"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Linna arenguks kulub järgmisel aastal 7,7 miljardit krooni (0)
19. detsember 2007

Tallinna 2008. aasta linnaeelarve on tänavusega võrreldes ligi 12% mahukam ning kokku kulub linna elukeskkonna ja avalike teenuste arendamisele 7,7 miljardit krooni. Kui võrrelda Tallinna linna eelarvet riigi eelarvega, siis siin on märgata mitmeid põhimõttelisi erinevusi.

Kuigi riigi tulud kasvavad järgmisel aastal enam kui kolmandiku võrra suuremas tempos kui linna tulud ja kuigi riigi eraldised Tallinnale aasta-aastalt vähenevad, investeerib linn siiski oma elanike heaolusse kolm korda rohkem kui valitsus.
Näiteks kui Tallinna linnaeelarvest moodustavad investeeringud viiendiku ehk 20%, siis riigi eelarvest vaid 6%.

Samas kasvas Tallinna linna­eelarve järgmisel aastal tunduvalt vähem kui linnaeelarve. Linna eelarve kasvab järgmisel aastal 11,5%, riigieelarve aga koguni 17,6%.
«See tähendab, et riigieelarve soodustab tarbimist ja inflatsiooni,» lausus linnapea Edgar Savisaar. «Linnaeelarve on seega konservatiivsem.»

Samuti on nähtav tendents, et riigi eraldised Tallinna linna eelarvesse aasta-aastalt vähenevad. Kui praegu on Tallinna eelarve riigieelarvest 8%, siis 1996. aastal oli Tallinna eelarve 14% riigieelarvest. Kui riigi eraldised linnaeelarvesse moodustasid 2005. aastal 18,38%, 2006. aastal 16,13%, 2007. aastal 15,63%, 2008. aastal vaid 15%.

Ka näiteks riigi toetus Tallinna linnale teede korrashoiuks moodustab vaid 1,2% riigieelarves teede remondiks ja teehooldeks ettenähtud vahenditest.
Samas suudab linn siiski ka vähenevate tulude kiuste teha hoogsalt investeeringuid.
«Tallinna linna 2008. aasta eelarve eelnõu näitab linna suutlikkust saada ka iseseisvalt hakkama,» ütles Savisaar, «jätkata kavandatud projektide elluviimist linna arendamiseks ja linlastele tänapäevase elukeskkonna loomiseks.»

RIIK: RAHAKOTT PAKSEM, INVESTEERINGUID VÄHEM.
TALLINN: RAHAKOTT ÕHEM, INVESTEERINGUID ROHKEM.

• Kuigi riigi tulud kasvavad järgmisel aastal enam kui kolmandiku võrra suuremas tempos kui linna tulud ja kuigi riigi eraldised Tallinnale aasta-aastalt vähenevad, investeerib linn siiski oma elanike heaolusse kolm korda rohkem kui valitsus.
• Tallinna linnaeelarvest moodustavad investeeringud 20%, riigieelarve kuludest aga ainult 6%.
• Kõigist riigi investeeringute kogumahtust moodustavad Tallinna investeeringud 26,4%, st Tallinn investeerib oluliselt rohkem kui Eesti riik.
• Linna eelarve kasvab 11,5%, riigieelarve aga palju enam 17,6%. See tähendab, et riigieelarve soodustab tarbimist ja inflatsiooni. Linnaeelarve on konservatiivsem.
• Kui praegu on Tallinna eelarve riigieelarvest 8%, siis 1996. aastal oli Tallinna eelarve 14% riigieelarvest. Samal ajal riigi eraldiste osakaal Tallinna sissetulekutesse pidevalt väheneb.
• Riigieraldised linnaeelarvesse moodustasid 2005. aastal 18,38%, 2006. aastal 16,13%, 2007. aastal 15,63%, 2008. aastal 15%.
• Nt: riigi toetus Tallinna linnale teede korrashoiuks moodustab vaid 1,2% riigieelarves teede remondiks ja teehooldeks ettenähtud rahast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.