"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Linnad ja vallad kaitsevad oma õigusi (0)
05. mai 2008

Tallinn kutsub omavalitsusi üles peatama riigieelarvesse 8,8 miljardi kroonist auku tekitavaid valitsuse planeeritavaid maksualandusi, mis jätavad omakorda linnadele ja valdadele vähem raha muu hulgas vanurite ja laste eest hoolitsemiseks, teedeehituseks ning muude teenuste ja toetuste pakkumiseks.
Tallinn teeb ettepaneku Harjumaa Omavalitsuste Liidul töötada välja seisukoht seoses viimasel ajal peaministri põhjendamatute omavalitsuste vastu suunatud rünnakutega. “Omavalitsused tegelevad igapäevaselt vanurite ja puuetega inimeste eest hoolitsemisega, teede ja tänavate remontimise ja rajamisega, lasteaiakohtade loomise ja koolide haldamisega jpm. Omavalitsused on oma ülesandeid täites järginud ka riigi poolt seatud piiranguid näiteks laenu võtmisel,” väidab Edgar Savisaar. “Ajal, kui keskvalitsus ei ole aastaid taganud omavalitsustele piisavalt vahendeid neile seadusega antud ülesannete täitmiseks ja infrastruktuuri korrashoiuks, on ülimalt vastutustundetu süüdistada omavalitsusi ebamõistlikus kulutamises.”
Savisaare sõnul on arusaamatu, et tänases olukorras jätab valitsus kõrvale võimaluse peatada maksukärped, milleks lähiaastatel kulub kavandatu kohaselt ligi 8,8 miljardit krooni.
“Näiteks tulumaksu alandamise tõttu jääb järgneval kolmel aastal riigile laekumata kokku 4,3 miljardit krooni. Füüsilise isiku tulumaksu määra alandamise mõju riigieelarvele on ainuüksi 2008. aastal 695 miljonit krooni. Ka valitsusliidu leppest tulenev füüsilise isiku tulumaksumäära vähendamine ja maksuvaba tulu tõstmine ning täiendav maksuvaba tulu kehtestamine alates esimesest lapsest läheb järgneva kolme aasta jooksul täiendavalt maksma 8,8 miljardit krooni. See aga vähendab keskvalitsuse ressurssi, mida saaks eraldada omavalitsustele.
Keskvalitsusel tuleks objektiivselt analüüsida kavandatud maksukärbete tegelikku mõju majandusele ja tööhõivele ning seeläbi ka riigi ja omavalitsuste eelarvete tuludele. Aastast aastasse on omavalitsusliitude ja valitsuse eelarveläbirääkimistel olnud arutlusel, et omavalitsuste tulud ei ole piisavad seadusjärgsete ülesannete täitmiseks ning kõik osapooled on sellega nõustunud. Paraku on keskvalitsus omavalitsusliitude taotlusi tulubaasi ümbervaatamiseks järjekindlalt eiranud. Seetõttu on omavalitsused olnud sunnitud leidma täiendavaid vahendeid ülesannete täitmiseks kas siis vara müügi, laenu võtmise või erasektori kaasamise näol. Samal ajal on keskvalitsus ka selles osas omavalitsustele vastu töötanud ja piiranud erineva tasemega õigusaktidega nii laenuvõtmist kui ka erapartnerite kaasamist,” tõdeb Savisaar.
Eesti Vabariik on liitunud Euroopa Liidu kohalike omavalitsuste hartaga, mille kohaselt on keskvalitsusel kohustus tagada omavalitsustele tema seadusjärgsete ülesannete täitmiseks vajalikud ja piisavad vahendid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.