"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Linnakorterite müük heastab omandireformi ebaõiglust (0)
23. jaanuar 2008

Linnakorterite otsustuskorras müük sundüürnikele on linnale mitu korda odavam kui neile uute korterite ostmine.

Tallinna linnavalitsus on vastavalt võimalustele püüdnud vähendada omandireformi ebaõiglust, müües sundüürnikele kortereid otsustuskorras. Korterite otsustuskorras müüki tuleb ja saab vaadelda üksnes omandireformi jätkuna. Loomulikult tähendab müük seda, et korteri eest tuleb tasuda, ent erinevalt erastamisel kasutusel olnud EVPst tuleb sundüürnikul praegu korteri eest maksta rahas.

Otsustuskorras müügi vastased on väitnud, et nende korterite turuväärtusega müügi korral saanuks linn oluliselt suuremat tulu, mida oleks võimalik suunata sundüürnike probleemi lahendamiseks ehk ehitades uusi kortereid. Tegelikult ei pea see väide sugugi paika.

Keskmine sundüürnikule müüdav korter on turuväärtuses ligi 400 000 krooni. Tingimustes, kus ehitushinnad m² kohta algavad 14 000 kroonist, jõuab ka kõige viletsama arvutusoskusega inimene kiiresti tulemuseni, et otsustuskorras müüdud korteri turuhinnaga müümisel ei ole võimalik tänapäeva nõuetele vastavat korterit ehitada.

Nii saabki väita, et korteri otsustuskorras müük ja seeläbi sundüürniku probleemi lahendamine läheb linnale ja linna maksumaksjale vähem maksma kui korteri turuhinnaga müümisel saadud raha suunamisel uute korterite ehitamiseks.
Kolmas tahk korterite otsustuskorras müügi juures on see, et linnal on ebaratsionaalne hallata üksikkortereid, sest reeglina on korterid väga halvas seisukorras ning nende remondiks tehtavad kulutused on suured. Lisaks tuleb linnal kui kaasomanikul osaleda kogu maja remontööde tegemisel.

Seega on oponendid, kes väidavad, et linn on korterite otsustuskorras müügiga tekitanud linnale kahju, kas asjatundmatud või linnavalitsuse, aga eelkõige sundüürnike suhtes lihtsalt pahatahtlikud, otsides tonti seal, kus seda ei ole, eesmärgiga iga hinna eest näidata linnavalitsust halvas valguses.

Omandireformi algusest on möödas pea 17 aastat. Ühele osale Tallinna elanikest, aga samuti võõrsil elavatele endistele omanikele või nende sugulastele tagastati õigusvastaselt võõrandatud vara. Veelgi suurem on aga inimeste hulk, kes said õiguse erastada nende kasutuses olnud korterid. Paljud on juba unustanud, et erastamine toimus väga soodsatel tingimustel. Nii tuli näiteks Mustamäe 2-toalise korteri eest maksta umbes 11 000 EVPd, veidike rohkem tuli maksta luksusliku korteri eest nii vanalinnas kui ka kesklinnas.

Kellel oli aga õnn olla väikeelamu ainuüürnik, erastas suisa maja. Kalamajas ja teistes puitasumites, mis täna on väga hinnatud elurajoonid, oli korteri erastamise hind aga märkimisväärselt madalam. Korterite erastamine toimus EVPde eest, mis üldjuhul olid korteriüürnikule antud tööaastate eest – seega tegelikult saadi korterid tasuta. Neid aegu aga millegipärast linnavalitsuse suhtes ülikriitilisi märkusi tegevad inimesed mäletada ei taha.

Mõned meie kaaslinlased jäid aga korteri erastamise võimalusest ilma, sest majad, kus nad üürnikena elasid, kuulusid tagastamisele. Lisaks kadus kindlus kasutada korterit üürnikuna ilma, et peaks muretsema muutuvate üüritingimuste pärast. Halvimaks tagajärjeks on aga kodust väljatõstmine.

Märkimisväärne on seegi, et riigi poolt ei ole järgnenud mitte ühtegi sammu, et riivatud õiglustunnet parandada. Ka uute üürikorterite ehitamiseks eraldatud raha on marginaalne võrrelduna linna kulutustega.

Rahandusminister Ivari Padar märgib rahandusministeeriumi kodulehel eelmise aasta 1. novembri teates, et nende eesmärgiks on poolteist aastakümmet kestnud reformiprotsesside võimalikult kiire ja sotsiaalselt valutu lõpetamine ning omandisuhetes täielik üleminek tsiviilõigusele. Linnavalitsus on seisukohal, et omandireformiga tekitatud lõhe saab lõppeda alles pärast riigi tekitatud ebaõigluse heastamist sundüürnike suhtes.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.