"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Anne Veski pääseb sel suvel sibiautost (0)
05. mai 2008

24 aastat kodutänavale kanalisatsiooni oodanud Anne Veski ei suuda uskuda, et ta tänavu 1. juuniks lõpuks ometi uued reoveetorud saab. Tänavu saavad lisaks menulauljale kanalisatsiooni 1149 pealinna peret, kes säästavad aastas tuhandeid kroone varem reovee äravedamisele kulutatud raha.
Tallinna Linnavalitsuse ja ASi Tallinna Vesi esindajad käisid ringsõidul, et tutvuda, kuidas edeneb töö kanaliseeritavatel tänavatel. Kätki tänaval Haaberstis ootas neid seal elav tuntud laulja Anne Veski, kes ei suutnud kuidagi uskuda, et tema kodutänav saab lõpuks kanalisatsiooni.
“See tundus lihtsalt uskumatu, et masinad nüüd mürisema hakkasid,” lausus Veski ja uuris linnapea Edgar Savisaarelt, kas ka tihti lekkima kippuvad joogiveetorud saavad vahetatud. “Jah, nad lubasid selle ära teha,” rahustas linnapea lauljat.
Veskil oli tänava all paiknema hakkava kanalisatsiooni üle hea meel.
“Ootan seda juba 1984. aastast, ajast, mil siia kolisin,” selgitas Veski. “See on ju eluks vajalik asi. Ei ole normaalne, et 21. sajandil peab veel paakauto käima.”
Enamasti tuleb purgimisauto kutsuda kohale vähemalt kord kuus. “Kuna ma vaid aeg-ajalt kodus olen, ei lähe autot nii tihti vaja. Siiski säästan ma pärast kanalisatsiooni saamist ilmselt raha 300–400 krooni korra eest,” rääkis Veski.
Kanalisatsiooni ehitamise tempo mitmekordistamine oli tänavu võimalik ainuüksi maamaksu tõusust laekunud lisatulude arvelt. Kui mullu kulutas linn kanalisatsiooni ehitamisele 170 miljonit krooni, siis tänavu juba üle 300 miljoni krooni.
Kanalisatsioonitorustike rajamisel lähtub Tallinna Vesi linnavalitsusega kooskõlastatud võrkude laiendamise kavast aastateks 2008–2010. Kolme aasta jooksul on kavas ehitada kokku 108,1 kilomeetrit torustikke 1,4 miljardi krooni eest. Seeläbi saavad liitumisvõimaluse 1149 majapidamist. Majalähedase trassiga liitumiseks vajaliku punkti ehitab linn elanikele tasuta. Linn hüvitab ka kanalisatsiooniga liitumiseks vajalike torustike ehituse kuni 1999. aastani ehitatud majade hoovides.

———-

Kanalisatsiooni saanud säästavad tuhandeid kroone

*  Mullu rajati täiesti uusi kanalisatsioonitrasse üksnes 5,2 km, tänavu ehitatakse neid 33,2 km.
*  Kokku ehitatakse kolme aasta jooksul 108 kilomeetrit torustikke ja aastani 2011 kulub kanaliseerimisele 1,4 miljardit krooni.
*  Majaomanik võib kanalisatsiooni saamisel aastas säästa 5000–6000 krooni puhast raha ehk kulud reoveele vähenevad umbes 10 korda. Tallinna Vee reovee ärajuhtimise tariif on ainult 12,81 krooni kuupmeetri eest. (Tallinlane kulutab keskmiselt 3,12 kuupmeetri reovee ärajuhtimisele umbes 40 krooni kuus. Seevastu purgimisauto teenus maksab umbes 350 krooni korra eest, reeglina tühjendatakse kogumiskaevu kord kuus.)

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.