"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Et tali konte ei murraks (0)
23. jaanuar 2008

Kuigi tänavu on lund ja jääd nappinud, peaksid peale tänavapuhastusfirmade ka majaomanikud talve saabudes kindlustama kõigile linlastele turvalise liikumisvõimaluse.

Linna lumekoristustööde tegemisel lasub peamine kohustus tänavapuhastusfirmadel, kuid ei maksa unustada, et ka majaomanikel on kohustus oma kinnistutel ja selle puhastusalal kord tagada.

«Maja valdaja kohustus on muu hulgas tagada, et katusele kogunenud lumi ja räästaisse tekkivad purikad saaksid õigel ajal eemaldatud,» lausus kommunaalameti hooldusosakonna juhataja Tarmo Sulg. Heakorratööde tegemine tuleb lõpetada hommikul kella seitsmeks ja vajadusel tuleb puhastustöid teha korduvalt päeva jooksul, et tagada puhastusalal heakord.

Selle heakorraeeskirja nõude täitmine vajab aga enamasti palgatud majahoidjat või hooldusfirma teenust.

Inimesed kannatavad

Tallinna munitsipaalpolitsei juhi Kaimo Järviku sõnul peaksid kinnistu ja ehitise omanikud väga hoolsad olema. «Tallinnas on olnud juhtumeid, kus katuselt kukkuvad jääpurikad on purustanud maja ääres seisvaid sõidukeid ja viga on saanud ka inimesed,» ütles Järvik.

Puhastamisnõuete mitte täitmise eest võib kinnistu ja ehitise omanikule võimalik ka trahvi teha. Kui ta on füüsiline isik, saab teda karistada rahatrahviga kuni 6000 krooni. Juriidilise isiku trahv on 20 000 krooni.

Mullu menetleti 61 lumekoristustöödega seotud väärteoasja, sh nii jääpurikatega kui ka libedusega seotud õnnetusi.

Järelevalvet lumekoristustööde üle teevad peamiselt linnaosade heakorraspetsialistid, lisaks võivad kinnistuomanikele trahve määrata linna määratud puhastusfirmade kontrollijad.

Kõnniteed puhtaks

Kinnistuomanike kohustuseks on ka kinnistuesise kõnnitee puhastamine. Sulgi sõnul on viimasel ajal probleeme just uute kõnniteedega, kus varem olid teepeenrad. «Linn on rajanud viimastel aastatel mitmetele tänavatele kõnniteed, kus varasemalt olid teepeenrad, nagu näitaks Kadaka puiestee, Nõmme tee. Seega ei ole kõik kinnistuomanikud harjunud uue puhastusala heakorrastamiskohustusega,» sõnas Sulg.

Ka jalakäijatega tuleb arvestada ja neile vajalik käiguruum tagada. «Lume ja jää koristamisel või suure lumehulga tingimustes peaks tagama jalakäijatele hädavajaliku käiguruumi. Kõnniteelt kokkukogutavat lund võib vaalutada kõnnitee serva, kui jalakäijatele jääb 1,1 meetrit vaba käiguruumi,» selgitas Sulg. Kui eelmainitud ruumi pole võimalik tagada, tuleb lumi paigutada kõrvalasuvale kinnistule, lund ei tohi ühelgi juhul loopida sõiduteele.

Avariitööks pole eraldi luba vaja

Et katustelt jääpurikate ja lume eemaldamine loetakse avariitöödeks, ei ole tarvis selleks linnalt eraldi luba taotleda. Samas tuleks kindlasti aga selliste avariitööde tegemisest teatada linna abitelefonile 1345, et linnal oleks ülevaade, kui lumekoristuse tõttu võib tänavalõigul olla jalakäijate liikumine raskendatud.

«Kui katustelt lume või jääpurikate eemaldamiseks kasutatav tõstuk häirib ka sõidukite liiklust, tuleb kasutada hoiatavaid märke ning teavitada töödest Tallinna transpordiameti liiklusteenistust,» teavitas munitsipaalpolitsei juht Järvik. Oma majaesise heakorra peab tagama ka tühja või mitte kasutuses oleva ehitise omanik.

Lohakad autoomanikud takistavad koristust

Meie kõigi ühine huvi on teed sõidetavana hoida ja seepärast võiksid autojuhid lumesahkadele teed anda ning mitte ristmikke umbe sõita. Lumekoristustöid takistavad ka lohakalt pargitud autod.

«Koos transpordiametiga pööratakse talvel erilist tähelepanu kõnniteedel parkivatele sõidukitele ning hooldustöid takistavad sõidukid paigutatakse ümber tasulisse valvega parklasse,» teavitas Sulg.

Lumetuisu tagajärgede likvideerimiseks tuleks autoomanikel autod parkida nii, et lumekoristustehnika mahuks sõitma kõikidel tänavatel, ka nendel tänavatel, kus parkimine on lubatud. Samuti võiksid autojuhid talvisel ajal liigeldes arvestada veidi pikema teeloleku ajaga ja võimalusel vältida tipptunde.

Tänavapuhastusfirma AS Teho juhatuse liikme Enn Proosväli sõnul peaksid autojuhid ka rohkem puhastusmasinatega arvestama.

«Autojuhid peaksid meeles pidama, et ohtlikud manöövrid, ridade vahetused, samuti järsud pidurdused töötavate puhastusautode läheduses on lubamatud. Masinad töötavad eesmärgiga luua liiklejatele paremad ja ohutumad teeolud,» täiendas Proosväli.

Tema sõnul on nad ilmaolude muutumisel valmis kohe tööle asuma. Proosvälja väitel võib lumekoristusega probleeme tekkida siis, kui lumi sajab hommikuste ja õhtuste tipptundide ajal, mil puhastusautod ei saa suure liikluse tõttu teid puhastada.

Proosväli palub kaaslinlastelt ka mõistvat suhtumist. «Lume- ja libedustõrjet tehakse erinevas järjekorras, esmalt ohtlikud kohad ja teede kõrgem seisunditase, seejärel madalama taseme tänavad. Kaaslinlased aga soovivad, et kõikjal toimuks lumekoristus kohe ja kõik teed oleks pidevalt lumevabad. Selline tahe on ääretult kulukas ja ebamõistlik, mida ei suuda ilmselt ükski linnaeelarve katta,» nentis Proosväli.

Libeduse tõrjeks on keelatud:
1. Kasutada tuhka, liiva või kloriide lume- ja libedustõrjeks kõnni- või pargiteel. Libedustõrjeks tohib kasutada graniit- ja paekivi- puistematerjali.
2. Paigutada lund sõiduteele, kuhjata lund trammiteele lähemale kui ühe meetri kaugusele trammirööpast.
3. Sõiduteedel hooldustööde tegemise käigus paigutada lund ja jääd kõnniteele. Lund võib paigutada kõnniteele juhul, kui liiklejale jääb vähemalt 1,1 m käimisruumi.
4. Kuhjata kloriidisegust lund
puude ümber või tänavaga külgnevale haljasribale.

Kes teevad hooldustöid Tallinnas?
2007. aasta 16. novembrist kuni 31. augustini 2014 teevad Tallinna kommunaalameti tellimusel hooldustöid Lõuna ja Ida piirkonnas AS Teho, Põhja ja Lääne piirkonnas OÜ Jaaksoni Linnahooldus ja kesklinna piirkonnas Tänavapuhastuse AS. Lepingud tänavapuhastusfirmadega on sõlmitud seitsmeks aastaks.
Ida puhastuspiirkond hõlmab Pirita linnaosa ja Lasnamäed. Põhja puhastuspiirkonda kuulub Põhja-Tallinna linnosa ja Kakumäe. Lääne puhastuspiirkonda jäävad Mustamäe, Haabersti (v.a Kakumäe) ja Kristiine linnaosa tänavad, Lõuna puhastuspiirkond hõlmab Nõmme linnaosa ja eraldi puhastuspiirkond on Kesklinna linnaosa.

Kes vastutab linnas lumekoristuse eest?
Kõnniteede puhastamine kuulub sellega piirneva kinnistu omanike kohustuste hulka. Kortermaju ümbritsevaid kõnniteid peavad puhtana hoidma korteriühistud või nende palgatud koristajad. Kommunaalamet organiseerib ühiskondliku transpordiliiklusega seotud tänavate puhastuse. Linnaosavalitsused tellivad linnapuhastustöid kõikidel ülejäänud oma haldusterritooriumil olevatel tänavatel. Kõnniteed puhastab oma vastutusala piires iga ehituse või kinnistu eest vastutav isik. Linna tellitud tänavapuhastusfirmad peavad lumekoristustöid tegema vastavalt tee seisundile. Tallinna tänavatele on kehtestatud neli seisundinõuet. Neljas seisund on põhitänavad, kolmas seisund jaotustänav, teine seisund kõrvaltänav, esimene seisund kvartalisisene tänav.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.