"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Jäätmete sorteerimise harjumus tuleb ruttu (0)
10. oktoober 2007

Katrini peres on jäätmete sorteerimine suhteliselt uus tegevus, millega pereliikmed alles hakkavad harjuma. Nii mõnigi keskkonnateadlik tallinlane aga kahtleb prügi sorteerimise mõttekuses, kui teised ühisreegleid ignoreerivad ning oma jäätmed ühte konteinerisse viskavad.

«Hakkasime vanapaberit ja pappi liigiti koguma kohe, kui meie maja juurde ilmus selleks ette nähtud konteiner,» räägib Katrin.

2006. aastal taaskasutati Tallinnas 13 583 tonni paberi- ja papijäätmeid . Iga tonn taastöödeldud paberit säästab 17 puud.

«Linnaelanikud on sorteerimise kohustuse omaks võtnud ning kokku kogutava materjali kvaliteet on märgatavalt paranenud,» ütles Tallinna keskkonnaameti juhataja Tõnu Tuppits.

«Et prügilasse ladestatavate jäätmete kogused väheneksid, tuleb suunata võimalikult palju jäätmeid taaskasutusse. Kuigi ainult vanapaberi eraldi kogumisega ei saavuta me soovitud tulemust, on see märk sellest, et ühiskond hakkab pikkamööda välja kasvama hoiakust «pärast meid tulgu või veeuputus»,» räägib Tuppits.

Tallinna uue jäätmehoolduseeskirja järgi tuleb korraldatud jäätmeveo piirkondades eraldi mahutisse koguda ka biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed. See nõue kehtib elamutele, kus on vähemalt kümme korterit. Kui praegu on 33st Tallinna jäätmeveo piirkonnast korraldatud jäätmeveoga hõlmatud 16 piirkonda, siis järgmisest aastast jõustub korraldatud jäätmevedu kõigis Tallinna piirkondades.

«Kui uus konteiner meie maja juurde toodi, arutasime naabritega, kuidas peab toidujäätmeid koguma. Tavalise kilekotiga jäätmeid sinna visata ei tohi ja tänapäeval enam prügiämbriga jäätmeid õue ei viida. Praeguseks oleme oma köögis välja töötanud süsteemi, et toidujäätmed paneme biolagunevasse kotti ja hommikul viimasena kodust väljuv pereliige viskab toidujäätmed selleks ette nähtud konteinerisse,» räägib oma kogemusest Katrin.

«Tallinlased peavad mõistma, et see, kuidas me jäätmetega ümber käime, on üks osa meie kultuurist,» ütles Tuppits. «Jäätmete sorteerimise mõttekust tõestab fakt, et taaskasutatav on 90% kodus tekkivatest jäätmetest.»

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.