"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Alkohol – võitlus elu ja surma peale (0)
10. oktoober 2007

Ei möödu päeva, mil Eesti meedias ei räägitaks alkoholiga seotud probleemidest. Alustades joobes juhtide põhjustatud surmadest, jätkates üha suurenevate alkoholi tootmise ja tarbimise näitajatega ning lõpetades 13-aastastega, kes satuvad raske alkoholimürgituse tagajärjel Tallinna lastehaiglasse. Et olukord on hull, sellele ei vaidle vastu keegi. Mis aga sellele tõdemusele järgneb? Mida selle suhtes ette võtame?

Tarvis nihet mõttemallides

Seni on Tallinn olnud alkoholivastase võitluse rindel pioneer. Juba mõned aastad tagasi alustasime viinamüügi ajalise piiramisega. Tollal oli see ühiskonnas paljude jaoks mõistetamatu samm.

Praeguseks on aga kõik suuremad omavalitsused meie eeskujul samasugused müügipiirangud kehtestanud. Kõige tipuks on praegu Keskerakonnaga opositsioonis asuv valitsuskoalitsioon teemaga kaasa tulnud, tehes ettepaneku seadustada üleriigiline ajaline müügipiirang.

Kokkuvõtvalt: Tallinnas on tehtud otsuseid, mis muudavad mõttemalle – kui 2004. aastal ei mahtunud müügipiirang paljudele pähe, siis nüüd on see muutunud iseenesest mõistetavaks regulatsiooniks.

 Alkoholipoliitikas on Tallinn praegugi ajast ees. Kristiine Prisma kaasus näitab seda ilmekalt. Ka siin on lisaks õiguslikele, majanduslikele ning poliitilistele aspektidele tähtis ühiskonna kasvatamise, mõttemallide muutmise aspekt.

Meie elanikkond on alkoholi liigtarbimisest tulenevate hädaohtude küüsis. Kõik saavad sellest aru, kuid keegi ei võta midagi ette. Mitte keegi peale Tallinna linnavõimu! Tallinna linna otsustavus ja nulltolerants on ajendatud sellest, et avalik huvi, laste ja noorukite tervis ja heaolu on olulisem kui viinatootjate ja edasimüüjate ärihuvid. Ja kui sellest veel aru ei saada, siis tuleb teha tõhusat selgitustööd. Lõppude lõpuks peab avalik huvi peale jääma! Sellest tuleb aru saada nii ettevõtjatel, Reformierakonnal kui ka Eesti Vabariigi kohtutel!

Valitsus ei soovi alkoholipoliitikat

«Alkoholipoliitika on riiklik küsimus ja sellega peaks tegelema valitsus,» ütlevad kallid Reformierakonna esindajad linnavolikogus. Aga mida teeb samal ajal nende juhitud riigivalitsus? Mitte kui midagi. Selle asemel annab Rein Lang välja järjekordse õllemargi Põhiseaduse Pilsner ning peaminister Ansip vaid kiidab takka. Miks valitsus alkoholi liigtootmist  ja liigtarbimist piirata ei soovi, sellele vastuse äraarvamine jäägu lugeja ülesandeks.

Ometi paistab valitsuse hämarast tagatoast ka valguskiiri. Nimelt on Juhan Partsi majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist tulnud ettepanek alkoholiseadust muuta, soovitakse kehtestada üleriigiline alkoholimüügiaja piirang.

Kui selle ettepanekuga ei kaotataks omavalitsuste õigust ise seda valdkonda reguleerida, võiks seda muudatust kahel käel toetada. Kui see ei taanduks vaid Tallinnas võimul olevale Keskerakonnale ärategemiseks, siis võiksid kõik tallinlased Partsi eelnõu peale plaksutada!

Tallinnal on plaanis terve programm

Ka kõige pikem tee algab esimesest sammust ning alustamine on kahtlemata iga ettevõtmise raskeim osa. Hea algus alkoholipoliitikas on Tallinnas tehtud. Ühiskonnas löövad laineid nii alkoholimüügiaja piiramine kui ka nulltolerants lastele alkoholi müümise suhtes. Et sisuline alkoholipoliitika elluviimine jääb Eesti Vabariigis Tallinna linna peale, sellega oleme juba arvestanud, vähemalt selle valitsuse eluajaks. Ja kui küsitakse, miks te, keskerakondlased, seda teete, siis vastus on lihtne: see ongi meie seisukoht. See ongi meie arvamus ja südametunnistus. See ongi meie aade!

Järgmisi samme alkoholipoliitikas ei tule kaua oodata. Linnavalitsuses on valmimas kompleksne programm alkoholiprobleemide vastu võitlemiseks. Ja nagu elu näitab, küllap tulevad teisedki omavalitsused meie ideedega kaasa, kui oleme need Tallinnas ellu viinud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.