"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Kopli ametikool aitab põhikooliõpilastel katkenud haridusteed jätkata (0)
10. märts 2008

Kuu aja pärast taas uute õpilaste vastuvõttu alustav Tallinna Kopli ametikool leevendab koostöös eraettevõtetega pealinnas hea väljaõppega töötajate nappust.

Kuu aja pärast taas uute õpilaste vastuvõttu alustav Tallinna Kopli ametikool leevendab koostöös eraettevõtetega pealinnas hea väljaõppega töötajate nappust.
Neli aastat tagasi tööd alustanud Kopli ametikool paiskas eelmisel kevadel juba esimesed lõpetajad, kokku 75 inimest, pealinna tööturule. Neist 28 said lukksepa-elektriku diplomi, lisaks lõpetasid 29 inimest käsitöömeistri ning 18 kinnisvarahoolduse eriala.
Praegu viimasel ehk kolmandal kursusel käsitöömeistriks õppivad Janniki Õiglane ja Kristina Golovatšuk nendivad, et kool on aja jooksul ainult paremaks läinud. „Kool on palju edasi arenenud võrreldes esimese aastaga,” ütles Õiglane. „Õppetöö on sujuvamaks läinud ja probleeme esineb vähe,” lisas Golovatšuk. Täienenud on õppebaas ja õpilasi toitlustatakse tasuta.

Praktikat palju
Täna on Kopli ametikoolis 274 õpilast, neist umbes kolmandikul oli jäänud enne ametikooli astumist koguni põhihariduse omandamine pooleli. Kopli ametikool annab seega kõigile sellistele noortele unikaalse võimaluse katkenud haridusteed jätkata ning õppida samal ajal ära ka uus amet.
Vilistlasel Kristjan Mustal oli enne Kopli ametikooli minemist lõpetamata põhikooliharidus. „Mul oli lõpetamata üheksas klass, seega sain ametikoolist nii põhihariduse kui ka eriala,” selgitas kinnisvarahooldaja elukutse omandanud noormees. Tänaseks on ta suutnud edukalt tööturule siseneda, millele aitas muu hulgas kaasa asjaolu, et ametikool pakub õpilastele mitmeid praktikakohti. „Käisin praktikal AS Clikis ja kuna mulle töö sobis, töötan seal praegugi,” selgitas Kristjan Must. „Ka palk on täitsa hea.”
Ametikooli koostööpartner BLRT Grupp värbas esimese lennu hulgast kohe tööle neli elektriseadmete remondi eriala lõpetanud noormeest.
„Kõik saavad hakkama ja on rahul,” ütles BLRT Grupi personalidirektor Heinart Puhkim. Koolil on palju potentsiaali. Remondielektriku eriala oleks siiski vaja täiendada seadmete hoolduse ja remondi erialaga.” Puhkimi sõnul on tööturul selle eriala spetsialistide järele suur vajadus.
Ametikooli direktor Kaspar Kaugija sõnul on koolile on tähtis pakkuda võimalikult laias valikus praktikakohti: „Meile on oluline uuendada praktikakohti pidevalt, sest ka kogu tehnoloogia uueneb. Ja mida suurem on õpilasel nende valik, seda lihtsam on ka tööturul hakkama saada.”


Rahvuste vahel hea läbisaamine

Kopli ametikoolis saab õppida nii eesti kui ka vene keeles. „Vaatamata sellele rahvustevahelisi kokkupõrkeid ei ole,” selgitas õppur Kristina Golovatšuk. „Alguses ei arvanudki, et eestlased ja venelased saavad nii hästi koos õppida.”
Õpilane Janniki Õiglane valis Kopli ametikooli, sest peale keskhariduse saab veel eriala ka. „Minu jaoks oli just oluline, et lisaks keskharidusele on võimalik omandada ka kutseharidus,” sõnas Õiglane.
Nii Õiglane kui ka Golovatšuk ei plaani pärast lõpetamist kohe tööle asuda, sest tahavad ennast veel täiendada. „Plaanin edasi õppida Tallinna ülikoolis käsitööõpetajaks,” sõnas Õiglane. Tüdrukud on veendunud, et töö leidmine neil tulevikus raskusi ei valmista, sest kool nõuab väga palju praktikat. Õiglase sõnul tahetakse õpilasi juba teiselt kursuselt tööle ning paljud käivadki kooli kõrvalt pidevalt tööl.

Täienduskoolitus igale eale
Tallinna Kopli ametikooli direktori Kaspar Kaugija sõnul soovib kool ka tulevikus pakkuda hariduse omandamise võimalust põhikooli pooleli jätnud noortele. „Kooli nõukogu on teemat arutanud, ma ei usu, et lapsi tänavatele aetakse ja see projekt lõpetatakse,” sõnas direktor, kelle sõnul pole see vajalik ainult Tallinna linnale, vaid tervele Eestile.
Direktori sõnul hakatakse lähiajal pakkuma ka täienduskoolitust. „Tahame turule tulla täiesti uute koolitustega,” sõnas Kaugija. Täiendusõpe on mõeldud kõigile ja ka vanus ei ole tähtis.
Järgmisel õppeaastal tuleb juurde kaks eriala. Koostöös Käo päevakeskuse ja Tallinna puuetega noorte õppekeskusega Juks on valminud kaks uut õppekava, mis suunatud erivajadustega inimeste esmaseks kutseõppeks. Kuusteist uut õppurit plaanitakse vastu võtta juba selle aasta esimesel septembril.
Üldjuhul on kool mõeldud Tallinnas ja selle lähiümbruses elavate õpilaste teenindamiseks. „Samas on meil ka siin inimesi, kes ei ole tingimata Tallinnasse sisse kirjutatud,” sõnas Kaugija.

Tallinna Kopli ametikoolis saab õppida järgmistel erialadel: kinnisvarahooldaja, lukksepp-elektrik, käsitöömeister, keskkonnatehnik-lukksepp. Kooli vastuvõtukomisjon töötab 24. aprillist kuni 15. septembrini 2008. Kooli valduses on kolmekorruseline õppekorpus, kahekorruseline töökojahoone koos spordikompleksi, asfaltkattega korvpalli- ning võrkpalliväljakuga.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.