"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Volikogu tulipunktis: Reformierakond võttis maamaksu alandamise eelnõu tagasi (0)
21. aprill 2008

Neljapäevasel volikogu istungil toetasid nii koalitsioon kui opositsioon SMS-reklaamidele suurema reklaamimaksu määramist, volikogu esimees Toomas Vitsut aga tõestas, et maamaksu alandamine on võimalik vaid riigipoolse suurema rahaeraldise korral omavalitsustele.

Neljapäevasel volikogu istungil toetasid nii koalitsioon kui opositsioon SMS-reklaamidele suurema reklaamimaksu määramist, volikogu esimees Toomas Vitsut aga tõestas, et maamaksu alandamine on võimalik vaid riigipoolse suurema rahaeraldise korral omavalitsustele.
Istungi alguses võttis sõna keskerakondlane Tõnis Bittman, kes kritiseeris Reformierakonna poolt algatatud poriloopimise kampaaniat “Võtame linna tagasi”.
“Reformierakond on teinud mulle tõsise ajuloputuse, isegi unes näen, kuidas tigedad oravad mind käbidega loobivad. Niivõrd massiivne on olnud viimastel päevadel vaenlase kuju loomine. Samas on Eesti majanduse olukord tänu Reformierakonnale läbi aegade viletsamas seisus. Reformierakondlased ise aga oma süüd ei näe, nende arvates on kõiges süüdi neli aastaaega ja Tallinna linn – ka bensiinitanklas ja toidupoes kasvanud hindade tõttu hüppeliselt kasvanud arvet makstes tuleks kindlasti Savisaart või vähemalt maamaksu kiruda.”

SMS-reklaam ühendab
Volikogu esimees Toomas Vitsut (Keskerakond) avaldas aga muret viisi üle, kuidas valitsus rahastab omavalitsusi. “Praegu on omavalitsused lõhkise küna ees. Keskvalitsus ei taga piisavalt vahendeid nende ülesannete täitmiseks.”
Volikogu liige Nikolai Stelmach Isamaaliidust soovis oma ettekandes muuta reklaamimaksu määrust, et kehtestada SMS-laenude välireklaamidele kõrgem maks. “Antud juhul pole minu eesmärk Tallinna linnakassat täita,” lausus Stelmach, “vaid et vähendada Tallinna avalikus ruumis nähtavate SMS- ja muude taoliste teenuste reklaami. Me ei tohi avaliku võimu esindajatena sellisele tarbimisele kaasa aidata.”
Stelmachi ettepanek leidis koalitsiooni seas hulgaliselt kiiduavaldusi.
Volikogu pooldas muudatust üksmeelselt ja saatis selle nõuetekohasele teisele lugemisele.

Omavalitsustel vähe raha
Reformierakond soovis alandada maamaksu uuesti eelmise aasta tasemele ja Remo Holsmer tegi ka vastavasisulise ettepaneku. Selle vastu võttis sõna keskerakondlane Jaak Vihmand.
“Teed, pargid, haljasalad ja ühistransport vajavad raha,” lausus ta. “Koole on vaja korda teha, kanalisatsiooni on vaja ehitada, eluaset pakkuda abivajajatele. Pakkuda toimetulekut vähekindlustatud peredele ja lasterikastele peredele. Kuskohalt see raha tuleb? Meie riigis jagab riik laiali 80 protsenti maksutuludest, omavalitsusele jääb aga üksnes 20% jagamiseks.”
Vihmandi jutule reageeris reformierakondlane Ülle Rajasalu, kelle arvates jättis Vihmand oma loetelust mõned kulutused välja. “Ma tulin talle [Vihmandile] ütlema, et ta unustas ära mitmekordsed meediakulutused.”
Vihmandil oli Rajasalule vastus siiski olemas: “Ei olnud küll plaanis, et proua Rajasalu selle õnge võtab, aga kui me võtaksime kõik meediakulud ära ja suunaksime selle aukude lappimiseks, kanalisatsiooni ehituseks ja kümnete vajaduste katteks, siis see kataks ära vaid ehk protsendi kulutustest. Pakkuge paremaid lahendusi.”
Volikogu esimees Toomas Vitsut tõestas arvutuste najal, et maamaksumäära alandamine on võimalik, kui suureneb kohalikele omavalitsustele üksikisiku tulumaksust laekuv osa. Vitsuti hinnangul on üksnes sel juhul võimalik Tallinnas maamaksu alandada Reformierakonna soovitatud 0,6 protsendile.
“Selleks tuleb suurendada üksikisiku tulumaksust omavalitsustele laekuvat protsenti 0,65 protsendipunkti võrra,” lausus Vitsut, “et tasandada linna eelarvesse tekkivat tulude vähemlaekumist summas 195 miljonit. Seega peaks alates
1. jaanuarist 2009 olema kohaliku omavalitsuse eelarvesse üksikisiku tulumaksust laekuv protsent vähemalt 12,55.”
Praegu kehtiv tulumaksuseadus sätestab, et omavalitsusele laekub riigilt üksnes 11,9% füüsilise isiku maksustatavast tulust.
Vitsut tegi ettepaneku, et kui Reformierakond sellega nõus on, siis võiks sellise määruse rakendada.
Remo Holsmer soovis selle peale juristilt teada, kuidas see muudatusettepanek maamaksu alandamise ettepanekuga seotud on. Jurist siiski vastuolu ei näinud ning ka Vitsut pareeris rünnaku.
“Kui me hakkame tegema ettekirjutusi muudatusettepanekute sisus,” lausus ta, “ja hakkame arutama, mida keegi tohib öelda või mitte, siis minnakse inimõiguste kallale.”
Järgnenud ägeda vaidluse lõppedes võttis Remo Holsmer maamaksu alandamise eelnõu tagasi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.