"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Julgus luua tulevikku (0)
17. märts 2008

Tulevik on keeruline asi. Seda täpselt paika ei oska ka kõige targem ühiskonnateadlane. rääkimata kaardimoorist. Samas on samavõrd rumal ka riik või siis inimene, kes oma tulevikku üksnes minimaalselt suunab. Eestis levinud komme paljusid oleviku või tulevikuvigu üksnes turujõudude (sh hinnatõuse üksnes maailmaturu hindade) kaela ajada on sama tark kui põhjendada iseenda elu keerdkäike üksnes astroloogia abil.

Tulevik on keeruline asi. Seda täpselt paika ei oska ka kõige targem ühiskonnateadlane. rääkimata kaardimoorist. Samas on samavõrd rumal ka riik või siis inimene, kes oma tulevikku üksnes minimaalselt suunab.
Eestis levinud komme paljusid oleviku või tulevikuvigu üksnes turujõudude (sh hinnatõuse üksnes maailmaturu hindade) kaela ajada on sama tark kui põhjendada iseenda elu keerdkäike üksnes astroloogia abil.
Pealinn ei aja häma turujõududest, mis takistaksid meil näiteks abivajajatele toetusi maksmast, peredele elamuid ehitamast, andmast raha ravikindlustamata isikute raviks, kodutute hoolekandeks, HIV-viiruse peatamiseks ja paljuks muuks. Kuigi nende probleemide algpõhjus on tegelikult riigi passiivse poliitika tagajärg.
Tallinn on olnud aktiivne ja julge. Näiteks oma sünniajal sisuliselt kasutuks peetud ID-kaardi pani “elama” just Tallinn, kui ligi viis aastat tagasi rakendus pealinnas ühistranspordis elektroonilise ehk ID-pileti ostmise võimalus. Nüüd käivitab Tallinn juba teise ID-pileti “revolutsiooni” – piletit saab lähiaastail kasutada lisaks kümnetes uutes paikades, sh loomaaias või rock-kontsertidel.
Tundub, et linnad on kogu maailmas oma riigi veduriks. Näiteks OECD uuringu kohaselt annavad just suurlinnad oma riigi majandusele põhilise tõuke. Samuti on linnad oma riigis sageli esirinnas innovatiivsete lahenduste pakkumisel sellistes tegelikult üleriiklikes küsimustes nagu ühistransport, turismi areng, infotehnoloogia areng jne.
Samas vaevab ka paljude muude linnade meere mure riigi passiivsuse pärast. Just Ameerika linnad näitavad pidevalt üles initsiatiivi üleriiklike küsimuste lahendamisel omavalitsuses, kuna on väsinud riigi tegutsematusest. Samas on USAs riik juba traditsiooniliselt heaolu loojana nõrk, erinevalt Põhjala regioonist, kuhu ka meie peaksime kuuluma.
Igal juhul on selge – linnadelt, sh Tallinnalt ootavad nende elanikud – olgu neil siis riigi rahaline toetus või mitte – piisavalt head füüsilist ja ka stabiilset sotsiaalset elukeskkonda. Kui linnad vastutust ei võta ja riigi “auke” ei lapi, võib sellele järgnev poliitiline ebastabiilsus raputada kogu riiki. Just seetõttu üritabki Tallinn siluda Kodurahu Foorumi abiga eestlaste ja venelaste rahvussuhetesse valitsuse poolt löödud suurt mõra. Sest kuigi pronksöö sünnitajaks oli valitsus, olid järgnevas märulis kannatajaks ju tallinlased.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.