"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Viimsi vallavanem: see on riigi kuri plaan edukate omavalitsuste suhtes! (0)
27. veebruar 2008

Linnapea Edgar Savisaar ja Viimsi vallavanem Urmas Arumäe väljendavad muret riigi kavandatava uue omavalitsuste finantsjuhtimise seaduse suhtes, mis võimaldab edukate omavalitsuste nagu Tallinna ja Viimsi arengu peatada.

Uue seaduse eelnõu kohaselt loetakse linna või valda arendada julgenud omavalitsusüksused põhjendamatult raskes finantsolukorras olevaks.

Arumäe kirjelduse kohaselt on riigi plaan lihtsalt äraseletatult selline, et kui vald või linn ehitab kooli või lasteaia vms ning võtab sellega endale pikaajalise kohustuse ehk võla, siis rahandusministeeriumi ametnikud tahavad, et vald või linn võtaks näiteks 25-aastase võlakohustuse koos intressidega üles ühe aasta kohustusena.

Ehk kui Viimsi vallal on 25 aasta jooksul vaja pangale maksta 250 miljonit (10 miljonit aastas), käsitlevad riigiametnikud asja nii, et vallal on igal aastal 250 miljonit võlakohustust (miinus tagasimakstud osa).

«See on ju jabur, sest tegelikult ei tule tagasi maksta mitte kogu summa korraga ühel aastal, vaid toodud näite puhul 1/25 igal aastal,» selgitab Arumäe, kelle sõnul karistatakse nii peamiselt edukaid omavalitsusi.

«Sellise seaduse eesmärk saab olla mingi muu kuri plaan, millel on vähe pistmist finantsjuhtimise korrastamisega. Ükski kohalik omavalitsusüksus ei pea sellisele jaburdusele vastu – isegi Tallinn mitte!»

Arumäe sõnul on imelik ka see, et eelnõusid koostatakse ilma avaliku diskussiooni pidamata. Tema hinnangul tähendaks eelnõu seaduseks saamine kõige mustema stsenaariumi järgi seda, et valitsusel tekib võimalus nn maksejõuetusele viidates alustada näiteks Tallinna ja Viimsi sundliitmist. Omavalitsusüksuste põhiseadusliku garantii kohaselt aga ei tohi omavalitsuse üksuste piire muuta nende arvamust ära kuulamata.

Tallinn ja Viimsi plaanivad selles küsimuses pöörduda Eesti Linnade Liidu poole, et koos teiste omavalitsustega koostada ühispöördumine valitsuse poole.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.