"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Vabaduse väljakust saab õdus puhkeala (0)
10. märts 2008

1. maiks peaks korda saama Vabaduse väljaku räämas tenniseväljak, mis on esimene samm selle suunas, et 2009. aasta lõpuks saaksid linlased jalutada linna uuendatud esindusväljakul.

1. maiks peaks korda saama Vabaduse väljaku räämas tenniseväljak, mis on esimene samm selle suunas, et 2009. aasta lõpuks saaksid linlased jalutada linna uuendatud esindusväljakul.
Vabaduse väljak peaks uuel kujul valmis olema 2009. aasta lõpus, esimesed kaevetööd algavad tänavu kevadsuvel. Tööde käigus sulgeb linn järk-järgult Vabaduse väljaku parkla. Uus maa-alune parkla tuleb esialgsete plaanide asemel 150-kohaline.
Vabaduse väljaku tenniseväljakut omava firma Varamaad Kinnisvara OÜ omaniku Vjatšeslav Leedo on lubanud avalikkusele, et 1. maiks saab ka talle kuuluv spordiplats korda. Detailplaneering laiendab linna esindusplatsi tenniseväljakule ning abilinnapea Taavi Aasa kinnitusel asub ideaalis esimesel mail selle kohal sillutatud ala. „Tribüünid ja aiad peavad olema selleks ajaks lammutatud. Eraldi küsimus on, kas ajutiselt alles jätta tenniseväljaku paviljon, et seal kohvikut pidada.”
Detailplaneering näeb ette, et vabaduse väljaku laiendus kulgeb tenniseväljakult edasi üle Harjuoru ja Toompea tänava alt läbi, ulatudes Hirvepargini. Uue Vabaduse väljaku lõpetaks Harjuorus poolenisti maa sees asuv kohvik. Harjuorgu ja Hirveparki ühendaks omavahel Toompea tänava all tunnel. Okupatsioonimuuseumi lähedal peaks asuma ka väljapääs esialgu 420-kohaliseks kavandatud maa-alusest parklast.

Riik takistab platsi valmimist
Neid plaane takistab muu hulgas asjaolu, et riik, kellele tenniseväljakutest Hirvepargini asuv maa kuulub, ei soovi endiselt alasid linnale anda. Keskkonnaministeerium põhjendab keeldumist väitega, et linn tahab parklaga äri teha.
Abilinnapea Taavi Aasa sõnul tahab linn üksnes planeeringut ellu viia. „See, et praegu riigile kuuluva maa alla tuleb osa parklast, kuulub planeeringusse,” rääkis Aas.
Aasa kinnitusel kaob arhitektide loodud Vabaduse väljaku tervikvisioon siis, kui riik maad linnale andma ei nõustu. „See on sama, kui arhitekt teeks terve maja asemel valmis pool. Sellisel juhul jäävad Toompea tänava äärsed pargid Vabaduse väljaku kaudu vanalinnaga ühendamata ja linnaelanikule ei kujune ühtset jalakäijate ala.” Keskkonnaministeeriumi pressiesindaja Brita Merisalu sõnul on riik nõus vaid nimetatud maatükki müüma, mitte munitsipaliseerima.

Vanalinn saab paremad kommunikatsioonid
Linna esindusväljakualuste tehnovõrkude uuendamine tänavu suvel parandab kogu vanalinna varustatust elektri, vee ja sideteenustega.
Tallinna kommunaalamet korraldab lähiajal riigihanke, et leida Vabaduse väljakut läbivate tehnovõrkude ümberehitaja. Abilinnapea Taavi Aasa sõnul paraneb Vabaduse väljaku aluste tehnovõrkude uuendamise ja täiustamisega kogu vanalinna elektri, side ja veega varustamine. „Tehnovõrkude ümberkorraldamise eesmärk on laiem kui pelgalt Vabaduse väljakule uue näo andmine,” rõhutas Aas. Kava kohaselt alustatakse töödega aprillis.
Riigi soovimatus anda Kaarli puiestee 4 kinnistu munitsipaalomandisse on loonud Aasa sõnul olukorra, kus Vabaduse plats tuleb pealinna esindusväljakuks ümber kujundada osade kaupa. „See teeb ümberehitamise keerulisemaks ja kulukamaks, kuid me ei saa esindusplatsi korrastamist lõputult edasi lükata,” nentis Aas.
Aasa sõnul on kummaline, et vabariigi valitsus toetab Vabadussamba püstitamist, kuid lepib samas olukorraga, et keskkonnaministri põikpäisuse tõttu jääb samba lähiümbrus korrastamata.

Uus ­Vabaduse ­väljak: ­kohvikutega puhkeplats
• Pärast Vabaduse väljaku uuendamist tulevad Moskva kohviku ette tänavakohvikud.
• Väljakul hakkab olema trepistik, millest osa on mõeldud käimiseks ja osa istumiseks.
• Keset Kaarli puiesteed rajatakse maa-alused äripinnad ja kohvikud, kuhu läbi klaaskatuse langeb päevavalgus.
• Detailplaneeringu autorite hinnangul võiks väljakut kenamaks muuta ka veekaunistused, tiigid, purskkaevud jne.
• Kaalumisel on ka varikatuste süsteemi loomine ürituste tarbeks.
• Ühe idee kohaselt võiks Vabaduse väljakul kõrguda ka vaateratas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.