"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
ID-pilet võimsamaks: uuendused teevad piletiostu odavamaks (0)
17. märts 2008

Tallinna linnal on plaanis laiendada märkimisväärselt ID-pileti rakendusi, mis vähendaks suurüritustel järjekordi ja parandaks parkimisvõimalusi.

Tallinna linnal on plaanis laiendada märkimisväärselt ID-pileti rakendusi, mis vähendaks suurüritustel järjekordi ja parandaks parkimisvõimalusi.
Plaanitava uuenduse tulemusena võetakse ID-pilet kasutusele lisaks olemasolevale piletisüsteemile ka paljudes teistes Tallinna linnale kuuluvates asutustes. “Läheme sammu edasi ja laiendame ID-piletit loomaaiale, muuseumidele, spordisaalidele, teatritele ja loodetavasti ka erasektori suurüritustele,” sõnab ID-pileti töörühma kuuluv Allan Alaküla.

Mugavam parkida
Teiseks oluliseks uuenduseks oleks ürituste piletite sidumine ühistranspordi ja parkimisteenustega. Reaalselt näeks olukord välja nii, et ürituse pilet tagaks soodsama või täiesti tasuta ühistranspordipileti ürituse toimumise kohale. “Kui ID-teatripilet on inimesel olemas, siis tekib nii-öelda ühisteenus, et vähendada autotransporti Tallinna linnas – teatrikülastaja võiks selle sama ID-teatripiletiga saada linna ühistranspordiga tasuta nii teatrisse kui ka pärast etendust koju,” loodab Tallinna Linnateatri direktor Raivo Põldmaa.
Süsteem muudaks ka teatrite, kontsertide ja muuseumide külastamisega kaasneva parkimise odavamaks. “Parkimist saaks osta koos piletiga ühekorraga, ilma eraldi parkimispiletit ostmata või SMS-makset tegemata,” sõnab Tallinna Tehnikaülikooli professori Tanel Tammet. Mõnel juhul võib parkimine isegi tasuta olla. Viimane võimalus tuleks kõne alla väiksemate ürituste puhul, nagu näiteks teatriskäik.
Sooduspileti tõendamine jääks ära
Suurürituste korral ei tagata tingimata tasuta parkimist, vaid pigem garanteeritakse parkimiskoht.
Sooduspiletite puhul jääks uuenduste lisandumisel ära igasuguste paberite ja kaartidega tõendamine, et sooduspiletit kasutab ikka õige inimene. “Kindlasti võimaldab ID-pilet hakata kasutama mugavaid ja paindlikke soodustusi, näiteks õpilasest või pensionärist piletiostjal ei oleks tarvis mingeid pabereid soodushinna õiguse tõendamiseks, süsteem annab soodustuse automaatselt,” sõnab Tammet.
Viimases uuenduste etapis lisatakse ID-pileti kasutamisvõimalus ilma ID-kaardita. See avab kogu olemasoleva ID-piletite valiku kasutamiseks eelkõige Tallinna väliskülalistele, mis on eriti oluline Tallinna 2011. aasta Euroopa kultuuripealinnaks valmistumise kontekstis. ID-kaarti mitte-omavatele isikutele tehakse praeguse Tallinn Cardi süsteemiga haakuv kaart. “Oluline erinevus on, et Tallinn Cardi peal on kindel pakett, kuid ID-piletiga saab turist ise koostada endale sobiva paketi sisu,” selgitab Alaküla.

Parem raha laekumine linnale
Samuti võimaldaks uus süsteem pakkuda odavamat teenustasu ja paremat raha laekumist linnale. “Ühistranspordi piletisüsteem on teinud pileti raha korjamise lihtsamaks ja raha on hakanud linnale rohkem laekuma. Võib arvata, et süsteemi laiendamine mõjub sama hästi,” ütleb Tallinna linnasekretär Toomas Sepp.
Eelnev ID-pileti edukas kasutamine julgustab uut süsteemi kasutusele võtma. “Kuna ühistranspordi puhul rakendus ID-kaardi piletisüsteem väga hästi, ei tohiks uute teenuste lisandumisega probleeme tekkida,” sõnab Sepp.
Ka erasektor plaanib ID-kaarti laiemalt kasutusele võtta. “Seni ei ole seda tehtud lihtsalt seepärast, et ID-kaardi massilisse kasutusse minek võttis päris palju aega, samuti olid praktikas vajalikud kontrolliseadmed suhteliselt kallid,” selgitab Tammet. “Minu hinnangul oleme jõudnud üle murdepunkti, kus ID-kaardi laiem kasutus muutub majanduslikult mõttekaks,” lisab ta.

***

Asutused, kus saaks ID-piletit kasutada:
Tallinna Loomaaed, Tallinna Botaanikaaed, Tallinna Filharmoonia, Tallinna Linnateater, Tallinna Linnamuuseum, Tallinna Spordihall, Nõmme Ujula, Nõmme Tennisekeskus, Haabersti Ujula, Lasnamäe Kergejõustikuhall, Lasnamäe Sulgpallihall, Pirita Spordikeskus, Kadaka Spordihall.
Tallinna Loomaaial on olnud pikemat aega probleeme sissepääsukontrolliga. Mõeldud on rakendada elektroonilist väravate süsteemi nagu kobarkinos. On käidud uurimas analoogilisi süsteeme teistes loomaaedades, arutatud võimalust võtta kasutusele sama süsteem mis Coca Cola Plazas. ID-pileti rakendumisel laheneksid Tallinna Loomaaial mitmed probleemid.

***

Loodava süsteemi soodustused asutuste külastajatele:
• Kompleksteenuse – pilet + (soodus)parkimine, perspektiivis ka pilet + (soodus)bussitransport) – ostmine ühekorraga.
• Võimalus osta pilet ette, enne kohaleminekut. Või osta piiratud kohtade arvuga pilet ette senisest mugavamal viisil, ilma vajaduseta pilet ise välja trükkida või minna müügipunkti kohale pileti füüsiliseks kättesaamiseks. Selleks saab kasutada nii võrgupõhist ostmist kui ostmist mobiiltelefoni teel.
• Võimalus saada rahalist soodustust, kas siis soodushinnaga ID-pileti jaoks või soodushinnaga ettemaksu-ID-pileti jaoks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.