"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Taotle maamaksu tõusu hüvitist! (0)
07. aprill 2008

Pealinna pensionäridel on võimalik nüüdsest taotleda maamaksu tõusu hüvitamist, toetuse saab kätte kuu aja jooksul.

Pealinna pensionäridel on võimalik nüüdsest taotleda maamaksu tõusu hüvitamist, toetuse saab kätte kuu aja jooksul.
Tallinna linnavolikogu võttis eelmisel nädalal taas vastu korra, mis ­võimaldab pensionäridel ka tänavu saada maamaksu tõusu hüvitist sarnaselt eelmistele aastatele.
Nendele pensionäridele, kellel on õigus hüvitisele ja kes õigeaegselt hüvitist taotlevad, maamaks võrreldes mullusega ei tõuse.
SL Õhtulehe esikaanel kaks nädalat tagasi pealinna maamaksu tõusu üle kurtnud 94aastane Aleksander Roog on juba plaaninud kindlasti taotleda linnalt maamaksu tõusu hüvitist.
“Meil tütar toob linnavalitsusest selle avalduse, millega taotleme kindlasti maamaksu hüvitist,” sõnas ka Roogi abikaasa.
Aleksander Roogi pere ei pea taotluse õigeaegse esitamise korral maamaksu tasuma ka sentigi rohkem kui eelmisel aastal – 27 000 kroonise maamaksuteatise saanud pensionär, kellel on õigus saada maamaksu hüvitist, maksab reaalselt maamaksu täpselt sama palju kui mullu enne maamaksu tõusmist – kokku 2000 krooni ringis. Hüvitise, ligi 25 000, krooni saab pere 30 päeva jooksul pärast avalduse esitamist oma pangaarvele.
Ka ajalehes Postimees maamaksu teemadel sõna võtnud pensionärid Roman Siirak ja Evi Tilk taotlevad kindlasti maamaksu hüvitist.
“Loomulikult annan avalduse sisse ja palun hüvitist,” sõnas ka pensionär Evi Tilk. “Pensionäril on liiatigi seda raha tarvis,” lausus Tilk. “Minul on maamaks pea tuhat krooni ja kui ma sealt kuussada krooni tagasi saan, siis on väga hea.”
Nõmme linnaosa majaomaniku Roman Siiraki tütar leiab, et maamaksu tõus neile probleeme ei tekita.
“Isa palus mul selle hüvitamise avalduse välja printida ja nüüd on tal see täiesti olemas,” sõnas tütar. “Isa saab meil hästi hakkama ja maamaksu osas probleeme ei teki. Meil on siin hoopis teisi muresid nagu see, et maja krunt on meil siin mitme peale.”
Mullu maksti maamaksu hüvitist 346 toetuse taotlejale kokku 155 057 krooni.
Tallinna Maa-ameti 2008. aasta eelarves on maamaksu tõusu hüvitamiseks ette nähtud 1,75 miljonit krooni. Hetkeseisuga on kuni 700 kr maksuvabastus määratud juba 4649 pensionärile summas 3 miljonit 249 669 krooni.

***

Maamaks tõusis tänavu 54 omavalitsuses
• Tänavu on maamaks kerkinud 10 linnas ja 44 vallas.
• 1,89% on Harju maakonna omavalitsuste ühtsete maksumäärade aritmeetiline keskmine 2008. aastal.
• 1,5% on Tallinna maksumäär, mis on lähivaldade omast siiski märgatavalt madalam, maa hind on naabritega aga samas hinnaklassis.
• 2,5%ni ehk riigi lubatud maksimaalmäärani tõstsid tänavu oma maamaksu näiteks Kohtla-Järve ja Mustvee linn, samuti Lihula vald osas tsoonides. Kõik maamaksu määrad on juba aastaid laes ehk lubatud ülempiiril olnud Toila, Vihula, Mõniste, Roosna-Alliku ja Suure-Jaani vallas ning Harku ja Viimsi valla osas tsoonides.
• Omavalitsuste maksumäärasid: Harku vald 1–2,5%, Keila vald 2%, Saku vald 1,7%, Kiili vald 1,9%, Jõelähtme vald 0,7–2,5%, Maardu 1,9–2,5% ja Viimsi vald 1–2,5%. Rakvere 1,5%, Keila 2%, Kuressaare 1,5%, Kärdla 2%, Valga 1,7%.

***

Milliseid maamaksu toetusi Tallinn pakub?

• Tallinna linn on juba 2002. aastast alates pakkunud pensionäridest koduomanikele kahte liiki maamaksu toetust.
• Esiteks – maamaksuvabastuse toetust 500 krooni ulatuses, mille linn tänavu tõstis juba 700 kroonini.
• Teiseks – maamaksu tõusu hüvitist, mille abil linn hüvitab kõigile taotlejaile juba 2002. aastast alates maamaksu tõusu.
• Põhjus on lihtne – 2002. aastal maamaks võrreldes 2001. aastaga tõusis, kuna riik hindas Tallinna maa kallimaks. Selle, kui kallis on kuskil omavalitsuses maa, määrab üksnes riik.
• Mõlemad linna toetused on kindlustanud selle, et enamikule pensionäridele pole maamaks alates 2001. aastast tõusnud.

***
Kellel on õigus maamaksu toetustele ja kellele neid ei maksta?
Maamaksuvabastust kuni 700 krooni ulatuses saab Tallinnalt:
• Riikliku pensionikindlustuse seaduse alusel pensionisaaja.
• Kui pensionisaaja kasutuses oleva ja Tallinna haldusterritooriumil asuva elamumaa sihtotstarbega maatükk või selle mõtteline osa on suurem kui 200 m².
• Kui maksuvabastuse taotleja ei saa maa kasutusõiguse alusel rendi- või üüritulu.
• Kui isiku kasutuses on mitu elamumaa sihtotstarbega maatükki, on tal õigus taotleda maksuvabastust ainult ühele neist maatükkidest.
• Maamaksuvabastuse saamiseks tuleb esitada avaldus vaid üks kord. Isik, kes on mullu või veel varem juba maamaksuvabastust saanud, ei pea igal aastal, sh ka tänavu uut avaldust esitama. Kes pole aga maamaksuvabastust varem taotlenud, neil on tänavu aega avaldus esitada Tallinna Maa-ametile hiljemalt 15. juuniks.

Maamaksu tõusu hüvitamise toetust on õigus saada isikutel
• kes saavad ka maamaksuvabastust kuni 700 krooni ulatuses,
• kelle 2008. aastaks määratud maamaks ületab 2001. aastaks määratud maamaksu.
• Maamaksu tõusu hüvitamist on võimalik taotleda ka pensionäril, kellele ei olnud määratud 2001. a maamaksu seetõttu, et maamaks oli määratud tema käesolevaks ajaks surnud abikaasale. Sel juhul tuleb taotlejal toetuse avaldusele lisada abielutunnistuse koopia. Hüvitise avaldust on võimalik esitada 15. novembrini.
Kuidas taotleda maamaksu toetusi?
• Tänavu pensionärile tulnud maksuteatises on juba maamaksuvabastuse summa (700 krooni) maksusummast maha arvatud, kui pensionär on mullu samuti taotlenud ja saanud maamaksuvabastust.
• Maamaksu hüvitise toetust (ehk maamaksu tõusu vahe kinnimaksmist) on vaja pensionäril iga aasta eraldi taotleda. Maamaksuvabastuse avaldus tuleb aga Maa-ametile esitada vaid korra, edaspidi saab seda toetust juba automaatselt.
• Mõlema toetuse saamiseks tuleb esitada Tallinna Maa-ametile vastav avaldus. Maamaksu tõusu hüvitamise avaldusele tuleb aga lisada ka Maksu- ja Tolliamet poolt pensionärile saadetud maksuteade.
• Hüvitise taotlemiseks ette nähtud avalduse blankett on kättesaadav Tallinna kodulehel www.tallinn.ee, linnavalitsuse teenindussaalis (Vabaduse väljak 7) ja linnaosavalitsustes.
• Maamaksu tõusu hüvitamise avaldust saab Tallinna Maa-ametile esitada kuni 15. novembrini ja maamaksuvabastuse toetuse avaldust 15. juunini kas posti teel (Tallinna Maa-amet, 10146 Tallinn, Vabaduse väljak 10), linnaosavalitsuste kaudu või linna teenindussaalis (Vabaduse väljak 7). Avalduse blankette on võimalik välja printida Tallinna kodulehel www.tallinn.ee
• Täiendavat informatsiooni maamaksu toetuste teemal saab Tallinna Maa-ametist tel 640 4454 või Tallinna Linnakantselei teenindusbüroost.
• Tallinna Maa-amet kannab hüvitise summa taotleja pangakontole või maksab välja sularahas üldjuhul 30 päeva jooksul.
***
Kuidas toetusi arvutada?
Näiteks kui Pirital asuva 1115 m² suuruse krundi 2008. aasta maamaks on 6498 krooni, siis arvutatakse maamaksuvabastus järgmiselt:
6498 krooni – 700 krooni = 5798 krooni ehk pensionärile saabunud maksuteates esitatud maamaksu kogusumma on juba 700 krooni võrra väiksem.
Maamaksu tõusu hüvitise suurus arvutatakse nii :
Lahutatakse 2008. aasta maamaks 2001. aastal samale krundile kehtinud maamaksust (2001. aastal oli see sama suurusega krundil 1955 krooni).
5798 kr – 1955 kr = 3843 krooni.
Seega saab pensionär, kellel on hüvitisele õigus, oma pangaarvele 3843 krooni hüvitist ja tema maamaks ei ole sendigi võrra suurem 2001. aastal ja ka näiteks mullu tema poolt tasutud maamaksust ehk 1955 krooni.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.