"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Aktsiisitõusud suurendavad oluliselt linlaste kulusid (0)
19. detsember 2007

Järgmiseks aastaks riigi poolt kavandatud aktsiisitõusude tagajärjel suurenevad oluliselt tavatarbija kulutused nii eluasemele, toidule kui ka transpordile.

Järgneval aastal vähendatakse küll füüsilise isiku tulumaksu määra ning suurendatakse maksuvaba tulu, kuid samas suurenevad kõigi kodanike jaoks tuntavalt tarbimismaksed.

2008. aastal on riigieelarves plaanitud tulude juurdekasv aktsiiside tõusu arvelt koos lisanduva käibemaksuga 5,585 miljardit krooni.
Milline mõju sellel üldise hinnatõusu kõrvalt inimeste rahakotile olema saab, sõltub paljuski sellest, milliseid aktsiisikaupu ning kui palju keegi tarbib. Enamikule on maksutõusud siiski möödapääsmatud, sest kallinevad nii elekter, mootorikütus kui ka toasoe.

«Aktsiisitõusude mõju saab iga inimene otseselt tunda, ostes poest toitu ja muid kaupu või tanklast kütust, tarbides teenuseid või makstes igakuiseid kommunaalarveid – kõik on kallimaks läinud,» rääkis Tallinna finantsdirektor Katrin Kendra.

Riigi aktsiisitõus annab veelgi hoogu sisse inflatsioonile ning doominoefektina hakkavad kasvama ka kõikide teiste kaupade ja teenuste hinnad, mis ka juba selgi aastal seni kiiresti kerkinud.

Näiteks kui 2007. aastaks prognoositi tarbijahinnatõusu 6,5%, siis 2008. aastal on prognoos 8,5%, tänavu novembris küündis tarbijahinnaindeks aga juba ligi 10 protsendini.

Tallinlaste kulud kasvavad

Tallinna ettevõtlusameti hinna ja tarbijakaitse teenistus uuris soojus- ja elektrienergia hinnatõusu mõju linna pere tarbimisele ning eluaseme kuludele. Ameti andmetel võib Tallinnas pere keskmiseks suuruseks arvestada 2,5 liiget.
Võrreldes 2006/2007. aasta kütteperioodiga, on soojusenergia müügihind 2008. aasta jaanuarist elanikkonnale 62,8% suurem, pere kulud soojusenergiale suurenevad 280 krooni võrra kuus.

Hinnamuutus on tingitud primaarse kütuse hinna muutusest ehk siis Eesti Gaasilt ostetava gaasi ja Iru Elektrijaamalt sisseostetava soojuse hindade tõusust, teatas Tallinna Küte. Aktsiisikasvud võimendavad hinnatõusu veelgi.
Elektrienergia müügihind tavatarbijale kallineb uuest aastast 10,5% ning pere maksed elektrienergia eest suurenevad 40 krooni kuus.

Kui arvestada ka maagaasi müügihinna tõusuga 2,3% võrra seoses aktsiisimaksu rakendamisega, lisandub 2008. aastal pere eluaseme kuludele keskmiselt 330 krooni kuus. Eluasemekulud moodustavad keskmiselt 18% väljaminekutest.
«Kuna aktsiisimäärasid tõstetakse järsku, mõjub see inimeste rahakotile valusalt,» ütles Tallinna ettevõtlusameti tarbijapoliitika osakonna juhataja Arne Tunis.

«Järkjärguline tõus oleks märksa mugavam. Kui hinnatõusud tulevad ühe raksuga, löövad need inimese tarbimisharjumused mingil määral sassi ja kuskilt tuleb hakata kokku hoidma.»

Abivajajaid tekib juurde

Tallinna abilinnapea Merike Martinson ütles, et üldise hinnatõusu tagajärjel kallinevate eluasemekulude tulemusena võib linnas suureneda ka suurtesse majanduslikesse raskustesse sattuvate ehk alla toimetulekupiiri elavate perede arv. «Aktsiisitõusude taustal peaks riik toimetulekupiiri suurust kindlasti tõstma,» rääkis abilinnapea.
Vastavalt 2007. aasta riigieelarve seadusele on toimetulekupiiri määr praegu 900 krooni kuus üksi elavale inimesele või perekonna esimesele liikmele ning 720 krooni pere teisele ja igale järgnevale liikmele.

2007. aasta esimesel poolaastal oli toimetulekutoetuse saajaid Tallinna linnas 927 perekonda, nendes olevate pereliikmete arv oli 1387 inimest.
«Kui riik on otsustanud aktsiise tõsta, siis linn kaitseb oma vähekindlustatud kodanikke näiteks iga-aastase ühekordse toetusega pensionäridele ja puuetega lastele hinnatõusu kompenseerimiseks.

Toetus tõuseb 2008. aastal 700 kroonilt 850 kroonile ja 2009. aastal 1000 kroonile,» ütles Martinson.

Lisaks tõuseb tema sõnul järgmisel aastal linnaeelarvelise toetusena lastele toimetuleku tagamiseks makstav toetus 1200 kroonilt 2000 kroonile.

Omavalitsuste kulude järsk kasv

Aktsiisitõusud avaldavad mõju ka kohalike omavalitsuste kuludele.
Tallinna linna võib Katrin Kendra sõnul Eesti oludes pidada suurtarbijaks, kes oma eelarvest peab katma nii koolide, lasteaedade, kultuuri- kui ka sotsiaalhoolekandeasutuste kulud.

«Linna osutatavate teenuste hinnad ei ole viimastel aastatel oluliselt muutunud, kuid kulud nende teenuste osutamiseks on samal ajal märgatavalt kasvanud,» ütles Kendra.

Linn peab tagama kütmise ja valgustuse 253 linnaasutuses, sealhulgas enam kui 200 haridusasutuses, ning muretsema ka toitlustusteenuse eest, mida kaudselt mõjutab ka aktsiisitõus.

Samuti tuleb linnal tagada ühistransporditeenuse osutamine, teehooldus ja tänavavalgustus ning palju muud. Kõigi nende teenuste, mille kuludes on oluline kütuse- ja energiakomponent, hinda mõjutab aktsiisimäärade kasv.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.