"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Stardiabi lükkab ettevõtted käima (0)
27. veebruar 2008

Pealinna alustavad ettevõtted saavad taotleda linnalt kuni 100 000 krooni stardiabi, seni on koguni 95% selle saajatest Eesti tihedaima konkurentsiga ettevõtluskeskkonnas suutnud ellu jääda.

Stardiabi eesmärk on linna elanike seas ettevõtlusaktiivsuse tõstmine ja ettevõtluse alustamisega või laiendamisega seotud kulutuste osaline katmine. Tallinna ettevõtlusamet annab ka mitmeid teisi toetusi, kuid stardiabi soovijaid on igal aastal kõige rohkem olnud, mullu oli neid koguni 156.

Üks edukas stardiabi taotleja oli näiteks OÜ Väikelaste Päevahoid, kes sai toetust juba esimese palve peale. «Oleme saanud nii stardiabi kui ka koolitustoetust ning kevadel plaanime taotleda uute töökohtade loomise toetust,» sõnas Juntsu päevahoiu juhataja Cathlin Tohver.

Tohveri sõnul on kandideerimisel lisaks toetuse saamisele ka lisaväärtusi. «Veendusime oma äriidee tugevuses ning stardiabi aitas alustamise raskuseid paremini ületada,» selgitas ta.

Eelmise aasta ettevõtluspäeval kuulutati säravaimaks startijaks aga OÜ Geoplan, sest see firma suutis kõigist stardiabi saajatest oma kasumit enim kasvatada ja lõi ka uusi töökohti. «Stardiabiga saime soetada seadme, mida muidu oleks pidanud muudest allikatest finantseerima,» sõnas Geoplan Eesti OÜ juhataja Sulev Vikat. «See oleks võtnud rohkem aega, seega stardiabi kiirendas arengut.»

Stardiabi võib taotleda põhiliselt investeeringuteks ehk masinate, seadmete ja muu tööstuslikku või teeninduslikku laadi põhivara soetamiseks.

Kontoritehnika ja mootorsõidukite soetamise korral toetatakse aga nende liisimist. Liisingu kasutamisel saab toetuse eelarvesse lisada esmase sissemakse, kuid mitte rohkem kui 25% seadme hinnast.

Valmista hea äriplaan

Ettevõtja infopunkti juhtivspetsialisti Krista Kingu sõnul ei tasu heituda faktist, et raha sai mullu vaid kolmandik taotlejaist. «Läbimõeldud taotlused said üldjuhul ka rahastatud,» lausus Kink, kelle sõnul on stardiabi taotluse esitamine suur töö.

«Kõige paremad on enda tehtud äriplaanid,» selgitas ta. «Ettevõtja infopunktis anname ettevõtetele tasuta konsultatsiooni nende koostamiseks. Konsultandiga käiakse samm-sammult läbi finantsprognooside, teksti koostamine jne.»

Kingu sõnul tuleks äriplaani koostamisel vaadata eelkõige seda, kas taotlejal on ikka piisavalt erialast ettevalmistust. Teiseks peab ettevõtja suutma kirjeldada, mille poolest tema toode või teenus konkurentidest erineb, kes on tema sihtgrupp ja kuidas ta toodet turustab. Tegevused ja finantsprognoosid peavad olema seotud.

«Kui planeeritakse turundustegevust või kui on plaan palgata töötajaid, tuleb kirja panna sellele kuluva raha hulk,» selgitas Kink.

Ka fotostuudio Harriet juhatuse liikme Mari Aidla sõnul tuleks taotlemisel püüda just eristuda. «Vastukaaluks kuivale tekstile lisada juurde illustreerivat graafikat või pildimaterjali,» selgitas Aidla.

Väikeettevõtjad tunnustavad

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni (EVEA) tegevjuhi Kersti Kraasi sõnul suhtuvad nad Tallinna linna algatusse positiivselt, seda kas või juba ainuüksi põhjusel, et EAS riigipoolset stardiabi ei saa taotleda Tallinna elanikud.

«Kohaliku ettevõtluskeskkonna elavdamisel on stardiabi oluline komponent, mis julgustab kahtlejaid alustama ettevõtte loomisega,» lausus Kraas. «Tallinna stardiabi on suuresti kasuks mikroettevõtjatele. Tulevikus võiks stardiabi olla seotud mingi kindla protsendiga seadmete maksumusest, sõltumata sellest, kui suur on seadmete maksumus.»

Stardiabi ei anta reeglina järgmiste valdkondade projektidele: põllumajanduslik ja kalanduslik tootmine, transport, jae- ja hulgikaubandus (v.a. ELi nõuetega vastavusse viimine ja Eesti omamaise põllumajandusliku toodangu kaubastamine), finantsteenused, kinnisvara arendus ja igasugune rent, alkoholi ja tubakatoodete tootmine ja vahendus ning hasartmängude korraldamine.

Ettevõtluse toetuseks 8 miljonit krooni

Taotleda saab järgnevaid toetusi:
• stardiabi (4,3 miljonit)
• ettevõtte praktikajuhendaja toetus (0,7 miljonit)
• uute töökohtade loomise toetus (0,9 miljonit)
• patenditoetus (0,5 miljonit)
• messitoetus (1,1 miljonit)
• stipendium ja koolitustoetus (0,4 miljonit)
Toetuste taotlemise tähtajad:
• Kõik muud ettevõtlustoetused (v.a patenditoetus) 25. aprill kell 14 ning 19. september kell 14.
• Patenditoetus 25. aprill kell 14 ning 22. august kell 14.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.