"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Mõistuse Maaletooja (0)
28. aprill 2008

Tallinlane ja harrastus­astronoom Martin Vällik veab juba aastaid nn skeptikute liikumist, mis püüab eestlasi päästa nii alternatiivseid raviviise harrastavate šarlatanide küüsist kui ka kasututest “imetoodetest”.

Tallinlane ja harrastus­astronoom Martin Vällik veab juba aastaid nn skeptikute liikumist, mis püüab eestlasi päästa nii alternatiivseid raviviise harrastavate šarlatanide küüsist kui ka kasututest “imetoodetest”.
Lähinädalatel annab MTÜ Eesti Skeptik välja Umbluu preemia kõige enam meedia kaudu inimeste päid sassi ajanud ehk vastutustundetult posijaid reklaaminud ajakirjanikule või organisatsioonile.
“Eestis võtab kahjuks ajakirjanik posijatest kirjutades tihti aupakliku tooni, nagu oleks tegu akadeemiku või pühakuga,” leiab Martin Vällik.
Enamik eestlasi peab astroloogianurka ilmselt pigem meelelahutuseks ja ka posija juurest otsitakse vahel rohkem põnevust kui reaalset abi. Ometi ei tegele nn alternatiivse suuna levitajad alati süütu meelelahutusega. Nende juures käimine võib maksta tervise, varanduse või isegi elu.
“Näiteks leiab posija sult needuse, mis sinu või su lapse varsti hauda viib, kui kiirelt midagi ette ei võeta,” jutustab Vällik kuuldud lugusid. “Aga ettevõtmine maksab, nii müüakse koguni maha kinnisvara ja minnakse tööandja tagant varastama.”

Õhust söönuks
Et ohtlikel jaburustel pole tõesti piire, tõestas näiteks ka Eestit väisanud Austraalia telepaat Jasmuheen (kodanikunimega Ellen Greve), kelle õpetuse kohaselt pole vaimselt piisavalt kõrgele arenenuil vaja materiaalset toitu, vaid üksnes päikest ja kosmoseenergiat. Seetõttu olevat ka Aafrika näljahädalised oma söömahimus ise süüdi. Samas on Briti ajaleht Daily Mail kirjutanud sellest, kuidas Jasmuheeni kodus on külmkapp paksult toitu täis.
“Lisaks tabas press ühe õhutoitlaste instituudi rajaja Wiley Brooksi kanapirukat tellimas,” kommenteerib Vällik. “Et tegu pole vaimse süütu mänguga, näitavad ka aegajalt ilmuvad uudislood, mis jutustavad petiste õpetussõnade järgi end surnuks näljutanud inimestest.”
Välliku meelest peaksid ka meie kohalikud posijad enam vastutama oma tegude eest.
Näiteks Rootsis, Norras ja Taanis on reeglid selle kohta, millistele patsiendirühmadele (näiteks lastele) ja milliste haiguste korral (vähk, diabeet jms) teatud alternatiivseid ravimeetodeid kasutada ei tohi.

Eluveest ja homöopaatiast
Skeptikutel on rohkem või vähem aktiivseid liikmeid paarikümne ringis, nende seltskonnaga on täna või varasematel aegadel olnud seotud mitmed nimed: Eesti Päevalehe ajakirjanik Tiit Kändler, loodusemees Hendrik Relve, suursaadik ja viskispets Toomas Tiivel jpt.
Skeptikute võrgustik toimib pea igas Euroopa riigis. Kuigi skeptilisus võib justkui seostuda pessimistliku maailmapildiga, saab neil kohtumistel tegelikult palju nalja.
“Soome skeptikud said kõhutäie naerda, kui rääkisime neile sellest, kuidas Bushi visiidi ajal liikus teatud hoonete ümbruses ringi mees salapärase nõiavitsa meenutava esemega,” kirjeldab Vällik. “Siseministeerium pole juhtunusse siiani täit selgust toonud.”
Samuti ei lähe skeptikutel kunagi igavaks, sest uusi imetooteid tuleb üha enam turule.
Näiteks tutvustas mõni aeg tagasi saade “Pealtnägija” turule ilmunud “positiivse energiaga rikastatud Võluvett”. Vee tootjad tuginesid Ma­saru Emoto teooriale, mille kohaselt muutub vee struktuur sõltuvalt sellele suunatud mõtetest.
Veele ‘armastust’ sosistades muutub see ilusaks kristalliks, halbu sõnu jagades tuleb jääkristall ebakorrapärane.
“Teooria vee mõjutamisest telepaatia abil on ju ilmne nonsenss,” ütleb Vällik.
Ent eesti skeptikud ei seira ega hinda ebausu erinevaid vorme üksnes distantsilt, vaid üritavad ka ise posijaid testida. Näiteks on üks skeptikutest väisanud kolm korda homöopaati – skeptikute veebilehel üleval olev lustakas lugu annab aimu ka selle ravimeetodi vettpidamatusest.

_______________________

Oma kodulehekülg, vt www.skeptik.ee
MTÜ Eesti Skeptik kodulehel www.skeptik.ee lüüakse teadusliku lähenemise abil sõna otseses mõttes nokauti nii uskumused ufodesse ja auradesse, homöopaatiasse, meditatsiooni, püramiidravisse, Waldorfkoolidesse, Detox jalavannidesse jne.
“Teaduslikule mõtlemisele ehk tõenduspõhisusele tänapäeva ühiskonnas alternatiivi pole,” ütleb Martin Vällik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.