"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Teed ja tänavad korda! (0)
07. november 2007

Tallinna üheks prioriteediks on teedeehitus. Teede remontimisel, uuendamisel ja hooldamisel on väga palju ära tehtud – tänavusteks suurteks saavutusteks võib pidada Sõpruse puiestee ja Vilde tee ristmiku rekonstrueerimist ning Smuuli tee pikendust viadukti näol. Lõpetamisel on üks aastaid oma järge oodanud olulisi tee-ehitusi – Männiku tee rekonstrueerimine. Eelmise aasta olulisim saavutus oli Tartu maantee rekonstrueerimine.

Tallinna teedel tehtud põhjalike ümberehitustööde tulemusi tunnevad kõik, kes nendel liiguvad. Liiklus muutub sujuvamaks ja ohutumaks ning seeläbi paraneb elukeskkond ja kasvab heaolu.

Sõpruse pst ja Vilde tee ristmik on muutunud jalgsi liiklejatele palju turvalisemaks, kuna ületuskohad on reguleeritud valgusfooridega. See ristmik oli tuntud rohkete liiklusõnnetuste poolest. Nüüd on ristmik ka autojuhtidele mugavam, sest sõiduteed laiendati ja lisati ka pöörderajad. Ristmik on saanud täiesti uue ilme.

Sellel aastal valminud suurimaks tee-ehitusobjektiks on Smuuli tee viadukt, mis on Ülemiste ristmiku liikluskoormust tunduvalt vähendanud, loonud alternatiivse võimaluse raudtee ületamiseks ning parandanud Suur-Sõjamäel paiknevate ettevõtete transpordiühendust. Tänu viaduktile on kõigile linlastele avanenud võimalus pääseda kiiremini ja liiklussõlmi vältides Peterburi teelt Tartu maanteele. Võin julgelt öelda, et oleme saavutanud olukorra, kus liiklemine on nii jalakäijatele kui ka autodele mugavamaks ja ohutumaks muutunud.

Tee-ehituse märksõnad tulevikuks on kvaliteet ning kvartalisisesed teed. Olen oma ametiaja jooksul palju Tallinna teedel ringi sõitnud ja märganud, et olukord pole kiita. Välja tooksin eelkõige halvad teeolud Lasnamäe ja Põhja-Tallinna tänavatel, kuhu teetöölised pole ammu oma jalga tõstnud. Tänavaid, mis töökätt vajavad, on mitmeid. Mõne näitena tooksin välja Kopli, Kaera, Pae ja Paekaare tänava. Kvaliteet on meie jaoks oluline – nõuame ehitajatelt pikema aja peale garantiid ja tähtaegadest kinnipidamist ning vajadusel rakendame sanktsioone.

Linnapilt atraktiivsemaks

Harju tänava äärse varemetevälja korrastamine ja haljasalaks kujundamine on pälvinud kõigi tallinlaste ja ka linna külaliste tähelepanu. Suurejoonelist projekti tunnustas ka MTÜ Eesti Kommunaalmajanduse Ühing, kes Tallinnale suureks auks Harju tänava haljasala 2007. aasta parimaks kommunaalrajatiseks valis.

Tähtsamate lõpetatud ehitustööde seas on ka Kadrioru pargi Luigetiigi ümbruse rekonstrueerimine ning laste- ja noortepargi rajamine. Noortepargi atraktsioonidest on 1937. aastast säilinud liumägi, mis korrastati ja üle värviti. Lastepargi mängualal on mänguväljakud kolme vanuseastme jaoks (2–5, 5–12 ja 12–15) – kokku on 15 atraktsiooni. Siin leidub ka jalgrattarada ja vabaõhulava lasteetenduste korraldamiseks.
Linn toetab igati parkide loomist, arendamist ja korrastamist, et igaühel oleks hubane koht, kus saaks tööstressi maandada ning igapäevase rutiini eest hetkeks varju pugeda.

Pilk tulevikku

Edukalt elluviidud plaanid on tõukeks uutele perspektiividele. Nagu juba mainitud, kavatseme tulevikus pöörata suuremat tähelepanu aastaid remontimata väiksemate tänavate remondile.

Oluliseks peame endiselt kergliiklusteede ehitamist, et inimesed saaksid aktiivselt jalgrattasporti teha ja rohkem looduses viibida. Pirita linnaosa Lillepi parki on kavas rajada kahekilomeetrine tervisespordirada, mis sobib ka väiksemate võistluste pidamiseks nii jooksjatele, rulluisutajatele kui ka jalgratturitele.

Linna haljastamise osas tahame välja tulla uute lahendustega tänavate ja parkide kaunistamisel. Üheks näiteks võiks tuua suvise pealinna rõõmsamaks ja värvikirevamaks muutvate lilleskulptuuride paigaldamise. Suur rekonstrueerimine seisab ees Kalamaja pargis, mis saab täiesti uue ilme – uuendatakse haljastus ja valgustus, rajatakse mänguväljakud ja purskkaevud. Järgmisel aastal korrastame täielikult ka Lasnamäel asuva Tondiloo haljasala.

Pimedate ilmade saabudes tuleb päevakorda linna valgustuse teema. Lisaks pimedate tänavate valgustamisele on tähelepanu all linnarajatiste kujundusvalgustuse ehitamine. Linnavalitsus on välja kuulutanud konkursi tiitlile «Põhjala valguspärl». Lennukaid ideid oodatakse kõigilt linnaelanikelt.

Väikeste linnakodanike ja nende vanematele rõõmuks saab aga teatada, et võtame südameasjaks lastemänguväljakute turvalisuse ja lapsesõbralikkuse tagamise. Lastemänguväljakute planeerimisel soovime tihedama asustusega linnaosadesse rajada mängulinnakud, mis rahuldaksid nii erineva vanusega laste kui ka nende vanemate vajadused.

Tehtud on palju, kuid palju toimetusi on veel ees. Kutsun linnaelanikke üles aktiivsele dialoogile, sest parimad lahendused sünnivad koostöös. Ühiselt tegutsedes saame tagada kõigile tallinlastele turvalise ning tervisliku elukeskkonna.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.