiduks tõotab kujuneda ka Vabaduse platsi ja lähiala rekonstrueerimine riigi esindusväljakuks. Ent vabariigi võimuritele ei istu Keskerakonna edu kommunaalprobleemide lahendamisel. Kuna valitsuse läbiviidud vabadussamba konkursi korraldus ning väljavalitud idee ei toonud kaasa üldrahvalikku toetust, vaid süvendas erimeelsusi ühiskonnas, tuli valitsuspartei propagandameistritel käivitada uus aktsioon, millega Vabaduse väljaku korrastamisele jalg taha panna. Väljaku PPP raames arendamist otsustati torpedeerida Kaarli pst 4a riigile kuuluva kinnistu munitsipaliseerimisest keeldudes.

Esmapilgul tundub kõnesolev väike maasiil kogu projekti mahtu arvestades marginaalne, ent planeeringusse süüvides selgub, et riigil on seekord tõesti võtmepositsioon. Nimelt saab vaid riigimaad kaasates ehitada maa-alusesse parklasse piisavalt autokohti, tagamaks selle kahjumita töötamist. Kui Kaarli pst 4a kavandatud väljasõidud tuleb nihutada praeguste tenniseväljakute alale, kaotab parklate rajamine eraettevõtjate jaoks atraktiivsuse ning nad loobuvad ühisest arendusplaanist.

Mis muutub?

Kui eraomanik, kes ostis ametiühingute kesknõukogult tenniseväljakute aluse maa, keeldub linnaga parkla rajamisel koostööd tegemast, kaob võimalus korrastada ka bastionide äärne maapealne ala. Määramata ajaks säilivad rohtukasvanud tenniseväljakud ja lagunenud tribüünid. Just räämas tenniseväljakute
taha soovib vabariigi valitsus püstitada laialdast poleemikat tekitanud vabadusristi. Risti asukohast lähtudes peaks lagunenud tribüüni asemele tulema kõrgend, kust pidupäevaparaade hakkavad jälgima president, peaminister ja valitsuse liikmed. Praeguses olukorras jääb kava teostumata ning vabadussammast ääristab Kaarli puiestee poolsest küljest ka edaspidi tühermaa.

Vabaduse väljak rekonstrueeritakse nagunii

Vabariik linna vastu võib tunduda küll mõnusa tegevusmallina neile Reformierakonna propagandistidele, kelle ainsaks saavutuseks munitsipaalkarjääri tehes jäi Tallinna tornide lehvidega kaunistamine, ent tõsistele poliitikutele riigi ja pealinna vastandamine ei sobi. Kaarli pst 4a munitsipaalomandisse andmine on lakmustest, kas Andrus Ansipi juhitav seltskond soovib lähtuda riigi reaalsetest vajadustest ning teha poliitikaüleste eesmärkide saavutamisel erakondade vahel koostööd või taandub kõik pelgalt ärapanemisele.

Vabaduse väljak rekonstrueeritakse ka ilma riigi toetuseta, selle oleme otsustanud, sest meile on Tallinna areng poliitilisest vägikaikaveost olulisem. Muidugi jääb ehitamata bastioni müüri ääres kulgev jalakäijate- ja paraadide korraldamise ala ning sellest on sügavalt kahju.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.