"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tallinn taastas Poska maja (0)
23. jaanuar 2008

24. jaanuaril avatakse pidulikult restaureeritud ja taastatud Jaan Poska maja Kadriorus.

Pealinn uuris Poska maja kohta lähemat teavet Tallinna kultuuriväärtuste ameti juhatajalt Boriss Dubovikult.

Maja renoveerimiseks ja sisustamiseks kulus 25,1 miljonit krooni ning kokkuvõttes tehti töö valmis pooleteise aastaga. «Maja tehniline olukord oli selline, et ka minul tekkis küsimus, kas seda üldse on võimalik korda teha. Restaureerimine käib teisiti kui uue maja ehitamine, kõik võtab rohkem aega, me püüdsime kõike taastada ja kõik on ju käsitöö.»

Poska maja oli enne renoveerimist väga räsitud seisus, seal oli olnud ka tõsine tulekahju.

Dubovik räägib, et neil õnnestus restaureerida trepp, mõned säilinud tahveluksed ja kõik puitaknad. Paraku ei olnud võimalik taastada värviskeemi, kuid sisekujundaja Maile Grünbergi abiga kujundati maja selle ehitamise ajastu vaimus. «Meil on igas toas eri mustriga tapeet!» kiidab Dubovik.

Majal hakkab olema mitu funktsiooni – linnarahvale avatakse Jaan Poska muuseum, millel on eraldi sissepääs, saal, veranda ja väiksem tuba, kuid eksponaatide restaureerimine ja kollektsiooni koostamine alles käib. Teiseks hakkab linn majas vastu võtma tähtsamaid külalisi, loodud on konverentsi- ja koosolekute ruumid.

Ühtlasi on majas klaveriga kammersaal, mis mahutab umbkaudu 50 inimest. «Tahame, et see maja hakkaks elama, mitte ei oleks suletud ustega,» kiidab Dubovik kammersaali.

Aadressil Poska 8 asuv, aastaid tühjalt seisnud koloniaalstiilis puitvilla on ehitatud 19. sajandil. Majas elas aastatel 1908–1920 nimekas Eesti poliitik, Tallinna volikogu esimene eestlasest esimees ja teine eestlasest Tallinna linnapea, Eesti Vabariigi välisminister ja Tartu rahu läbirääkimisdelegatsiooni juht Jaan Poska.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.