"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Vandaalid lõhuvad meie vara (0)
05. mai 2008

Igal aastal on linn sunnitud kulutama miljoneid kroone, et taastada või asendada vandaalide poolt lõhutud objekte.

Igal aastal on linn sunnitud kulutama miljoneid kroone, et taastada või asendada vandaalide poolt lõhutud objekte.
Vandaalide meelisobjektid on ühissõidukid, bussiootepaviljonid, mänguväljakud ja pargid. Linnavara taastamine käib aga meie kõigi rahakoti arvelt.
Tallinna Autobussikoondis puutub vandalismiga kokku iga päev. Juhtub sageli, et keegi pahatahtlik viskab kiviga või laseb õhupüssiga puruks bussiaknad.
“Alles hiljuti viskas keegi Lasnamäe kanali sillalt kivi otse bussi esiaknasse, mille tagajärjel oleks võinud juhtuda väga ränk õnnetus,” räägib Tallinna Autobussikoondise suhtekorralduse osakonna juhataja Sirje Roht.
Aasta lõpus purustati tema kinnitusel paari kuuga kümne linnaliinibussi küljeklaasid.
Ainuüksi istmete parandamisele kulutab autobussikoondis aastas keskmiselt miljon krooni. Lisaks varastavad huligaanid Rohu sõnul bussidest kõike, mida vähegi annab lahti kruvida või kangutada: tulekustuteid, piletiaparaate, peegleid, avariihaamreid jm. Päise päeva ajal on bussist minema veetud isegi terved istmed. “Näiteks varastati mõne aja eest uuest lõõtsbussist korraga kuus istet, kuid ei sõitjad, peatuses viibijad ega möödakäijad pidanud vajalikuks sellest teatada,” nendib Roht. “Kahjuks on see nii enamiku kuritegude puhul.”
Kesklinna valitsuse linnakeskkonna juhataja Malle Pahapill ütleb, et paekivimüüritiste pealisplaatide lahtikangutamine ja lõhkumine, samuti pargipinkide ja muu linnainventari hävitamine on täiesti tavaline nähtus.
Äsja lõhuti tema sõnul Vilniuse linna poolt Tallinnale kingitud ingel, mis paigaldati Tuvi parki. “Panime ingli paika ja juba järgmisel päeval oli üks tiib küljest ära pekstud,” märgib ta.
Väga palju lõhutakse ka laste mänguväljakutel, kus asenduselemendid on väga kallid – näiteks hiljuti Männi pargist varastatud liurenni asendamine läks linnale maksma 15 000 krooni.
Tallinna Keskkonnaameti heakorra ja investeeringute sektori peaspetsialisti Helmut Koidla sõnul põhjustavad mänguväljakutel enim probleeme noortekambad, kes igavusest või tegevusetusest seal alatasa midagi ära lõhuvad.
“Oleme võtnud uue lähenemise ja rajame nüüd laste mänguväljakute asemel peremänguväljakuid, kus ka noored peaksid omale tegevust leidma,” räägib Koidla.
Mänguväljakute täielikuks hoolduseks ja korrashoiuks läheks Koidla sõnul vaja umbes 15 miljonit krooni aastas, linnal on selle jaoks tänavu paraku vaid kuus miljonit.
Suuri probleeme tekitavad linnas veel sodijad, kes armastavad linnamööblile roppusi ja lembeavaldusi jäädvustada.
“Eriti kahju on, kui soditakse paekivimüüritistele, sest iga puhastamisega hävineb kiht müüritist,” tõdeb Malle Pahapill. “Eelmisel aastal paigaldasime vanalinna uued eridisainiga kaunid pingid, tänavu tuli nad kõik üle värvida, sest need olid täis soditud.”
Helmut Koidla paneb linnaelanikele südamele: “Linnavara taastamine käib meie kõigi rahakoti arvelt, seetõttu võiks iga elanik heakorra nimel valvsam olla.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.