"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Lauluväljaku arendamine takerdub riigi saamatuse taha (0)
24. oktoober 2007

Kui sel aastal sai Tallinna lauluväljak ehituseks ning korrastustöödeks linna- ja riigieelarvest kokku 40 miljonit krooni, siis järgmisel aastal riik enam lauluväljaku väljaehitamist toetada ei kavatse.

Möödunud aasta varasuvel sõlmisid Tallinna linn ja kultuuriministeerium koostöökokkuleppe, mille kohaselt peavad linn ja riik kolme aasta jooksul lauluväljaku parendamisse ja väljaarendamisse panustama kumbki 60 miljoni krooni.

Tallinna abilinnapea Kaia Jäppineni sõnul on kokkuleppe eesmärgiks viia lauluväljaku peahoonekompleks, lauluväljakul asuvad hooned ja rajatised ning lauluväljaku pargi kommunikatsioonid ja haljastus koostöös järgmiseks üldlaulupeoks 2009. aastal tänapäevasele funktsionaalsele ja ohutustehnilisele tasemele.

«Kui riik peaks nüüd oma kohustustest taganema, siis võib arvata, et üldlaulu- ja tantsupeoks aastal 2009 lauluväljak renoveeritud ei saa,» tõdes Jäppinen. «Pikemas perspektiivis on eesmärgiks arendada praegusest lauluväljakust, mille territoorium on kokku üle 30 hektari, multifunktsionaalne kultuuri-, meelelahutus- ja vaba aja veetmise paik, mis oleks linnaelanike teenistuses ka laulupidude vahelisel ajal ning mis oleks keskse raskuspunktina integreeritud kesklinna-Pirita rannaala tervikusse.»

Kultuuriministeeriumi pressiesindaja Katrin Arvisto nentis, et 15. mail 2006 sõlmitud leping minister Raivo Palmaru ja linnapea Jüri Ratase vahel on heatahte-koostööleping. «Vastavalt riigieelarve seadusele ei saa ükski riigiasutus, sh ministeerium, võtta endale rahalisi kohustusi üle eelarveaasta,» vahendas Arvisto. «See koostöölepe sätestabki, et pooled teevad vajalikke jõupingutusi, saamaks oma eelarvesse summasid, mis aitaks SA Tallinna Lauluväljaku suuri investeerimisplaane ellu viia. Iga-aastased summad aga sõltuvad pigem konkreetse eelarveaasta võimalustest ning prioriteetidest ja seekord lauluväljakule 20 miljoni krooni taotlus ministeeriumi eelarve piiresse ei mahu.»

Praegu kehtiva kokkuleppe järgi tuleb eelkõige renoveerida lauluväljaku peahoone – rajada tänapäevane elektri- ja sidekaablite süsteem, ehitada ruumid ümber multifunktsionaalseteks, remontida peahoone fassaadid ja galeriid, korraldada ümber peahoone valgustus. Laulupeoliste ja pargi külastajate jaoks tuleb rajada tualettruumidesse vee- ja kanalisatsioonisüsteem ning duširuumid, ühtlasi ehitada uus vee- ja kanalisatsioonisüsteemiga varustatud tualettruumide kompleks. Samuti on kavas turismiinfo- ja spordipunkti rajamiseks kassaruume laiendada ning nüüdisaegne lao- ja olmehoone ehitada.

Lisaks on vaja territooriumile uusi teid rajada ning viia lauluväljakul asuvad välised elektri- ja valguskaablid ning drenaažisüsteem vastavusse normide ja ohutusnõuetega. Korrastamist vajab ka lauluväljaku pargis asuv kõrg- ja madalhaljastus ning Saja tamme park. Kava näeb ette ka vähemalt 500 sõidukile parklate rajamise.

Arvestuste kohaselt on nende eesmärkide saavutamiseks vaja investeerida kokku vähemalt 120 miljonit krooni. «Selleks kohustusid mõlemad pooled toetama lauluväljaku rekonstrueerimistöid aastatel 2007–2009 kumbki 60 miljoni krooniga,» märkis Jäppinen. Koostöökokkuleppega võttis nii linn kui ka riik kultuuriministeeriumi näol omale kohustuse ülaltoodud projektide rahastamiseks.

Abilinnapea sõnul taotleb kultuuriväärtuste amet järgmiseks aastaks linnalt taas 20 miljonit krooni, et eesmärgi täitmist jätkata. Iseküsimus on aga riigipoolne finantseering. «Ma ei mõista riigi suhtumist ega käitumist, sest tegemist ei ole lihtsalt mingi linna ehitisega, vaid üleriigilise kultuuriobjektiga, mis sümboliseerib meie rahva lauluajalugu ja -traditsioone ning on paik, mis on eestlaste kultuurilise iseolemise tähtsaim sümbol,» ütles Jäppinen.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.