"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tallinn võitleb viinakuradiga (0)
07. november 2007

Tallinna linn on astunud alkoholipoliitikas otsustava sammu – kitsendanud alkoholi kättesaadavust ja rakendanud alaealistele alkoholi müünud kauplejate suhtes rangeid karistusi.

Linnavalitsuse alkoholipoliitika on ühiskonnas laia kõlapinna pälvinud. Noor tallinlanna Kai Kask märgib, et alkoholimüügipiirangute ümber käivat arutelu ta suure huviga jälginud ei ole. «Olen väike alkoholitarbija ja seepärast ei puuduta alkoholimüügipiirangud mu igapäevast elu küll mitte kuidagi,» selgitas Kask. «Tavapäraselt on mul kodus paar pudelit veini ja siidrit-õlut külmkapis varuks – juhuks, kui ootamatud külalised tulevad.» Samas möönab Kask, et alkoholi tarbimine on suurenenud, eriti just noorte seas, ning kusagilt ja keegi lihtsalt peab alustama, et joomist ohjata.

Linlaste hoiakute teadasaamiseks tellis linn uuringufirmalt Faktum & Ariko uuringu, mille raames esitati vastajatele üks küsimus: kas toetate politsei ettepanekul alkoholi jaemüügi loa äravõtmist kauplustelt, mis on müünud alaealistele alkoholi vähemalt kaks korda?
Telefoniküsitlus viidi läbi 12.–15. oktoobrini ja see hõlmas elanikkonda vanuses 15–74 aastat. Küsitleti 503 tallinlast.

Rahvas toetab

Uuringu tulemusena selgus, et alkoholi müügiloa äravõtmist kaupluselt, mis on müünud alaealisele alkoholi vähemalt kaks korda, toetab 69% tallinlastest. Sammu ei toeta 28% ning seisukohta pole 3% küsitletutest. Vanuseti ilmnesid märkimisväärsed erinevused müügiloa äravõtmise toetuse kindluses ning selge suundumus on, et mida vanema vastajaga tegemist, seda kindlam on toetus. Kui 15–17-aastaste seas toetab kindlasti müügiloa äravõtmist 15%, siis vanimas rühmas ehk enam kui 55 eluaastat, on see juba 52%. Naiste seas on kindlaid toetajaid veidi rohkem kui meeste seas.

Uuringu järgi toetab müügiloa äravõtmist 62% eestikeelsest elanikkonnast, neist 27% kindlalt, venekeelse elanikkonna seas on üldine toetus seevastu 78% ja kindel toetus 52%, mis on ligi kaks korda enam kui eestikeelse elanikkonna seas.

Linnaosade järgi on toetus müügiloa äravõtmisele kõrgeim Lasnamäel, järgneb Nõmme. Linnaosadest väikseim on toetus alkoholi müügiloa äravõtmisele Kristiine linnaosa elanike seas – üldine toetus 55%, sh kindel toetus 18%. Sammu mittetoetajaid on Kristiines kokku 42%. Ilmselt mõjutavad Kristiine tulemust kaks tegurit – Kristiine Prisma on oma linnaosas väga tugeva positsiooniga kaubandusettevõte ning kui probleem puudutab inimese enda tarbimist, muutub suhtumine eksimustesse ka leebemaks.

Senisest rangem alkoholipoliitika

Tallinna abilinnapea Jaanus Mutli sõnul kinnitas uuring, et linlased pooldavad linnavalitsuse alkoholimüügipoliitikat. «Kui enne oli tunda, siis nüüd on teada, et enamik linnarahvast on selles küsimuses meie selja taha koondunud ja toetab linnavalitsuse otsustavat tegevust võitluses meie laste tervise nimel. See on julgustav ja näitab, et ajame linlastele olulisi asja,» tõdes Mutli. «Loomulikult leidub inimesi, kes muudatustele oponeerivad, nägemata samas teo pikemat perspektiivi ja kasutegureid. Kellaajaline alkoholimüügi piiramine ja karmid karistused alaealistele alkoholimüügi osas ei jää sellel teel kindlasti viimasteks sammudeks. Kahju on sellest, et praegune valitsus ei soovi näha probleemi «noored ja alkohol».»

Abilinnapea sõnul on õhtune alkoholimüügipiirang toonud kaasa noorte impulssostude vähenemise ja samas pole tekkinud viinaturismi lähivaldadesse. Veelgi rangemate piirangute kehtestamisega ei oleks Mutli hinnangul mõtet kiirustada. «On näha, et linlased on alkoholi müügipiiranguga ära harjunud ja selle eesmärgist aru saanud,» lisas Mutli.

Oktoobri keskel läbi viidud kontrollimiste käigus ei avastatud ühtegi alaealistele alkoholi müügiga seotud rikkumist, mis näitab olukorra paranemist alkoholimüügi valdkonnas. Võib arvata, et linna viimatised müügilubade peatamise ja trahvimise otsused on alkoholikauplejaid distsiplineerinud. «Kui politseiprefekt Raivo Küüt rääkis rohkem kui kuu aega tagasi, et alkoholi müük alaealistele on massiline, siis praegu on olukord teistsugune. Seda saab meie töö positiivseks tulemuseks pidada, et oktoobris seoses alaealisele alkoholi müügiga ühtegi üleastumist ei avastatud. On rõõm tõdeda, et nii poemüüjad kui ostjad mõistavad alkoholi müügipiirangu positiivset ja ühiskondlikult kasulikku külge,» lisas Mutli.

Tallinna linnavolikogu aseesimees Tarmo Lausing tõdes, et ei möödu päeva, mil meedias ei räägitaks alkoholiga seotud probleemidest – alustades joobes juhtide põhjustatud surmadest, jätkates alkoholi üha suurenevate tootmise ja tarbimise näitajatega ning lõpetades 13-aastastega, kes satuvad raske alkoholimürgituse tagajärjel Tallinna lastehaiglasse. «Et olukord on hull, sellele ei vaidle keegi vastu. Aga mis sellele tõdemusele järgneb või mida selle suhtes ette võtame?» küsis Lausing. «Seni on Tallinn olnud alkoholivastase võitluse rindel pioneer. Praeguseks on aga kõik suuremad omavalitsused meie eeskujul samasugused müügipiirangud kehtestanud. Kõige tipuks on praegu Keskerakonnaga opositsioonis asuv valitsuskoalitsioon teemaga kaasa tulnud, tehes ettepaneku seadustada üleriigiline ajaline müügipiirang.»

Alkoholiga seotud süütegude statistika
Kuriteod:
• Põhja politseiprefektuuri teeninduspiirkonnas registreeriti 9 kuuga kokku 17 829 kuritegu. Neist 6966 juhul on kuriteo toime panija välja selgitatud ning 1318 juhul oli isik kuriteo toimepanemise hetkel alkoholijoobes.
• Tabati 1228 alkoholijoobes mootorsõidukijuhti, kellel on juba kehtiv karistus sama teo eest.

Väärteod:
• Alkoholijoobes sõidukijuhtimisi tuvastati 3003 (juhtumid, kus juht tabati alkoholi tarvitanuna esimest korda või pole tal kehtivat karistust selle teo eest).

Alkoholiseaduse rikkumisi registreeriti kokku 9231.
Neist:
• § 70 – avaliku kohas alkoholi tarvitamisi või avalikus kohas alkoholijoobes viibimisi 7800
• § 71 – alkoholi tarvitamisi alaealise poolt 1285
• § 67 – alkohoolse joogi käitlemisel vanusepiirangu rikkumisi 57

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.