"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Küsimus suurele ringile: (0)
17. märts 2008

Mida saaks ära teha eestlaste ja venelaste suhete parandamiseks?

Valli Budõlin (54), lillemüüja
Ma arvan, et praegu on olukord rahunenud, kuid see on vist venelaste hirm, et neid pannakse vangi. Muidu töötan ma venelastega koos ja suhtlen nendega iga päev. Ka minu isa oli venelane. Aga kui inimesed ise ei taha keelt õppida ja paremini läbi saada, siis mis see riik saab sundida. Siiski võiks linn venelastele tasuta keelekursusi korraldada näiteks. Ja eestlased on tihti ise süüdi, et venelastega vene keeles räägivad.

Tairi Kallberg (13), õpilane
Eestlaste ja venelaste suhted ei ole kindlasti mitte paranenud, pigem hullemaks läinud. Alles uudistes rääkis, et venelased on hakanud eestlasi rohkem vihkama. Ei usu, et riik või linn saaks midagi ära teha, pigem on ikka suhtumine inimestes endis kinni. Ma õpin ise teist aastat vene keelt, kuid eriti seda ei tarvita, sest päris hästi veel ei oska. Mul on küll venelastest sugulased, kuid nendega räägin eesti keeles.

Mati Tael, FIE (62)

Küsimus on selles, kes on venelane ja kes on nõukogulane, siin on suur vahe. Ma arvan, et need, kes siin märatsesid, on nõukogulased. Mina olen venelastega koos kasvanud ja pool elu koos olnud ning kunagi pole probleeme olnud. Inimese tahtmine on kõige tähtsam, kui inimene tahab siin elada, õpib keele ära, pole üldse mingeid probleeme. Ise räägin praktiliselt iga päev vene keelses.

Valentina (53), insener
Mina suhtlen eestlastega vähe, kuid ei saa öelda, et nendega, kellega läbi käin, oleksid suhted paranenud. Arvan, et need on jäänud pingeliseks. Arvan, et valitsus peaks praegu olema ettevaatlik avaldustega, mis võivad provotseerida. Eesti keelt räägin ma halvasti, ma töötan vene ettevõttes, kus on töökeelteks vene ja inglise keel.

Gennadi (33), tehasetööline
Kui pressi uskuda, siis on suhted halvenenud, kuid mulle pole sündmused mõju avaldanud. Ma ei tea, mida riik või linn võiks suhete parandamiseks teha. Inimesed peaksid ise mõtlema, mida teha, aga mitte istuma ja ootama, et keegi tähtsam midagi ette võtaks. Eesti keelt valdan ma umbes 80 protsendi ulatuses, räägin seda iga päev, sest töötan eesti kollektiivis. Enamik paremaid tuttavaid on mul eestlaste seast.

Jelisaveta (70), pensionär
Minul on eestlaste seas palju häid tuttavaid, meie läbisaamine pole küll halvenenud. Nii nagu suhtlesime enne, nii ka nüüd. Räägime nii vene kui eesti keeles, olenevalt situatsioonist. Mida valitsus võiks teha? Mõista, et me siin elame. Siin elavad meie lapsed ja siia jäävad elama ka lapselapsed.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.