"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tegutseme hoolides (0)
07. november 2007

Püüame selle poole, et sotsiaalteenused oleksid võimalikult mitmekesised, kataksid erinevate gruppide ootused ja vajadused ning et hädaline ei jääks arstiabita.

Lapsed ja noored

Meie südameasjaks on laste ja noorte tervislike eluviiside kujundamine ja tervise väärtustamine. Koos lastearstide ja -psühhiaatritega tahame rajada Tallinna Lastehaigla juurde laste vaimse tervise keskuse. Ehitusprojekt on valmis, kuid nüüd on tarvis riiklikku toetust Euroopa Liidu struktuurfondidest ehituseks raha saamiseks.

Keskus hakkaks tegelema kogu Põhja-Eesti psüühika- ja sõltuvushäiretega noorte ja laste ravi ning rehabiliteerimisega, ülioluline on ka riskilapse polikliiniku ennetustegevus. Meie noorte vaimse tervise probleeme ja süvenevaid sõltuvushäireid arvestades on sellise keskuse loomiseks viimane aeg.

Detsembris valmib Tallinna Laste Turvakeskuses uus sõltuvushäiretega laste ja noorte osakond, laste turvakeskuse laienemine jätkub ka järgmisel aastal.

Aastaks 2009 peaks olema Tallinnas iga 1000 lapse kohta üks lastekaitsetöötaja. Selle eesmärgi saavutamisele oleme rõõmustavalt lähedal. Mõnes linnaosas on eesmärk juba täidetud.

Mais alustas kesklinnas Pärnu mnt 9 tegevust alkoholivaba noortekohvik. Aja huvitavalt ja kasulikult veetmist võimaldav paik on kiiresti populaarsust kogunud. Äsja sai samalaadse kohviku Mustamäe, kus pakutakse tegevust peamiselt noortele, kel raskusi enese ja ühiskonnaga toimetulekul. Selliste noortepaikade avamisega näitame, et meie võitlus noorte alkoholitarbimise vastu ei piirdu sõnade ja kontrolliga, vaid teeme ka konkreetseid tegusid.

Eakad ja puuetega inimesed

Tallinna linna jaoks on eakate hoolekanne olnud alati oluline. Uue sotsiaalteenusena on käivitunud ööpäevaringne häirenupusüsteem koos sotsiaalvalve teenusega. See sai võimalikuks tänu Johannese Rüütelkonna Soome, Saksa ja Rootsi haru miljonikroonisele annetusele, kuid edaspidi kavatseb linn sellesse süsteemi jätkuvalt investeerida, et haarata võrgustikku kõikide linnaosade vastavat abi vajavad üksikvanurid. Praegu toimib süsteem Mustamäel ja Lasnamäel ning on Nõmmel käivitamisfaasis. Loodetavasti jõuab mitmetes riikides toimiv süsteem tulevikus ka teistesse Eesti linnadesse. Oluline roll on koduhoolduse arendamisel, et eakas inimene saaks võimalikult kaua oma kodus turvaliselt elada.

Iru hooldekodus oleme igal aastal jõudsalt elamiskorpusi remontinud. Tulevikus peab Iru hooldekodu juurde saama ka õendushoolduskorpuse.

Oleme püüdnud igati ka puuetega inimeste vajadusi rahuldada – kohandanud liikumispuuetega ja nägemispuudega inimeste ettepanekuid arvestades kõnniteid ja ligipääsetavust linnahoonetesse, linna uuenev madalapõhjaline ühistransport on oma sõidukitele paigaldanud vastavad valgustablood ning häälteate süsteemi.

Eluase ja arstiabi kättesaadavus

Need on põhilised probleemid, millega kodanikud minu vastuvõtule tulevad. Linn jätkab jõudsalt munitsipaalehitust, ehitab sotsiaalkortereid ning sotsiaalmajutusüksusi, kuid paljud meie eakad peavad veel paraku sotsiaalkorterit ootama.

Eluasemeprobleemidega inimestele pakume erinevaid võimalusi. Tööl käivad kodutud saavad elada varjupaigas või sotsiaalmajutusüksuses ning oma elujärje paranedes sotsiaalkorteritesse pääseda. Sotsiaalmajutusüksuste juures toimib ka uus võlausaldusteenus, mis aitab inimesel sotsiaaltöötaja abiga oma võlgu likvideerima asuda.

Tallinna linnavalitsus on viimase kahe aasta jooksul teinud pingutusi arstiabi kättesaadavuse parandamiseks. Näiteks oleme eraldanud 20 miljonit krooni kae- ja ortopeedilisteks operatsioonideks. Sellega oleme suutnud 2,5 aasta pikkuse kaeoperatsioonide järjekorra kaks korda lühemaks teha. Koostöös haigekassaga avasime 50 uut hooldusravikohta Lääne-Tallinna keskhaigla Nõmme hooldushaiglas.

Põhjalike arutelude tulemusena on valminud Tallinna tervishoiu arengukava. Linnavalitsus on arengukava vastu võtnud, ees seisab selle kinnitamine volikogus. Valmimas on ka tervise arengukava, mis on iga tallinlase tervise laiahaardeline kaitseprogramm.
Tallinn maksab 40 sotsiaaltoetust. Kasvanud pole üksnes liikide arv, vaid ka toetuste suurused.

Töid ja tegemisi jätkub sotsiaal- ja tervishoiu valdkonnas kindlasti uuel ja järgnevatelgi aastatel. Selleks soovin kõigile sotsiaal- ja tervishoiutöötajatele jõudu ja tervist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.