"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Mopeedijuhid ei tunne liikluseekirju! (0)
14. aprill 2008

Tänu tärkavale kevadele on taas teedel näha noorukesi ohtliku sõidumaneeriga mopeedijuhte, kellest paraku paljudel pole aimugi liikluseeskirjadest, mille kohaselt kehtivad mopeedile liikluses mitmed erireeglid.

Tänu tärkavale kevadele on taas teedel näha noorukesi ohtliku sõidumaneeriga mopeedijuhte, kellest paraku paljudel pole aimugi liikluseeskirjadest, mille kohaselt kehtivad mopeedile liikluses mitmed erireeglid.

Paljud mopeedijuhid on täna kahjuks problemaatilise juhtimisstiiliga ning näib, et just noortel juhtidel pole üldse aimu liikluseeskirjadest. Sukeldutakse liiklusesse ja sõidetakse aeglaselt liiklust takistades nii teises sõidureas kui ka esimese sõidurea keskel, n-ö vingerdades, süstitakse foori taga seisvate mootorsõidukite vahel, kõnniteel jne. Kuigi näiteks Kaarli puiesteel on jalgratturile ja mopeedile sõitmiseks olemas pideva joonega eristatud sõiduriba.

Mopeed sõitku ratta-, mitte jalgteel
Liikluseeskirjad on kohustuslikud ka mopeedijuhile ja jalgratturile, näiteks vastavalt liikluseeskirja §-le 234 peab jalgratta ja mopeediga sõitma jalgrattateel, selle puudumisel sõidutee äärmisel parempoolsel rajal, välja arvatud eeskirja § 97 kohase manöövri ajal. Näiteks enne pööret peab juht aegsasti suunduma sõidutee pärisuunavööndi vastava ääre lähedale. Nõue ei kehti sõitmisel ringliiklusega ristmikule ja pöörde korral, mida on lubatud teha ka mujalt. Jalgrattaga võib sõita ka teepeenral, kui see on selleks kõlblik, ohustamata jalakäijaid.

Seega ei ole mopeedijuhil ja jalgratturil sõiduteele asja, kui on olemas jalgrattatee, mis on liikluseeskirja kohaselt tähistatud valge jalgratta kujutisega sinisel põhjal, kohustusmärk 431 (jalgrattatee). Samas, kui on tegemist valge jalgratta ja ka jalakäijate (ema ja laps) kujutistega sinisel põhjal, kohustusmärgid 433–435 (jalgratta- ja jalgtee), siis erinevalt jalgrattast mopeediga seal sõita ei tohi!

Mopeedijuht ei tohi sõita teises sõidureas
Möönan, et mõnel juhul ei saa ka mootorsõidukite juhid aru, miks suundus mopeedijuht vasakpöörde sooritamiseks vasakpoolsesse sõiduritta (kui esimene sõidurida vasakpööret ei võimalda), kuid liikluseeskirjades on sellise manöövri sooritamine lubatud. Samas ei tähenda see seda, et mopeedijuht kogu aeg ainult teises sõidureas sõita tohiks. Paraku on liikluses tihti näha, et mopeedijuht sõidabki teises sõidureas või kahe sõidurea keskel.
Probleemiks on ka näiteks Pirita jalgrattatee, kus liikluseeskirjade kohaselt peabki mopeedi ja jalgrattaga sõitma. Paraku on seal teel ka jalakäijad, rulluisutajad ja rulasõitjad (viimased kaks kasutavad edasiliikumiseks sikk-sakk-manöövreid), ning isegi jalgratturitel on tülikas seal sõita. Seetõttu on mopeedijuhid ja jalgratturid sunnitud sõitma Pirita tee sõiduteel, kuigi liikluseeskiri seda ei luba.
Sealsamas Pirita tee jalgrattatee kõrval on ainult jalakäijatele mõeldud plaatidest jalgtee, ometi tulevad jalakäijad millegipärast ka jalgrattateele. Tegelikult ei tohiks ainult jalgrattateel (kohustusmärk 431) liigelda ka rulluisutajad ja rulasõitjad, kuigi rulluisutajatega on jalgratturid enamasti harjunud ja oskavad nendega arvestada.

Mopeedijuhil ja jalgratturil on vaja juhiluba
Liikluseeskirja § 230 kohaselt peab 10–15aastasel jalgratturil ja 14–15aastasel mopeedijuhil mujal kui õuealal olema kaasas liikluseeskirja ja ohutu sõidu võtete tundmist tõendav tunnistus. Jalgratturi juhiloa väljaandmise õigust omavad lasteaed-algkoolid, algkoolid, põhikoolid, gümnaasiumid, huvialakoolid, politseiprefektuurid, autokoolid ja Eesti Riiklik Autoregistrikeskus (ARK). Mopeedijuhiloa väljaandmise õigus on ARKi büroodel. Vaata lähemalt Teede- ja sideministri 22.06.2001 määrus nr 70 “Jalgratturi ja mopeedijuhi eksamineerimise ja neile juhilubade väljaandmise eeskiri” ( RTL 2001, 78, 1074; 2007, 43, 741).
Liiklusseaduse lisa 1 kohaselt loetakse mopeediks kahe- või kolmerattalist sõidukit, mille sisepõlemismootori töömaht ei ületa 50 cm3 ja valmistajakiirus ei ületa 45 km/h. Liiklusseaduse (Riigi Teataja I 2001, 3, 6; 2007, 55, 368) § 12 lõike 2 kohaselt ei ole mopeed mootorsõiduk. Seega, vaatamata motorolleri välimusele on eelnimetatud liiklusvahendi näol liikluseeskirja järgi tegemist mopeediga.

* * *

Mopeedi tohib juhtida alates 14 eluaastast

· Liikluseeskirja § 229 kohaselt peab mopeedijuht olema vähemalt 14aastane ja jalgrattur sõiduteel sõites vähemalt 10 aastat vana. Õuealal (kohustusmärk 573) jalgratturi vanuse alammäär ei kehti.
· Seejuures peab eeskirja § 230 kohaselt 10–15aastasel jalgratturil ja 14–15aastasel mopeedijuhil peab mujal kui õuealal olema kaasas liikluseeskirja ja ohutu sõidu võtete tundmist tõendav tunnistus. Luba ei nõuta, kui jalgrattur või mopeedijuht on vähemalt 16aastane.
· Alla 10aastane jalgrattur võib sõita jalgrattateel (kuid mitte sõiduteel), õuealal ning kõnniteel. Jalgrattaga ja mopeediga ei tohi sõita ilma juhtrauast kinni hoidmata v.a hoiatusmärguannete ajal.

SÕIDA ÕIGES KOHAS !
· Mopeedijuhil ja jalgratturil ei ole sõiduteele asja, kui on olemas jalgrattatee. Selle puudumisel tuleb aga sõita sõidutee äärmisel parempoolsel rajal.
· Jalgratta- ja jalgteel (liiklusmärgid 433–435, ema ja lapse kujutis) mopeed sõita ei tohi, jalgrattur aga küll.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.