"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tallinna tunnusfestivali tiitli saanud Birgitta Festival võlub uute žanritega (0)
17. märts 2008

Tallinna linna tunnusfestival Birgitta Festival toob sellel aastal lavale mitmeid uusi žanre, kuid unustatud ei ole ka traditsioonilisi tähtteoseid.

Tallinna linna tunnusfestival Birgitta Festival toob sellel aastal lavale mitmeid uusi žanre, kuid unustatud ei ole ka traditsioonilisi tähtteoseid.
Birgitta Festival on endale võtnud Eesti kultuuripilti rikastava ülesande – näidata iga aastaga üha laiemat pilti muusikateatrist läbi uute žanrite ning julgete lavastuskontseptsioonide.
Birgitta Festivali pressiesindaja ja produtsent Heili Vaus-Tamme sõnul on sellel aastal festivali esituses kõik lavastuslikult omamoodi või žanriliselt äärmuslikud.
“Birgitta Festival toob publiku ette erinevalt teistest ooperifestivalidest mitte lihtsalt mõne toreda etenduse, vaid laia skaala maailma muusikateatris toimuvast,” sõnab Vaus-Tamm. Need hõlmavad erinevaid lavastuskontseptsioone ja uusi žanre.
Sellel aastal näidatakse Birgitta Festivalil mitmeid uusi žanre. Uue žanrina esitatakse humoristlik etendus, mis on maailma praeguse aja ühe kuulsama ja loomingulisema muusiku Gidon Kremeri elust, pealkirjaga “Kino & komöödia” tema enda osalusel. Erilisest muusikali naljažanrist veel etendus “A Big Nightmare/ Fall and Rise of One Musician”.
Uutest žanritest etendus don Juani teemadel flamenkoteatri käsitluses (Miguel Angel Ballett Flamenco, Hispaania). Vaus-Tamme sõnul ei jutusta ta ümber don Juani lugu, vaid räägib hispaania mehe iseloomust.
Kavas on ka juba nähtud žanrid, mis ei tähenda, et etendustes värvikust vähem oleks. Näitena traditsiooniline ooper traditsioonilise lavastusega ning Suure Teatri ja Metropolitani tasemel laulja Jelena Zelenskajaga – Donizetti “Maria Stuart”.
Mõned lavastused on viidud tänapäeva ja lisatud värvikas lavastus. Nagu näiteks Leoncavallo “Pajatsitele” aluseks saanud Itaalia rändnäitlejate tõestisündinud kiredraama, mis on viidud tänapäeva seebiooperi filmimise võtteplatsile.
Lavastatud on ka tavatu 20. sajandi psühholoogiline ooper, mille kujunduse põhikomponendiks on lavatäis õhupalle – Britteni “Kruvipööre”.
Plaanis on ka vokaal-sümfooniliste suurvormide avamine läbi koreograafiakeele. Mida esitatakse publiku tungival nõudmisel juba neljandat aastat Orffi “Carmina burana” ning Verdi Reekviem.
Ballettidest esitatakse maailmatasemel balletitrupi Vene Keiserliku Balleti poolt Tšaikovski “Luikede järv”, Rimski-Korsakovi “Šeherezade” ja Borodini “Polovetside tantsud” “Vürst Igorist”.
Ka lastele on sellel aastal mõeldud. Nimelt esinevad kõige suuremad sõbrad ETV lastelavastuste lemmiktegelastega. “Toome lavale ETVs kõige armsamaks saanud tegelased, nagu Leopold ja Postikana.”
“Minu arvates on kõige täiuslikum õhtu just Mascagni “Talupoja au”, kus laulab Eestis harvakuuldava tasemega sopran,” ütleb Vaus-Tamm. “Samuti “Pajatsites”, mis on väga ere lavastus,” lisas Tamm, “kus armastus ja suhted on kujutatud ooperi kohta harvanähtava köitvuse ja tõetruudusega.”
Tallinna abilinnapea Kaia Jäppinen peab festivali oluliseks just kultuuripealinna kontekstis.
“Birgitta Festival on üks olulisemaid tähtsündmusi Tallinna Euroopa Kultuuripealinna 2011 taotluses,” sõnab Tallinna abilinnapea Kaia Jäppinen. Jäppineni sõnul soovitakse aastaks 2011 kujundada Birgitta Festivalist üks Tallinna nimiüritus.

***
Osta soodus­hinnaga pilet

Kuni 31. maini saab Partnerkaardiga ning Partner Krediitkaardiga eelmüügist kuni kahe pileti ostmisel samale etendusele hinnasoodustuse -10% hetkel kehtivast hinnast. Soodustus kehtib vaid müügipunktidest ostes.
Lisainfot vaata www.birgitta.ee

***
Väljapaistvamad kontserdid:
R. LEONCAVALLO ooper “PAJATSID”
Ooperi aluseks on tõestisündinud lugu rändtrupi näitlejast, kes armukadedushoos tapab otse näidendi etendumise ajal oma naise.

“KINO & KOMÖÖDIA:
ÜHE MUUSIKU TÕUS JA LANGUS”
“A BIG NIGHTMARE MUSIC!”
Kõik, mida alati oled klassikalise muusika kohta teada tahtnud, aga pole julgenud küsida, saab vastuse ja tehakse avalikuks.
Paljud jutustatud lood põhinevad vabalt seikadel viiuldaja Gidon Kremeri elust, keda on alati tõmmanud kino, komöödia, tsirkus ja kabaree, ja ometi on ta kogu oma elu olnud täielikult pühendunud muusikale. Koos komöödialiku muusikalise duo, Igudesman & Joo ja tema Kremerata Balticaga toob ta kõik ülalnimetatud maailmad kokku ühte eeskavva.

“Don! Juan”
Flamenko kaudu jutustatud don Juani lugu on selle teema kõige sügavam, ürgsem ja natuurilähedasem avamine, mis üldse võimalik.
Flamenko kultuuriline tagapõhi ulatub keskaega, nagu ka ülik don Juani teema ise.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.