"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
HEAKORRAKUU: Kust tuleb mustus ehk tänavatolm? (0)
14. aprill 2008

Suurimad tolmu tekitajad

Suurimad tolmu tekitajad

EHITUSPLATSID: Põhiline, mis linna mustaks teeb, pole prügi, vaid pori ja selle kuivamisel tekkinud tolm. See pärineb nii ehitusobjektidelt väljuvate autode ratastelt kui ka puistematerjale vedavate autode koormatest. Probleemi leevendamiseks kontrollib munitsipaalpolitsei iga kuu ehitusplatse ja hoolitseb, et ehitusfirmad sealt väljuvate autode rattaid peseksid. Ka Eesti Keskkonnauuringute Keskuse jaam mõõdab tolmu hulka Liivalaia tänavale rajatava Liivalaia 45/47 büroohoone ehitusplatsil.

ASFALDI KULUMINE, mis on tingitud ka naastrehvide kasutamisest. Libedustõrje tulemusena on linna tänavad suurema osa talvest soolamärjad, mistõttu kulutavad naastrehvid asfalti kuni 5 korda rohkem. 100 kilomeetri läbimisel tõstavad naastrehvid üles keskmiselt 3–5 kg teekattematerjale, mis muutub tolmuks. Selleks et vähendada sõiduteedel moodustuva tolmu teket, esitas Tallinna Linnavolikogu märtsis Vabariigi Valitsusele ettepaneku naastrehvide keelustamiseks Eestis alates 1. oktoobrist 2010.

MURULE PARKIJAD: Palju tolmu veavad linna laiali autoomanikud, kes pargivad oma autod keeldudest hoolimata mururibadele ja haljasaladele, vedades sealt tolmu teedele. Samuti kannavad autod tolmu teepinnast kõrgemal asuvatelt asfalteerimata ja haljastuseta teesiiludelt. Palju tolmu kantakse linna ka maantee tüüpi tänavatelt, kui asfaltkatteta teeäärtest veetakse rehvidega muld sõiduteedele.

TÄRKAMATA LOODUS: Samamoodi tekitavad tolmu äärekividest kõrgemal asuvad tärkamata haljasmaad. Talvel ja kevadel ei püüa raagus puud kuivade ilmadega tekkinud tolmu kinni. Lisaks keerutavad tuuleiilid tärkamata haljasaladelt tänavatele lahtist pinnast. Probleemi lahendamiseks väldib linn tulevikus uutel tee-ehitusobjektidel kitsaste haljasalade rajamist ja kastab haljastust.

PUHASTAMATA KÕNNITEED: Kommunaalameti hooldusosakonna juhataja Tarmo Sulg kutsub ka kinnistuomanikke heakorra eeskirju täitama. “Hetkel on suureks probleemiks talvemustusest puhastamata kõnniteed, mille hooldamiskohustus lasub just kinnistuomanikel,” lausus Sulg.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.