"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
(0)
24. oktoober 2007

Tallinna linnavalitsus on seadnud eesmärgiks muuta linnahalli piirkond atraktiivseks ja mitmekesiseks linnaruumiks. Selle saavutamiseks esitas linnavalitsus linnavolikogule Tallinna merele avamise kontseptsiooni.

«Linnahall ja selle ümbrus kui Tallinna merevärav peaks meritsi saabujad väärikalt vastu võtma ja andma Eesti Vabariigi pealinnast soodsa esmamulje. Praegu avanev pilt pole ühe Euroopa pealinna vääriline,» nentis abilinnapea Taavi Aas.

Aasa sõnul on linna merele avamisest räägitud aastaid, kuid seni pole plaanidest kaugemale jõutud. «Nüüd oleme seadnud eesmärgiks kogu linnahalli piirkonna terviklikult välja arendada. Loodetavasti saavad sellest arengutõuke ka Patarei vangla ja Lennusadama piirkond ning teisedki mereäärsed alad,» ütles Aas.

Kontseptsioon seab eesmärgiks kujundada linnahalli lähiümbrusest kaasaegne multifunktsionaalne linnakeskus ning määratleb objektid, mis tuleb eesmärgi saavutamiseks rekonstrueerida või püstitada.

«Eeldatavasti saab ala korda ja valmis aastaks 2011, mil Tallinn kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit,» ütles Aas.

«Linna merega sidumisel on seatud eesmärgiks linlikult tihe, atraktiivne linnaruum, kus meri on urbanistliku visiooni looduslikuks aktsendiks,» ütles Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd.

Linnahalli ja endise elektrijaama vahelisele alale, kus praegu asub kütusetankla, on plaanis püstitada linna haldushoone, millesse koondatakse kõik linnavalitsuse allüksused ja linnavolikogu. «Seega oleks tulevikus kõik linna pakutavad avalikud teenused mugavalt ja aegasäästvalt ühest kohast kättesaadavad,» ütles Mänd.
Lisaks bürooruumidele tuleb linnavalitsuse administratiivhoonesse kavandada ka senisest enam avalikku pinda – teenindussaal, väljapanekute ruumid, kohvikud jms. Haldushoone kõrvale on plaanis rajada Raepark.

Mere äärde rajatakse rannapromenaad, kalaturg ning purjejahtide ja mootorpaatide teenindamiseks mõeldud jahisadam. Linnahall on plaanis rekonstrueerida rahvusvaheliseks konverentsikeskuseks, kus on võimalik korraldada ka messe. Linnahalli kai ehitatakse meretaksot ja väikealuseid teenindavaks sadamaks.
Endised soojuselektrijaama hooned renoveeritakse Kultuurikatlaks. Moodne, erinevaid kunstiliike ühendav kultuuriloome- ja esituskeskus on ühtlasi ka Euroopa Kultuuripealinna 2011 tegevuskeskus.

Linnahalli piirkonnast kujuneb multifunktsionaalne keskus, kus on nii teenindus-, kaubandus-, büroo- ja elamispindu kui ka avalikkusele suunatud hooneid. Suurt tähelepanu pööratakse hoonetevahelise avaliku ruumi kujundamisele ning väärtarhitektuuri edendamisele.

Linna merele avamise suurepäraseks näiteks on Rotermanni kvartali arendamine multifunktsionaalseks aktiivseks ja atraktiivseks. Tallinna linnapea Edgar Savisaare sõnul on Rotermanni kvartali arendamine suurepärane näide, kuidas ajaloolist substantsi säilitades nüüdisaegseid vajadusi arvestavat keskkonda luua.

«Võrreldes paari aasta taguse ajaga on räämas ja mahajäetud tööstuskvartal tundmatuseni muutunud ning arhitektuuriliselt paeluvate ehitiste võrra rikkamaks saanud, samas on tähelepanuväärne, kui suure respektiga suhtuvad uusehitised üle saja aasta vanustesse pae- ja telliskivihoonetesse,» ütles Savisaar.

Rotermanni arendusprojekti esimese etapina valmis neli uut, paeluva arhitektuuriga hoonet. Arendustööde teises etapis ehitatakse ja renoveeritakse viie aasta jooksul kokku kaheksa maja, mille seas on ka ajaloolised jahuladu, elevaatorihoone, prooviveski ja leivavabrik. Läbi Rotermanni kvartali hakkab kulgema üksnes jalakäijatele mõeldud äritänav, mis võimaldab jalgsi mugavalt Viru keskuse piirkonnast sadamasse pääseda.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.