"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Vähem purjus noori (0)
23. jaanuar 2008

Faktum-Ariko värske uurin­gu kohaselt toetab öist alkoholimüügipiirangut Tallinnas 70% elanikest, mis on veidi enam kui mujal Eestis (65%).

Samas on Faktum-Ariko sotsioloogi Kalev Petti sõnul tõenäoline, et Tallinnas mullu augustis kehtima hakanud kella kaheksane müügipiirang on mõjutanud kogu Eesti elanike hoiakuid. «Idee, et alkoholi ei pea poest ööpäev läbi kätte saama, on pealinna mõjul üle Eesti juurdumas.»

53% Tallinna elanikest toetab muu hulgas kella 20st või lausa kella 19st algavat müügipiirangut. (43% kaheksast ja 10% kella seitsmest aega). Kell 21 algavat müügikeeldu toetab 12% ning kella 22st algusaega 15% linlastest.

Uuringust selgub lisaks, et pealinnas ostetakse öösel alkoholi vähem kui mujal Eestis.
Kui Tallinnas pole viimase kahe kuu öösel mitte kordagi alkoholi ostnud 93% elanikest, siis mujal Eestis pole alkoholi ostnud 89%.

Kodus rohkem alkoholi

Kodus on alkoholi keskmiselt 63% pealinlastest ning enam on kodus alkoholi suuremasse sissetulekugruppi kuuluvatel inimestel.

Uuring sedastab ka, et just nimelt alkoholi mõõdukalt või harva tarbivad tallinlased on hakanud senisest rohkem alkoholi koju varuma, samas pole kodused alkoholivarud suurenenud nn sagedastel (kolm ja enam korda nädalas) alkoholitarbijatel.
Wismari haigla narkoloog Jaanus Mumma näeb koduste alkoholivarude kasvu taga inimeste elujärje paranemist. Müüripiirangud pärsivad ta sõnul aga kindlasti spontaanset joomist, aidates hoiduda alkoholi ületarbimisest.

Kuigi alkoholimüügikeelu mõjusid on veel vara hinnata, on siiski näha teatavaid positiivseid muutusi.

Tallinna lastehaiglasse saabus mullu aasta lõpukuudel ravile pea poole vähem alkoholijoobes noori kui 2006. aastal samal perioodil.

Põhja politseiprefektuuri pressiesindaja Julia Garanža sõnul võib Harjumaa kohalike omavalitsuste poolt augustis kehtestatud alkoholimüügi piirangute mõju hinnata positiivseks. «Vähenenud on nii registreeritud kuritegude kui ka väärtegude üldarv, samuti alkoholiseaduse rikkumiste arv.» Tema kinnitusel on kahanenud ka kella 22–4 kinni peetud alkoholijoobes isikute arv.

Tallinn kaalub uusi piiranguid

Abilinnapea Jaanus Mutli sõnul kaalub Tallinn uute alkoholimüügipiirangute kehtestamist. «Ühendriikides saab alkoholi osta 21. eluaastast. Ka Eestis on see piirang kehtinud,» lisas Mutli. «Tänapäeval pole mingi haruldus, kui 18- ja 19-aastased õpivad gümnaasiumi viimases klassis. See loob aga absurdse olukorra, kus gümnaasiumiõpilased pääsevad vabalt alkoholi ostma nii endale kui ka oma alaealistele klassikaaslastele. Teine eeskuju võiks tulla Põhjamaadest, kus on olemas eraldi alkoholipoed või alkoholiosakonnad kauplustes.»

Jaanus Mumma sõnul võiks alkoholimüügipiirang kehtida ka hommikutundidel.
«Inimesed harjuvad piirangutega päris kiiresti – see hüsteeria, mis alguses teatud inimesi tabas, on praeguseks ju vaibunud.»

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.