"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Millise hinnangu annate Tallinna linna 2008. aasta eelarvele? (0)
19. detsember 2007

Meelis Milder, Baltika Grupi juhatuse esimees:

Tööandjana teevad Tallinna linna 2008. aasta eelarves rõõmu eeskätt investeeringud ühistranspordivõrgustiku arendamisse ja lasteaiakohtade loomisse. Ettevõtte logistika seisukohalt on väga olulised investeeringud uute teede rajamisse ja remonti.
Linnakodanikuna tekitab hea tunde panustamine kultuuri. Ka kultuuripealinnaks ei saada ju üleöö. Olen seisukohal, et linna investeeringutesse võiks oma panuse anda ka riik, kuna paljud suurehitused ei ole mõeldud kasutamiseks mitte üksnes tallinlastele, vaid kõigile kodanikele, ka riigi külalistele.
Hiljuti kolis Baltika Grupp oma tootmise uude Lasnamäe tööstusparki. Esmamuljed on väga head – tööstuspargis on korralik infrastruktuur, kommunikatsioonid ja linnapoolne kiire asjaajamine jm. Ettevõtjana oli siia mugav tulla.
Kolimise oluliseks põhjuseks oli asukoht – Lasnamäel ja selle ümbruses töötab üle poole meie õmblejannadest. Tallinna piiridest väljapoole liikumine oleks toonud kaasa tööjõunappuse ja töötajate transpordiprobleemid.
Tööstuspark teeb lihtsamaks nii ettevõtete kui ka töötajate elu ning paneb mõlemad linna tegevust rohkem väärtustama.

Raivo Põldmaa, Linnateatri direktor:

Arvan, et Tallinnal on hea eelarve. Korda saavad mitmed kultuuriobjektid, mis on oma järge aastaid oodanud. Samas, teha jääb veel palju. Igati tervitatav on kultuuritöötajate palgatõus, aga tõsta tuleks veelgi. Tasapisi. Jõuame.
Uuest aastast läheb taas käima Tallinna Linnateatri suure saali ehitus, mis peatus 1991. aastal. Seda on teatrirahvas ammu oodanud. Tundub, et praegu on mitmed olulised asjaolud sobivalt kokku langenud ja ehitus lõpeb 2010. aasta suveks. Siis jääb pool aastat sissekolimiseks ja 2011 kultuuripealinn «võib tulla».

Jaak Juske, Tallinna sotsiaaldemokraatide esimees:

Kui volikogu arutas aasta tagasi tänavust eelarvet, suhtus opositsioon sellesse üsna positiivselt ja kokkuvõttes olime me selle eelarve poolt. Seekord paraku on opositsioon linnaeelarve suhtes ühiselt kriitiline, kuna selle eelarvega käivad kaasas hüppelised maksu- ja hinnatõusud, mida meie hinnangul annaks väga lihtsalt ära hoida. Küsimus on lihtsalt poliitilistes valikutes. Eelkõige peame siinkohal silmas maamaksu tõusu, aga ka ühistranspordi piletihinna ja parkimistasu tõusu.

Eelarve järgi tõusevad Tallinna linnakantselei meediakulud järgmisel aastal kaks korda, kogu linna meediakulud veelgi rohkem. Kui jätta meediakulud praegusele tasemele, mis on iseenesest ka juba päris kõrge, saaks selle raha eest ära hoida nii bussipiletihinna kui ka parkimistasu tõusu.

Tunnen Tallinna finantsseisu pärast muret ka laiemalt. 15 aasta jooksul esimest korda jääb Tallinna eelarve tulude pool miinusesse. See lapitakse küll kinni, kuid seda kriitilisem tuleb olla tuleva eelarve suhtes.

Tallinna linnavõim on linna ka peaaegu lõhki laenanud. Positiivse poole pealt ütleksin nii: kõigepealt on väga hea, et see eelarve kokku pandi. Eelarve raames tehakse kindlasti ka palju vajalikke asju, mis ongi linna kohustus. Sotsiaaldemokraatidel on kindlasti hea meel selle üle, et linn panustab 150 miljonit krooni lasteaedadesse. Haridusse investeerimise poolt oleme me alati.

Teede ehitamine on samuti vajalik. Hea on ka see, et linn võtab väga kindla positsiooni, et aastaks 2011 on linnas igal pool torud maas ehk linn on selleks ajaks täielikult kanaliseeritud.

Mati Kaal, Tallinna loomaaia direktor:

Aastal 2002 toimus ühine nõupidamine linnajuhtide ja kolme ministri osavõtul, kus arutati loomaaia olukorda ning lepiti vaikimisi kokku, et riik hakkab edaspidi eraldama igal aastal loomaaia investeeringuteks raha samas summas, mis linn.
Alguses see isegi toimis, kuid summad hakkasid peagi kahanema, kuni jäid sootuks väikeseks. Nüüd oleme pöördunud palvega riigikogu poole, et meie investeeringute küsimus taas ja märksa konkreetsemalt arutluse alla võtta.

Tallinna investeeringute abil ollakse loomaaia paksunahaliste maja elevantide osa rekonstrueerimisega praeguseks nii kaugel, et järgmisel suvel loodame emaelevantidele tagada seal samasugused tingimused, nagu tänavu valminud juurdeehitis pakub elevandipullile.

Tallinna loomaaed on üks karmima kliimaga paiku maailmas, kus elevante peetakse ja näidatakse, mistõttu on elevandimaja nii meile endile kui ka turistidele äärmiselt oluline. Soomes pole näiteks ühtegi elevanti ja nemad tulevadki tihti Eestisse just loomaaeda elevante vaatama.

Ka elevantide ja nende taltsutajate seisukohast on see maja oluline, sest pool aastat kestva talve oludes peavad elevandid elama kogu aeg ruumides ning talitajad peavad saama neid võimalikult ohutult talitada. Igal aastal hukkub maailmas kolm kuni viis elevanditalitajat, viimane nii ränk juhtum oli umbes poolteist kuud tagasi Moskva loomaaias.

Tiina Pall, Kristiine gümnaasiumi direktor:

Positiivne on eelarves see, et koolidele anti juurde üks ametikoht. Lapsed võidavad sellest kindlasti, kui koolidesse tulevad uued abiõpetajaid, kes aitavad neil järje peale saada.

Hea on seegi, et pedagoogide palka tõstetakse 20%, kuid paraku pole see siiski veel piisav, et saaksime uusi õpetajaid kooli kutsuda. Noorte palganõudmised on suured ja praegu tahavad isegi koristajad sama suurt palka, kui me suudame õpetajale maksta.
Praegu on meil pooleli kooli renoveerimine, tegeleme parasjagu sisustuse kooskõlastamisega.

Koolis elavad kõik selle mõttega, et peagi saame omale uue, ilusa ja nüüdisaegse hoone, see on iga lapse, õpetaja ja koolitöötaja ootus. See oli meile kahtlemata väga tore üllatus, kui saime teada, et linn aitab meil kooli korda teha.

Robert Valma, Tallinna Pensionäride Ühenduse esimees:

Väga tore oli kuulda, et linnapoolne toetus pensionäridele tõuseb 700 kroonilt 850 kroonile. Pensionärid muretsevad sellepärast, et inflatsioon muudkui tõuseb ja sööb meie raha ära, pensionitõusust pole meile siiani eriti kasu olnud.
Linna toetus on meile suureks abiks ja teretulnud. Kõik pensionärid kiidavad ja tänavad linna toetuse eest.

Riigi tasemel on pension paraku ikka veel nigel. Näiteks soomlaste pensionile jääb meie pension viis-kuus korda alla. Seetõttu on ka kõik lisasoodustused, mida linn pensionäridele pakub, väga tänuväärsed.
Maamaksu tõstmine on küll palju poleemikat tekitanud, eriti nende seas, kellel on eramaad, kuid kui linn pensionäride toetust tõstab, saab sellest ka kõrgemat maamaksu maksta.

Igor Sedašev, Lindakivi direktor:

Kui rääkida kultuurivaldkonnast, siis minu arvates on linnaeelarve seekord väga arukalt tehtud. Näiteks raha investeeringuteks on jagatud nii Lindakivi, Salme kui ka Vene kultuurikeskusele, mis kõik asuvad erinevates linnaosades ja see on väga positiivne.
Lindakivi keskuses algab tuleval aastal renoveerimise kolmas ja ühtlasi ka viimane etapp, siis saame sellega ühele poole.
Juba praegu käivad inimesed minu juures ja imestavad, et Lindakivi keskus on nii ilusaks ja esinduslikuks muutunud.

Iiris Pettai, sotsioloog:

Tundub, et Tallinn on hakkama saanud päris aruka eelarvega ja neil, kes soovivad eelarvet kritiseerida, pole eriti millestki kinni hakata. Opositsioon on palju vaeva näinud, et mingitki kriitikat teha ja see on hea märk.
Seekord on üsna palju raha suunatud haridusse, kultuuri ja sotsiaalvaldkonda. On äärmiselt oluline, et linn koole toetab ja selles suhtes riigile õla alla paneb.
Kuna Tallinnast saab aastal 2011 kultuuripealinn, on linn algatanud või algatamas mitmeid huvitavaid projekte ja programme. Hiljuti helistas mulle ühe rahvusvahelise rahvusvähemuste katusorganisatsiooni president ja avaldas heameelt, et Tallinn kaasab oma üritustesse rohkem ka rahvusvähemusi.
Positiivne on ka see, et Tallinn püüab linnaelanikke oma tegevusest paremini informeerida. Selleks tehakse vist küll üsna suuri kulutusi, aga pärast pronkssõduriga seotud sündmusi sai selgeks, et linnas on vaja rohkem dialoogi ja infovahetust. Kui info jõuab rahvani kergesti ja heas vormis, suurendab see elanikes kindlustunnet. Praegu ei jõua paljudeni ka info igasugustest huvitavatest üritustes, mis linnas toimuvad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.