"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tubaka võrgus sipleb iga kolmas pealinna õpilane (0)
17. märts 2008

Iga kahe aasta tagant korraldatakse Eestis VII–IX klasside õpilaste seas Global Youth Tobacco Survey uurimus. 2007 näitas see, et 30,5% 13–15aastastest Tallinna kooliõpilastest suitsetab sigarette, 26,3% kasutab muid tubakatooteid (sigarid, piibud, närimis- ja nuusktubakas). Viimastel aastatel on tõusnud vesipiibu tarvitajate hulk – 20,3% seitsmenda klassi õpilastest ja 34,6% üheksanda klassi õpilastest pruugib seda.

Iga kahe aasta tagant korraldatakse Eestis VII–IX klasside õpilaste seas Global Youth Tobacco Survey uurimus. 2007 näitas see, et 30,5% 13–15aastastest Tallinna kooliõpilastest suitsetab sigarette, 26,3% kasutab muid tubakatooteid (sigarid, piibud, närimis- ja nuusktubakas). Viimastel aastatel on tõusnud vesipiibu tarvitajate hulk – 20,3% seitsmenda klassi õpilastest ja 34,6% üheksanda klassi õpilastest pruugib seda.
Koolid püüavad noorukite suitsetamisega võidelda sel määral, mil nad suudavad. Paljud koolid on arenguvestluste käigus küsitlenud õpilasi ka sellel teemal, et saada tegelikkusest kas või mingil määral tõepärast pilti. Tõsi küll, kõrvaliste isikutega kooliõpilased oma suitsetamisharjumustest eriti kõnelda ei soovi.

Suitsupriid klassid
Tervise Arengu Instituut on juba mõned aastad korraldanud kampaaniat “Suitsuprii klass”. Projekt on suunatud IV–XII klassi õpilastele, selle käigus kirjutab klass alla lepingule, mille kohaselt poole aasta jooksul mitte keegi klassi õpilastest ei suitseta. Teile ehk tundub, et IV klassis on sellist lepingut varavõitu sõlmida? Aga nagu kõneles Kristel Ojala Tervise Arengu Instituudist, kinnitab statistika vastupidist: 35,1% VII–IX klassi suitsetavatest noorukitest proovisid tubakat esmakordselt 10–11aastaselt. “Me ei tohi elada illusiooniga, et 10–11aastaste laste seas pole tubakatoodete tarvitamine absoluutselt levinud,” märkis Ojala. “On küll, ja järjest nooremate seas. Suitsetamise ohtude eest hoiatamist on vaja alustada juba väga vara.”
Kampaania “Suitsuprii klass” sai alguse 2002. aastal. 2006./2007. õppeaastal võttis sellest osa 65 klassi 20 Tallinna koolist – kokku 1790 õpilast.
Tallinna Õismäe Vene Lütseum osaleb kampaanias juba neljandat aastat, igal aastal võtab osa viis-kuus klassi. Tänavu osaleb viis klassi, viiendast kuni üheteistkümnendani.. XI klassi juhataja, bioloogiaõpetaja Ljudmilla Simaško rääkis, et XI klassis ei suitseta keegi, aga XII klassis suitsetab ainult üks inimene. “Meie direktor ütles, et on kaks võimalust – me kas vaatame maailma roosade prillide läbi või on tõepoolest noored vähem suitsetama hakanud,” ütles Simaško “Gümnaasiumiastmes suitsetab meie andmeil 5–6 inimest pidevalt.” Simaško arvab, et see ei ole mitte niivõrd propaganda mõju – kuigi suitsetamise kahjulikkusest räägitakse nii tundides kui väljaspool tunde samuti pidevalt –, kuivõrd selle tulemus, et suitsetamine pole moes. Paljud selle kooli õpilased tegelevad tõsiselt spordiga ning see saab tooniandvaks.
Tiina Perovskaja tegeleb selle kampaaniaga Lilleküla Gümnaasiumis. Nende kool sai tiitli “Mittesuitsetav kool”. Omaloomingu konkursi käigus arutleti suitsetamise kui kahjuliku harjumuse üle ja õpetajaid üllatas laste informeeritus. Esiteks, lapsed teadsid, et suitsetaja ei kahjusta mitte üksnes iseennast, vaid ka ümbritsevaid inimesi. Teiseks olid nad ülimalt pragmaatilised, märkides, et suitsetamine on raha raiskamine. Perovskaja arvates tuleks lastega suitsetamise kahjulikkusest kõnelda juba lasteaias, kuna nad puutuvad sellega kõikjal maast-madalast kokku – kellel suitsetavad vanemad, kellel õed-vennad. Seda, et “Suitsuprii klassi” tiitlile saab konkureerida juba neljandast klassist peale, peab Perovskaja õigeks.
“Olen ise neljanda klassi juhataja ja minu klassi lapsed võtavad konkursist meeleldi osa, rõhutades, et kuna nad ei suitseta, siis on neil võimalus võita,” ütles ta.
Mis kõige olulisem – kool püüab tegelda suitsetamise põhjustega, mitte tagajärgede likvideerimisega. Koolis tunnustatakse tervislikke eluviise, sportimist, tervislikku toitumist, positiivset mõtlemist, tegutseb tervisenõukogu ja tehakse tihedat koostööd koolipsühhoogiga. “Ma olen veendunud, et me saame lastele eeskuju andes paljugi nende harjumustes tervislikuks muuta,” oli Perovskaja veendunud.

***

Aita laps sõltuvusest vabaks!
On olemas spetsialistid, kes aitavad lastel suitsetamissõltuvusest ja ka muudest sõltuvustest vabaneda.
Tallinnas tegutseb noortele ja lastele mõeldud konsultatsioonikabinet, kus kõigile suitsetamisest loobuda soovijatele nõu antakse. Kogenud konsultant tegeleb suitsetamise ennetamisega, aitab suitsetajatel leida motivatsiooni suitsetamisest loobumiseks ja annab nõu neile, kes on juba otsustanud suitsetamisest loobuda. Kabinet asub lastepolikliiniku aadressil Ravi 27–230. Vastuvõtuaeg on esmaspäeviti 14.00–17.30, registreerimine telefonil 620 7330 või 620 7331. Konsultatsioon on tasuta.
Suitsetamissõltuvusest vabaneda aidatakse ka mitmesuguste sõltuvuste ravile spetsialiseerunud Wismari polikliinikus. Polikliinik asub aadressil Wismari 15, info ja regitreerimine telefonil 662 1068.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.