"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Laps interneti abil lasteaeda (0)
28. aprill 2008

• Peagi saab iga lapsevanem oma mudilase lasteaia järjekorda panna interneti teel. • Möödunud aastal loodi linnas 900 uut lasteaiakohta, tänavu tuleb neid juurde 500.

Vanematel peaks kõigi lootuste kohaselt juba sügisel avanema võimalus registreerida oma laps laste­aia järjekorda interneti teel ning jälgida sabas liikumist reaalajas.
Uus internetipõhine lapsehoiuteenuse infosüsteem peaks oluliselt lihtsustama vanemate ja lasteaedade vahelist suhtlemist ning leevendama kahtlusi lasteaia järjekordade “ümber sättimise” suhtes.
Ligi sadakond lapsevanemat seisid paar aastat tagasi Tartus uue lasteaia avamisel öösel kaheksa tundi järjekorras, et oma lapsele koht kindlustada. Ka tallinlastele pole probleemid lasteaedade pikkade järjekordadega võõrad.
Kui seni pidid vanemad oma mudilasele koha taotlemiseks kirjutama lasteaiale kirjaliku avalduse ja selle isiklikult kohale viima, siis uue e-süsteemi kaudu saab lasteaeda registreeruda kodust lahkumata.
Tallinna Haridusameti üldosakonna juhataja Rainer Rannala loodab, et lapsevanemad saavad teenust kasutama hakata veel tänavu. “Süsteemi arendab riik ning Tallinn on kahtlemata huvitatud esimesel võimalusel kõigi lasteaedadega sellega liitumisest. Kõige varem saab see toimuda sügisel,” nendib ta.
Praegu on e-süsteem testimisel neljas linna lasteaias.
Teenus muutub kättesaadavaks portaali http://www.eesti.ee kaudu ja selle kasutamiseks on vaja ID-kaarti.
Rannala sõnul saab vanem infosüsteemis registreerida oma lapse maksimaalselt kolme lasteaia nimekirja. Kui see tehtud, võib vanem edaspidi reaalajas jälgida, mitmendal kohal laps iga valitud lasteaia järjekorras parasjagu on.
Koha vabanemisel võtab juhataja vanemaga ühendust ja viimasel on kaks nädalat aega otsustada, kas ta on kohast huvitatud või mitte. Lõplikult komplekteerib rühmad juhataja.
Abilinnapea Kaia Jäppinen soovitab lapsevanematel enne registreerimist lasteaias kohal käia ja veenduda, et just see on tema lapsele sobiv asutus. “Iga lasteaed on omanäoline ega pruugi igale lapsevanemale sobida, seetõttu oleks hea kõigepealt oma silmaga kõik üle vaadata,” arvab ta.
Eesti Lastevanemate Liidu juhatuse esimees Enn Kirsman ütleb, et uue e-teenuse loomine ei aita otseselt lasteaedade järjekordasid lühendada, küll aga muudab see kogu süsteemi läbipaistvamaks. “See on kindlasti suur samm edasi,” kinnitab ta.
Seni puudub lapsevanematel ülevaade lasteaedade järjekordadest ja see tekitab Kirsmani väitel sageli õigustatud kahtlusi ja ebakindlust, kas kõik toimib ausal teel.
Sündimus on viimastel aastatel Tallinnas kasvanud ja seetõttu saab järjekordade lühenemine Kaia Jäppineni sõnul toimuda ainult lasteaiakohtade juurdeloomise teel. “Sellest tulenevalt on linn aasta-aastalt suurendanud investeeringuid lasteasutustesse ja loonud uusi lasteaiakohti,” märgib abilinnapea.
2007. aastal loodi Tallinnas rohkem kui 900 uut lasteaiakoha. Käesoleval aastal tuleb neid juurde umbes 500, selleks investeerib linn 150 miljonit krooni.
Aasta lõpus valmib täiesti uus lasteaed Pirital, aadressil Padriku tee 10. Veel lõpetatakse tänavu Kasekese lasteaia renoveerimine Nõmmel ning Rõõmutarekese lasteaia renoveerimine Kesklinnas.
15 uut rühma avatakse Haaberstis, Mustamäel, Kristiines, Lasnamäel ja Kesklinnas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.