"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Volikogu tulipunktis: Toomas Vitsut kutsub omavalitsusi arutama tulumaksu külmutamist (0)
21. aprill 2008

Tallinna volikogu esimees Toomas Vitsut kutsus omavalitsuskogusid üle Eesti süvenema tulumaksu alandamisega kaasnevatesse riskidesse ja valitsusliitu peatama maksu alandamine.

Tallinna volikogu esimees Toomas Vitsut kutsus omavalitsuskogusid üle Eesti süvenema tulumaksu alandamisega kaasnevatesse riskidesse ja valitsusliitu peatama maksu alandamine.
Vitsut esitas neljapäeval Tallinna volikogu menetlusse eelnõu, millega tehakse Vabariigi Valitsusele ettepanek peatada alates 1. jaanuarist 2009 üksikisiku tulumaksu vähendamine ja külmutada see praeguse 21% tasemel. Oma ettepaneku põhjenduseks rääkis Vitsut:
“Ma usun, et lõpuks hakatakse ka valitsusliidus mõistma: lõppkokkuvõttes võidab inimene maksualandamisest oluliselt vähem, kui ta kaotab avalike teenuste kadumise või kättesaamatuks muutumisega. Õhuke riik võib olla Reformierakonna sponsorite huvides, kuid kindlasti mitte Eesti elanike valdava enamuse huvides, sest see võib seada lähiajal ohtu nii inimeste eluliste vajaduste rahuldamise kui kogu riigi normaalse toimimise.
Kutsun volikogu süvenema nii olulisse küsimusse, nagu on seda omavalitsuse ülesannete täitmine, ning loodan, et aruteluga ühinevad ka teised omavalitsused ja samuti omavalitsusliidud.”
Vitsuti sõnul on praegu omavalitsused lõhkise küna ees: keskvalitsus ei taga piisavalt vahendeid meie ülesannete täitmiseks ning tegevuskulud kasvavad väliste tegurite mõjul, eriti olulisel määral aga tulenevalt riigi maksupoliitilistest otsustustest. Samas on püsiv nõudlus suuremahuliste investeeringute järele, milles omavalitsus sõltub keskvalitsuse otsustest.
Euroopa Liidu kohalike omavalitsuste harta, millega on liitunud ka Eesti, paneb keskvalitsusele kohustuse tagada omavalitsuse ülesannete täitmiseks vajalikud ja piisavad vahendid.
“Kuna Eesti valitsus ei ole seda põhimõtet rakendanud, on omavalitsused sunnitud leidma täiendavaid ressursse laenu või erasektori kaasamise teel.
Lisaks hoiab Reformierakond kiivalt kinni valimistel antud lubadusest jätkata tulumaksu alandamist. See aga tähendab, et saabunud majanduslanguse oludes väheneb veelgi omavalitsuse tulubaas ja Ansip, kes on omavalitsused näljapajukile jätnud, halvendab inimeste heaolu.
Kuna üksikisiku tulumaksu alandamine mõjutab otseselt kohalike omavalitsuste eelarveid, siis see teema pole üksnes Riigikogus arutamiseks, vaid need arutelud tuleks tuua volikogu tasemele.
Seda arvesse võttes annan sisse eelnõu, millega linnavolikogu teeb Vabariigi Valitsusele ettepaneku peatada alates 1. jaanuarist 2009 üksikisiku tulumaksu määra vähendamine ja külmutada see praeguse 21% tasemel. See ettepanek oleks toeks ka sotsiaaldemokraatidele, kes on samasisulise algatusega jäänud praeguses koalitsioonis üksi.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.