"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Koolibuss vuhiseb kiiresti ummikutest mööda (0)
07. aprill 2008

Hommikuste ummikute vältimiseks koolide lähedal pani Tallinn koostöös lähivaldadega käima koolibussi, mis tagab õpilastele ka võimalikult turvalise koolitee.

Hommikuste ummikute vältimiseks koolide lähedal pani Tallinn koostöös lähivaldadega käima koolibussi, mis tagab õpilastele ka võimalikult turvalise koolitee.

Ajaleht Pealinn käis seetõttu uurimas, kuidas on õpilased uue sõiduki vastu võtnud.

Viimsi haigla juures ootab kell 7.00 õpilasi TAKi pikk lõõtsaga buss. Reisijaid tuleb bussi üksikult ja hulga kaupa, jala ja autoga. Esialgu ei paista sõiduk päris täis saavat isegi siis, kui bussijuht väljumisajast 7.05 välja ei tee ja natuke edasi ootab. Mõni hetk hiljem tuhiseb koolibussi kõrvale kohalik Viimsi valla liinibuss, mis suure hulga kaugemaist paigust pärit õpilasi kokku toob. “Koolibussiga on see eripära, et alati ei saa õigel ajal välja sõita ja mõnikord peab isegi veerand kaheksani ootama,” räägib koolibussi juht Ülo. “Peab arvestama sellega, et alati ei saa õpilased varem tulla ja peab ka valla bussi ära ootama.”
Pärast peatust Pirital on buss lõpuks päris täis, sellest hoolimata valitseb sõidukis rahu ja viisakas õhkkond. Võibolla on põhjuseks noorte hommikune unisus, kuid sellist vaikust teismelistelt ei ootaks. “Tegelikult on koolibussi lihtsam juhtida kui tavalist liinibussi,” kiidab ka Ülo. “Liinibussis teevad noored rohkem tempe, kuid siin on nad täitsa korralikud! Teinekord on liinil olles sõiduk igasugu prahti täis, pärast Lasnamäel käiku annab alles sihvkakoori kokku pühkida. Koolibussis aga juhtub harva, kui mõni paberitükk maha visatakse.”
Kõige elavamad poisid bussis paistavad olevat 21. kooli viienda klassi õpilased Oscar Williams ja Raoul Kirsima. “Sõidame selle bussiga iga koolipäev alates sellest, kui see käiku pandi,” räägivad poisid. “Päris mugav on, sest buss viib üsna kooli lähedale ja kuigi buss on mõnikord täis, saame alati istuma. Enne pidime kooli sõitma auto või liinibussiga, siin aga saame sõpradega omavahel juttu rääkida.” Poiste arvates on tänu bussile nende kooli ümber hommikuti vähem ummikuid.
Peale vestlemise sisustavad noored oma aega bussis paljude muude asjadega. Enamik kordab eelseisvateks tundideks oma õppetükke, mõni magab täis oma voodis pooleli jäänud und ja mõni kuulab moodsast mobiiltelefonist või meediaaparaadist muusikat. Kaks kuuenda klassi tüdrukut lahendavad õhinal ristsõnu ja tunduvad olevat sellel alal juba suured asjatundjad.
Vastaspingireas joonistab üheksanda klassi tüdruk ruudulisele kaustikulehele peitepilte. Iga natukese aja tagant tõstab ta pastapliiatsi paberilt ja mõtleb enne järgmise mustri lisamist põhjalikult nagu malet mängides. Tema kõrval istuv noorem tüdruk jälgib teda ammulisui. Suurem seltskond kaheksandikke kraamib kottidest välja jogurtitopsid ja muu söögikraami ning asub hommikueinet võtma.
“Seda tasuks küll rõhutada, et bussis on söömine tegelikult keelatud,” seletab Ülo. “Bussid on nii ehitatud, et kõik lõhnad tulevad juhi juurde kokku. Eriti hullud on need energiajoogid. Kui õpilased neid joovad, siis on mul teinekord tunne, et pean bussi kinni ja jooksen välja.”
Kesklinna jõuab koolibuss kõigest 12 minutiga. Peatused on Tallinna Ülikooli, XXI kooli, Kunstiakadeemia, Estonia teatri, Inglise kolledži ja Balti jaama juures. Pool tundi pärast väljumist on Ülol juba õpilased turvaliselt koolidesse toimetatud ja ta võib minna väikesele puhkepausile.

***

Koolibussi kasutavad tuhanded õpilased

*Koolibussi sisenemisel tuleb õpilasel vaid oma õpilaspilet ette näidata, sõit on bussis tasuta.
*Koolibussi esimesed reisid toimusid 5. veebruarist 2006 kuni 31. maini 2007 Viimsi – Tallinna kesklinna liinil. Pilootprojekti ajal kasutas koolibussi kokku 5412 õpilast.
*2007. aasta sügisest sõidavad koolibussid Balti jaamani ka Randverest, Vääna-Jõesuust ja Tabasalust.
* 2008. a jaanuari sõitjate loenduse andmetel kasutas kahe nädala jooksul koolibusse kokku ligi 2100 õpilast, mis teeb keskmiselt 210 õpilast päevas. Enamkasutatav buss oli Viimsi haigla – Balti jaam koolibuss, mida kasutas keskmiselt 68 õpilast päevas.
*Tallinn kulutab koolibussi teenusele aastas ligikaudu miljon krooni.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.