"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Telli kaunis skulptuur koduõuele! (0)
21. aprill 2008

Kuna meie linnaruumi ja eriti “uusi linnaosasid” kaunistab Euroopa linnadega võrreldes väga vähe skulptuure, siis võivad kõik kunstihuvilised maikuu lõpuni põnevaid taieseid tellida otse Vabaduse väljakul asuvast linna infosaalist.

Kuna meie linnaruumi ja eriti “uusi linnaosasid” kaunistab Euroopa linnadega võrreldes väga vähe skulptuure, siis võivad kõik kunstihuvilised maikuu lõpuni põnevaid taieseid tellida otse Vabaduse väljakul asuvast linna infosaalist.

Tallinna abilinnapea Taavi Aasa arvates võiks iga kodanik, kinnisvaraarendaja ning ettevõte oma ehitise juurde skulptuuri tellides kodupaiga kenaduse eest hoolitseda.
“Kunst ei pea jääma muuseumiseinte vahele, vaid muutuma linnaruumi osaks,” leiab ka linnakujunduse osakonna juhataja Ruth Laos. “Kunsti eesmärk on tekitada linnakodanikes kodu tunnet ja luua linnaruumi vaheldusrikkust.”

Filosoofilise vaatega kujud
Eesti kujurite ühenduse esinaise Mari-Liis Tammi kinnitusel on Tallinn skulptuuride osas vaene. “Need, mis olemas, on enamasti ühekülgselt mälestusmärgid,” leiab ta. “Suur osa pikast kunstiajaloost on linnapildis täitmata. Neid skulptuure, mis oleksid rõõmuks ja esindaksid mõnda filosoofilist vaadet, eriti ei leidu.”
Tammi on kindel, et Tallinn vajab igasuguseid kujusid. “Eelkõige sinna, kus on tekkinud uued linnaosad ja ei ole ühtset linnaruumi veel välja kujunenud. Ka parke, majadevahelisi õuealasid ja teisi avaliku ruumi osi kaunistavaid skulpturaalseid vorme on vähe. Skulptuurid loovad linnaruumi uusi emotsionaalseid aktsente.”
Ta hinnangul võiks väljapaneku kaudu nii mõnigi eraettevõtja leida skulptori, kes kujundab avalikku linnaruumi.
“Alguses mõtlesime panna skulptuuride tutvustamiseks neist tehtud fotod oma kodulehele,” lausub Tammi, “aga pildid ei anna korralikku ülevaadet kolmemõõtmelisest objektist.” Seega on infosaalis tööde kavandeid lihtsam eksponeerida.
Skulptuurid jäävad infosaali 30. maini, selle aja sees autorid ja tööd aga vahetuvad. Kui kellelgi tekib huvi mõnda skulptuuri tellida, saab selle autori kontaktandmeid saali töötajate käest küsida.
Vabaduse väljak 7 Linnavalitsuse infosaalis on võimalik näha makette näiteks Elin Toberi, Liis Kelderi, Anu Põderi ja Peeter Lenbocki skulptuuride ideekavandeid. Mitmed näha olevatest kavanditest on koguni osalenud rahvusvahelistel ideekonkurssidel, seega on tegu igati esindusväärse väljapanekuga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.