"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Kes sai korteri külmkapi hinnaga? (0)
31. märts 2008

Tallinna Linnavolikogu eelmise nädala istungil kujunes teravaimaks teemaks linnakorterite müük sundüürnikele, mille vastu protestiks opositsioonisaadikud tööpostilt lahkusid.

Tallinna Linnavolikogu eelmise nädala istungil kujunes teravaimaks teemaks linnakorterite müük sundüürnikele, mille vastu protestiks opositsioonisaadikud tööpostilt lahkusid.
Ent ka volikogu istungi alguses esinesid opositsioonisaadikud mitme kriitilise etteastega, püüdes iga hinna eest näidata, et linnavõimu mis tahes tegemised on neile ülimalt vastukarva.

Kodurahust ja Stalinist
Istungi alguses meenutas reformierakondlane Märt Kubo oma muljeid kaks nädalat tagasi Tallinnas peetud Kodurahu foorumist.
“Linnapea härra Savisaar rääkis seal oma valijatega Põhja-Tallinnast ja Lasnamäelt,” pajatas Kubo, “et nendes linnaosades jääb valimistel osalejate hulk umbes kümne protsendiga maha Nõmme ja Pirita valijate hulgast. See on muidugi väga hull lugu küll ja see võib saada talle valimistel saatuslikuks./-/”
Linnapea Edgar Savisaar imestas selle peale, et kas Märt Kubo on hakanud Keskerakonda toetama. “Märt Kubo ütles, et Savisaar rääkis Kodurahu foorumil oma valijatega ja pärast tunnistas, et tema oli ka seal foorumil,” lausus Savisaar. “Siis ma haarasin kahe käega peast kinni ja mõtlesin, et kas tõesti on Märt Kubo ka minu valija?”
Kubo oponeeris ka Kodurahu foorumi ühe esineja Ženja Kolikovi väitele, et Tallinnas toimub vene kultuuriruumi ahenemine – sidudes ühte kimpu millegipärast vene kultuuriruumi ja suure Stalini-armastuse.
“Meil on vene kultuuriinstitutsioonid olemas,” leidis ta. “Ka kunstihoone ja kunstimuuseum. Muide, kunstimuuseumisse võiksid minna ka kõik need, kas armastavad Stalinit. Seal on ilus suur pilt Stalinist ja teistest väejuhtidest tankide taustal.”


Inglise keelest ja saepekist

IRLi saadikurühma liige Liisa Pakosta avaldas kahetsust, et linnavolikogu esimehe Toomas Vitsuti visioonikonverentsil välja käidud idee Tallinna elanike seas inglise keele oskust arendada linnavolikogu hariduskomisjonis toetust ei leidnud.
Volikogu aseesimees Tarmo Lausing (KE) ütles seepeale, et IRLi vastavasisuline eelnõu ei leidnud toetust põhjusega. “See eelnõu tehti hariduskomisjoni spetsialistide poolt maatasa. Liisa Pakosta peaks arutama seda küsimust haridusministri Tõnis Luukasega, kelle käsutada on suuremad summad kui Tallinna linnal.”
Pakosta ei jäänud Lausingu vastusega rahule. “Eelnõu ei tehtud spetsialistide poolt pihuks ja põrmuks, vaid näiteks Lauri Leesi toonitas oma ettekandes, et tõepoolest on selliseks õppeks raha juurde vaja, aga seda peaks andma riik. Ka teised ettekandjad ja linnavalitsus pole rõhutanud selle eelnõu ebaolulisust, vaid et tegemist on riiklikku lahendust nõudva probleemiga.”
Seevastu ärritas Lausingu vastus kõvasti Tarmo Kruusimäed alias Kojameest.
“Eelmise aasta novembris me arutasime 800 000 krooni eraldamist alkoholivastase kampaania jaoks,” meenutas Kruusimäe. “Teie enda (Tarmo Lausing – toim) sõnul, kes te olite selle eelnõu ettekandjaks, tulid teie juurde kolm noort ja ütlesid, et nemad tahavad teha nii, et paneme alkoholipudelitele, et alkohol on paha ja raiskab su raha.
Jah, nüüd sai sellest eelnõu. Te ütlete, et kui linnavolinik (Liisa Pakosta – toim) esitab haridust puudutava eelnõu, siis see ei ole oluline. /-/ Mulle tulid näiteks eile vastu neli noort ja ütlesid: “Sae pekki!” Kas ma praegu teen siis eelnõu, et andke meile soolapekki, andke meile saag igale linnavolinikule. Kas see on siis oluline või saab taas kord määravaks erakondlik kuulumine?”
Tarmo Lausing ei jäänud vastust võlgu: “Hariduse seisukohalt arutatakse üksikjuhtumit, alkohol on aga üldine probleem ja kõigil on hea meel, et Kruusimäe on üks, kes on viinakuradi küüsist välja pääsenud.”
Siiski ei leidnud võõrkeelte süvaõppele raha eraldamise eelnõu koalitsiooni piisavat toetust ja tulemusega poolt 21, vastu 26 ei läinud see läbi.


Opositsioon soovib ajupesu?

Istungil vastas linnapea ka opositsioonisaadikutelt tulnud arupärimistele.
Ülle Rajasalu Reformierakonnast tundis huvi, miks on linnavalitsus sõlminud lepingu telesaadete edastamiseks just Kalev Spordiga, millel on tegelikult telekanalitest kõige väiksem vaatajate arv. Teda toetas Tarmo Kruusimäe, kes lausus, et poolteise aasta pärast on valimised ning optimistina leiab ta, et opositsioon pääseb võimule.
“Meie ilmselt oleksime huvitatud natuke suurema vaadatavusega telekanalist, kui me peame otstarbekaks tallinlastele ajupesu teha,” lisas ta.
Linnapea Edgar Savisaar seevastu leidis resoluutselt, et ta põhimõtteliselt ei saa toetada Kruusimäe selliseid soove.
“Praegune linnavalitsus ja keskfraktsiooni volikogu sellist ajupesu teha ei luba ja ma arvan, et valimised seda teile ka ei võimalda,” lisas linnapea.
Arvo Uukkivi uuris taas, et miks on sõlmitud leping Kalev Meedia kui Keskerakonna suurtoetajaga. “Kas pole tegemist mitte käsi-peseb-kätt-poliitikaga ehk kas see ei lõhna korruptsiooni järele?” küsis Uukkivi.
Ent taas ei jäänud linnapea vastust võlgu. “Kuna see, keda te nimetasite Keskerakonna suurtoetajaks, on samal ajal ka Reformierakonna suurtoetaja, siis mind huvitaks väga, kumba korruptsiooni te silmas pidasite?” küsis Savisaar vastu ja koalitsiooni ridadest kostis seepeale käteplaginat.
Sundüürnike solvamisest
Päevakorrapunktidest toetasid opositsiooni saadikud hääletamisel lasteaedade rajamise ja renoveerimise programmi “Lasteaiakoht igale lapsele” investeeringute kava.
See-eest kutsusid opositsiooni kõige teravama protesti esile päevakorrapunktid, mille käigus müüdi sundüürnikele otsustuskorras hulk kortereid.
Opositsiooni esindajad väitsid, et kortereid müüakse sisuliselt külmkapi hinnaga ning seejuures ei kontrollita, kas inimene, kellele korter müüakse, seda ka tegelikult vajab või on tal juba elukoht olemas. Märgiks, et nemad sellises hääletamises ei osale, otsustas opositsioon saalist lahkuda.
Volikogu kõnepulti tulnud volikogu esimees Toomas Vitsut aga leidis, et tegelikult said ju kõik endale omandireformi käigus korteri erastnud inimesed seda teha külmkapi hindadega.
“Nõustun täielikult nendega, kes nõuavad: olgu õiglus ennekõike!” lausus ta. “Kõik peaksid ju teadma, kuidas Eestis pärast iseseisvuse taastamist läbiviidud reformiga jäeti meie rahva üks osa ilma õigusest oma elamispinnale. See omandiõiguseta inimeste klass on teadagi sundüürnikud.”
Vitsuti sõnul peaksime siia lisama veel nendele inimestele pideva pinge, avaliku näägutamise ja aastaid kestnud teadmatusega tekitatud moraalse kahju, mille puhul pole välistatud, et see tulebki ükskord inimõiguste rikkumisena Eesti riigil hüvitada.
“Mul on ettepanek nendele valjuhäälsetele kriitikutele, kes ise said oma korteri või maa külmkapi hinna eest erastada: kui te peate oluliseks inimeste võrdset kohtlemist ning teil on sendi eestki riigimehelikku südametunnistust, siis makske linnakassasse see summa, mille te tänu omandireformile kokku hoidsite. See tähendab: lahutage oma eluaseme või erastatud maa turuhinnast selle erastamismaksumus EVPdes ja kandke vahe linna tuludesse. Nii võiksid toimida näiteks reformierakondlased Remo Holsmer, kes on saanud Tallinnas Müürivahe tänavas korteri 16 800 krooni eest, ja Ülle Rajasalu, kes sai erastada Pirital maad hinnaga 37,5 krooni ruutmeeter.”
—-
Reformierakond protestib ­korteriteemaliste süüdistuste vastu

Reformierakonna liikme Remo Holmseri sõnul on volikogu esimehe Toomas Vitsuti poolt linnavolikogu istungil välja öeldud väide, et Remo Homsler on saanud erastada korteri Müürivahe tänavas 16 800 krooni eest, ekslik, kuna korteri said erastada tema vanemad, mitte tema.
“Antud korteri on minu vanemad erastanud nagu enamik inimesi seaduse alusel ja täiesti alatu on neid tõmmata poliitilisse võitlusse. Samamoodi erastas ka Ülle Rajasalu vastavalt seadustele maa oma maja juurde, mis asub vanemate maja kõrval.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.