"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Kinomajas võib õppida loodusfilmi tegema (0)
23. jaanuar 2008

85. veebruaril algab Tallinna Kinomajas noortele mõeldud loodusfilmide kursus, mida juhendab oma ala meister Rein Maran.

Kursusesarja eesmärgiks on teha sissejuhatus loodusfilmi, seni on huvi ilmutanud juba 80 inimest ja osa noori tuleb ka maalt.

«See, et linnalapsed pole loodusega kokku puutunud, pole üldse hirmutav, pigem on kaamera selline kaval asi, mis sunnib süvenema,» selgitab vanameister.

«Sa ei saa maailma vaadata ruttu ja pealiskaudselt, kui sul on kaamera käes. Kaamera muudab tähelepanelikumaks. Ja arvata, et maanoor on rohkem loodusega kontaktis, on kahtlasevõitu. Pigem on linnas nälg looduse järele suurem,» arutleb Maran.

Ka Rein Maran ise on põline tallinlane, ta on üles kasvanud kesklinnas Raua tänaval.
«Meil oli selline huvitav maja, kust kasvas välja mitu filmimeest. Me olime seal koos Andres Söödi ja Anton Mutiga kolm parajat jõmpsikat,» muheleb režissöör.

Esimese kõige põnevama ja meeldejäävama filmitööna nimetab ta aga üht kursusetööd ülikoolipäevilt, mil ta filmis Matsalu lahel viimase paadiga sõitva täistöökohaga kaluri elu.

«Vanamehe ümber ujusid ja sukeldusid igasugused linnud ja väiksed kiskjad, mink sulpsis seal rõõmsalt ringi. Ta oli nagu oma poiss! Minul tasus oma nina välja pista, kui nad kõik kohe jalga lasksid,» naerab Maran.

Mis vahe on mängufilmil ja loodusfilmil? Maran selgitab: «Mängufilm on teatri edasiarendus ja selle aluseks on lugu, mille järgi mängufilm loob oma maailma. Loodusfilm eriti on väga avastusterohke. See on iga kord retk erinevatesse maailmadesse.»

Maran leiab, et praegu on kursuste läbiviimiseks igati õige aeg, sest tehnika on nii palju arenenud, et see on kõigile kättesaadav ja film murrab lihtsalt ellu sisse.
«Ma olen täitsa veendunud selles, et kui on olemas digitaalne kaamera ja arvutiprogramm, siis filmi kokku panemine ei käi üle jõu. Mina tahan, et noored paneksid oma filmitud materjalist kokku loo ja mõtleksid selle üle,» räägib Maran.

Kuidas linn ja loodus kokku sobivad? Rein Maran leiab, et loodusfilmi saab teha igal pool. «Igal hommikul, kui ma välja lähen, näen tohutut varblaste perekonda, rääkimata tuvidest ja kajakatest. Seal käib vilgas seltsielu!« rõõmustab Maran.

«Päris looduses on algajal märksa keerukam, sest linnas on loomad ja linnud inimesega harjunud, kuid looduses on inimene nende jaoks oht ja võõrkeha. Seega on linn hea koht loodusfilmidega alustamiseks. Looduses tuleb juurde teatav luuremäng, kuid see nõuab püsivust, visadust ning suuremaid teadmisi. »

Rein Marani sõnul solvab teda see, kui öeldakse elu kohta, mis on väljaspool inimest – need on meie väiksemad vennad. «Eksisteerimiseks ja olemiseks on palju erinevaid vorme,» räägib ta.

Loodusfilmide kursus kestab 5. veebruarist 10. aprillini Tallinna Kinomajas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.