"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Linnapea tund sündis Ansipi raadiosaate eeskujul (0)
27. veebruar 2008

31. jaanuaril oli Kalev Spor­di kanalil esimest korda eetris «Tele-Tallinna» saade, kus küsimustele vastas Tallinna linnapea Edgar Savisaar. Iga kuu viimasel neljapäeval eetris oleva linnapea saate sünni tagamaid selgitab allolevas intervjuus Edgar Savisaar.

Milleks on linnal vaja oma telesaateid ja miks peab seal esinema linnapea?

Kindlasti ei ole Tallinnale vaja telesaateid selleks, et seal saaks esineda linnapea. Kuigi läbi Eesti meedia omapärase filtri, on mul esinemisruumi küll. Kui aga linnasaated juba kord on, siis muidugi peab seal olema ka linnapea.
Linna televisioon või linnasaated pole Euroopas midagi erakordset, otse vastupidi. On olemas isegi kohalike televisioonide assotsiatsioon, kuhu kuuluvad niisugused linnad nagu Berliin, Lille, Pecs, Barcelona, Rotterdam, Bologna ja paljud teised. Me oleme olnud seni erandlikud just seetõttu, et meil seni pole neid olnud.

Linna saadetele on ette heidetud, et neid tehakse maksumaksja raha eest ning saated on kallutatud.

Kõigepealt, ühel või teisel viisil sõltuvad kõik telekanalid, isegi erakanalid, maksumaksja rahakotist. Eesti Rahvusringhääling saab igal aastal maksumaksjalt ligi pool miljardit krooni.

Näiteks on Vikerraadios iga kuu «Peaministri tund» ja keegi ei süüdista peaministrit selle pärast.

Maksumaksjal on õigus olla informeeritud. Kui ta peab olema informeeritud peaministri tegevustest, siis peab ta olema ka informeeritud linnapea tegemistest.
Ütlesin juba «Tele-Tallinna» saates küsimustele vastates, et meie lähtume peaminister Ansipi eeskujust.

Ja tema saate maksab raadios kinni maksumaksja.

Miks ei peaks nüüd olema Kalevi kanalil Tallinna linnapea tund?

Kalev on uus ja alustav kanal, iga kanal vajab sisseelamist. ETVs oli saade «Revidendid».
Pool aastat hoiti kavas, aga vaatajaid ei kogunud ja siis võeti kavast maha.
Aga ka seda saadet tehti maksumaksja raha eest.

Kui mõnele vaatajale aga tõesti tundub, et see saade on kuhugi poole kaldu, siis tuletage meelde avalik-õiguslikku televisiooni. Kui te tahate vaadata tõeliselt kaldus saadet, siis pühapäeva õhtul Tiina Jaakson näitab teile seda – saate nimi on «Aeg luubis». Ning ka seda saadet tehakse maksumaksja raha eest.

Pärast saadet tituleeris Andrus Kivirähk teid lausa komöödiameistriks ning võrdles Kärna Ärni ja Artur Rinnega. Kas see pahandas teid?

Ei pahandanud. Mõlemad olid väärt mehed ja teeb lausa uhkeks, kui mind nendega võrreldakse. Mis võiks ühe poliitiku jaoks paremini kõlada kui olla rahvamees ja seista nii armastatud inimeste kõrval. Kivirähk tegi juba oma Päevalehes ilmunud juttudega «Vargamäe vanadest ja noortest» mulle kõva promo.

Ja eks ta nüüd jätkab vanas vaimus. Midagi ei ole teha, vana karu ei õpeta uut moodi tantsima, isegi mitte Kivirähki.

Teised erakanalid ütlevad, et neile pole seda saadet pakutud, miks valisite nii vähese vaadatavusega Kalevi kanali?

Linna meediateenistus saatis möödunud aasta sügisel sellekohase kirja nii Kanal 2-le kui ka TV 3-le. TV 3 üks juhte Toomas Vara kirjutas 20. septembril 2007 meile vastuseks: «Väljapakutud eraldi saatele ei leia me saatekavas kahjuks kohta.» Kanal 2 ei ole aga seni üldse vastanud, mis on kahetsusväärne. Jutt sellest, nagu poleks neile midagi pakutud, on hämamine.

Ja kui te küsite, miks siis Kalevi telekanalit ja konkreetselt seda saadet põhjatakse, siis ma vastan lühidalt. Uut tulijat ei taheta näha ega ka turule lasta. Käib äge võitlus turu pärast, ja vastased on võimsad. Meedia kontsentratsioon on tugev, ühte kuuluvad nii telejaamad kui ajalehed ning muidugi püütakse uuele tegijale ära teha.

Tõsi küll, seekord vist ebaõnnestunult. Nii palju tasuta reklaami ei ole Kalevi telekanal veel kunagi saanud, nagu talle konkurendid nüüd tegid.

Šarapova ei saa ka nii palju reklaami kui ta Kalevi kanali ülekandes tennist mängib!
Panin tähele, kuidas mitmed teletegijad ise söövad, aga siis salgavad.

Üks telenaine väitis mulle algul, et tema ei vaata selle kanali saateid, aga pärast selgus, et on nendest üksikasjalikult teadlik. Kalev Sporti vaatavad ka konkurendid, aga seda ei tunnistata.

Vikerraadios avaldati kahtlust, et telefonikõned olid varem lindistatud.

See on piirideta fantaasia. Kuidas niisugust asja üldse ette kujutatakse. Kas Vikerraadio otseliinid on siis alati ette lindistatud?

Kas teid üllatas mõni küsimus?

Kõigepealt üllatas mind inimeste aktiivsus, kes püüdsid sellesse saatesse helistada.
Mõnel see ka õnnestus ning pingutades olid küsimused arusaadavad. Operaatorid pärast selgitasid mulle, et tehnilised häired selles saates tulenesid just nimelt massilisest sissehelistamisest.

Vaatajate niisugune aktiivsus kinnitab, et enamikule inimestele ei piisa Eesti meedia tavast rääkida Tallinna asjadest ainult siis, kui jutt on linnapea valesti parkimisest Saaremaal või praamisõidust Väinamerel. Tahetakse teada rohkemat ja süvitsi.

Ei lepita ainult sotside ja reformistide propagandaga, mida meedia on täis. Mind üllatas ka asjatundmatus Ülle Rajasalu ja Jaak Juske intervjuudes, kui nad rääkisid meediakulude suurendamisest Tallinnas. Juske rääkis 43 miljonist kroonist, Rajasalu hoopis väiksemast summast – 29 miljonist. Ütlesin saates: «Mulle näib, et nad ei tea isegi, millest nad räägivad, ja see pole neile vist ka tähtis.»

Mis saab, kui järgmine kord küsitakse väga spetsiifilisi, nt oma elukohaga seotud küsimusi, millele linnapea arusaadavalt vastust teadma ei pea?

Lähtun põhimõttest, et kõik küsimused peavad saama vastuse. Kui ma ise ei tea, eks ma siis küsin asjatundjatelt nõu. Kas või saate ajal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.