"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Merimetsa tuleb linna ­esimene ­kainestusmaja (0)
17. märts 2008

Tallinn rajab Helsingi eeskujul kainestusmaja, kus joobes isikud saavad vajadusel nii meditsiinilist kui ka sotsiaalset abi.

Tallinn rajab Helsingi eeskujul kainestusmaja, kus joobes isikud saavad vajadusel nii meditsiinilist kui ka sotsiaalset abi.
Politsei arestimaja 50kohaline kainestuskamber ehitatakse Lääne-Tallinna keskhaigla juurde Merimetsa hiljemalt 2009. aasta lõpuks.
Psühhiaater Jüri Ennet kinnitab, et alkoholism on Eestis väga tõsine probleem ja seetõttu on iga väikenegi liigutus olukorra parandamiseks äärmiselt oluline. “Eestis tarbitakse 12 liitrit absoluutset alkoholi elaniku kohta aastas, mida on üle mõistuse palju. Sellest lähtuvalt pean ma ka kainestusmaja ehitamist ülioluliseks,” märgib psühhiaater.
Kainestusmaja funktsiooniks tänapäeval ei ole tema sõnul mitte karistada, vaid pakkuda teenust, aidata ja suunata. “Kainestusmajas hoitakse klientidel silm peal, nad ei saa pahandusi teha, ennast ega teisi vigastada,” räägib Ennet.
Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiu Ameti juhataja Vahur Keldrima kinnitusel korraldatakse kainestuskambris klientidele ööpäevaringne järelevalve. “Kümme kohta kainestusmajas on ette nähtud meditsiiniliste näidustustega patsientidele, kuid vajadusel on meditsiiniline abi tagatud kõigile klientidele,” räägib Keldrima.
Naabrid andsid nõu
Tallinna abilinnapea Merike Martinsoni sõnul on kainestusmaja rajamisel paljuski eeskuju võetud Helsingi samalaadsest asutusest. “Helsingi kogemus on näidanud, et kainestusmajal on ka suur linnakodanike toetus,” kinnitab ta.
Vajadus politsei ja meedikute koostöös toimiva kainestusmaja järele on abilinnapea sõnul suur, kuna varjupaiga või politsei arestimaja funktsioon ei ole alkoholijoobes isikute hoidmine.
Põhja politseiprefekt Raivo Küüt peab rajatava kainestusmaja juures väga oluliseks, et tegemist pole lihtsalt kinnipidamiskohaga õigusrikkumiste lahendamiseks, vaid pigem sotsiaalset laadi asutusega.
“Huligaanidega, kes purjus peaga tänavatel laamendavad ja räuskavad, saame me hakkama,” ütleb Küüt. “Kainestusmaja on mõeldud pigem elu hammasrataste vahele jäänud isikutele, heidikutele ja kodututele, kes purjus peaga tänavatel uitavad. Nad on enamasti küll rahumeelsed ega riku avalikku korda, kuid siiski tekitavad oma olemusega teistele meelehärmi.”
Kainestusmaja kliendid saavad politseiprefekti sõnul vajadusel nii meditsiinilist, sotsiaalset kui ka juriidilist abi. Väga oluliseks peab Raivo Küüt, et kainestusmajas tegeldaks klientidega edasi ka pärast seda, kui nad on kaineks maganud.

Probleem on tõsine
Psühhiaater Jüri Ennet on kindlal seisukohal, et igat võimalust alkoholismi ennetamiseks ja piiramiseks tuleb ära kasutada, olgu selleks siis müügi- ja reklaamipiirangud, kainestusmaja ehitamine või midagi muud. “Need, kes ilguvad, lihtsalt ei mõista probleemi tõsidust,” märgib ta.
Alkoholism ei ole Enneti sõnul mitte ainult individuaalne, vaid suures osas ka sotsiaalne probleem, mis mõjub rängalt nii inimese tervisele kui ka ühiskonnale laiemalt.
Kainestusmaja ehitamisel kannab Tallinna linn hoone sisustamiseks ja koristamiseks vajaminevad kulud ning sõlmib lepingud tervishoiuteenuse osutamiseks raviasutustega. Politseiamet omalt poolt tagab arestimaja kainestuskambri tööks vajaliku personali ja tehnilised vahendid.
Detailplaneering hoone rajamiseks algatati möödunud aasta lõpul, projekteerimise lähteülesanne on saadetud kooskõlastamiseks Politseiametile.
Tänavusest linnaeelarvest on projekteerimiseks eraldatud 2,8 miljonit krooni.

***

Alkoholiga seotud rikkumised:

•Põhja-Tallinna prefektuur registreeris 2007. aastal 9942 Alkoholiseaduse rikkumist.
•Alkohoolse joogi tarbimise eest avalikus kohas või avalikku kohta joobnud olekus ilmumise eest sai möödunud aastal karistada 8761 inimest.

***
Kainestusmajja ehitatakse kahekohalised kambrid; ühekohaline erikamber agressiivse käitumisega kinnipeetutele; menetlusruumid (ohvriabi); riiete termilise töötlemise ja pesuruum; desinfitseerimisruum; identifitseerimisruum; meditsiiniline protseduuriruum ja vastuvõturuum; suitsetamisruum; korrapidajaruum kambrite järelevaatajatele jm.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.