"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Vajame demokraatia kooli (0)
17. märts 2008

Tallinn peaks oma linnaosades looma demokraatia “õppekeskused”, kus õpetataks inimesi oma õigusi kaitsma,” lausus 13. märtsil Tallinna algatusel peetud Kodurahu foorumil Tallinna linnapea Edgar Savisaar oma kõnes.

Tallinn peaks oma linnaosades looma demokraatia “õppekeskused”, kus õpetataks inimesi oma õigusi kaitsma,” lausus 13. märtsil Tallinna algatusel peetud Kodurahu foorumil Tallinna linnapea Edgar Savisaar oma kõnes.
Oma õigusi võib kaitsta mitmel viisil: valimisurni juures või vitriine purustades. Ärevaks teeb see, et mitte-eestlased kasutavad esimest mainitud võimalust oluliselt vähem aktiivselt. Demokraatlik võimalus valimistel osaleda, mida 1990. aastatel polnud, on nüüd olemas, kuid seda ei kasutata piisavalt.
Tõsi, täpset statistikat selle kohta, kui palju ühe või teise rahvuse esindajad valimistel osalevad, ei ole, aga me teame linnaosade rahvastiku jagunemist ja saame sellest lähtuvalt järeldusi teha. Toon näited kohalike omavalitsuste valimisest 2005. aastal ja parlamendi valimisest 2007. aastal. 2005. aastal osales Pirital valimistel 56% elanikkonnast, Lasnamäel 10% vähem. 2007. aastal osales Pirital 70%, Lasnamäel 58%. Nõmmel osales 2005. aastal 52%, Põhja-Tallinnas 42%. 2007. aastal osales Nõmmel 68%, Põhja-Tallinnas 58%. Vahe on rohkem kui 10%.
Mõned arvavad, et selle põhjus on vene intelligentsi lahkumine, teised lisavad, et ei teki uut vene intelligentsi. Meie sotsioloogid eesotsas Iris Pettaiga on tunnistanud vene noorsoo proletariseerumist. Valgekraesid on eesti noorsoo hulgas 37%, venelaste hulgas 16%. Valimised on tahes-tahtmata paljus just intelligentsiväljendus.
Osundatakse ka vene poliitilise eliidi nõrkusele või koguni puudumisele. Vene poliitikud kompromiteerisid end eesti radikaalidega ühinedes. Nii imelik kui see ka pole, aga tõsiasi, et saadikutelt ei nõutud enam keeleoskust, andis negatiivse tulemuse. Valituks osutusid inimesed, kes ei ole suutelised diskussiooniks, ei suuda avaldada oma arvamust.
Räägitakse, et mitte-eestlased on Eesti riigi vastu. Selle ümberlükkamiseks toon ära kolm argumenti. Esiteks, Eesti sõltumatust toetas igaüks, kes laulva revolutsiooni ajal interrindelastega ei ühinenud. Kui Kremlil oleks tookord õnnestunud Eesti sõltumatuse vastu ühendada kõik siin elavad venelased, siis poleks praegu tõenäoliselt vaba Eestit olemaski. Teiseks – 1991. aasta referendumil toetas Eesti sõltumatust oluline osa mitte-eesti elanikkonnast. Kolmandaks, vene demokraatliku liikumise teke. Just see mõjutas Gorbatšovi ja aitas kaasa sõltumatuse saavutamisele rahulikul teel.
Kahjuks ei saanud Eestist silda ida ja lääne vahel, vaid hoopis sanitaarkordon. Mõned poliitikud kinnitavad, et olukord muutub, kui Eestisse hakkab tulema tööjõud kolmandast maailmast. See ei viiks aga põrmugi poliitilise kultuuri muutusele, lihtsalt piirid omade ja võõraste vahel muutuksid. Kohalike mitte-eestlaste asemel muutuksid vaenlasteks uustulnukad.
Informatsioon peaks Eesti vabariigis levima ühtviisi nii eestlaste kui mitte-eestlasteni. Praegu saavad nad erinevat informatsiooni. Sealjuures ei ole ka eesti kogukonnal adekvaatset teavet selle kohta, kuidas elab mitte-eesti kogukond.
Näitena võib esile tuua, et mitte-eesti kooliõpilased ei saa samasugust informatsiooni tervishoiu kohta, kui saavad eesti kooliõpilased. On hädavajalik luua linnaosades demokraatia “õppekeskused”, kus õpetataks inimesi oma õigusi kaitsma. Kooli lõpuklassides on tingimata tarvis õpetada noortele poliitiliselt kultuurset käitumist ning oskust oma õigusi kaitsta. Iseenesestki mõista tuleb selle raames teha selgeks, et oma õigusi ei ole otstarbekas kaitsta kivide ning kaigastega, samuti selgitada valimiste tähtsust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.