"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Kuidas koostada mõistlik pere-eelarve? (0)
12. mai 2008

Riigi keerulises majandus­olukorras ­peavad nii mõnedki perekonnad üle vaatama oma pere eelarve ja mõtlema, mille arvelt kokku hoida. Eksperdid annavad nõu, kuidas pere-eelarvet otstarbekalt koostada.

Riigi keerulises majandus­olukorras ­peavad nii mõnedki perekonnad üle vaatama oma pere eelarve ja mõtlema, mille arvelt kokku hoida. Eksperdid annavad nõu, kuidas pere-eelarvet otstarbekalt koostada.

Marje ­Josing, Eesti Konjunktuuri­instituudi ­direktor:

Kui tegemist on vaesema perega, siis on väga raske kokku hoida. Hiljuti valminud uuringust selgus, et vaesemates peredes kulub ühele inimesele kuus 500 krooni.
Ka pered, kellel seni ei ole piiranguid olnud, vaatavad nüüd rohkem hindasid.
Üheks soovituseks olekski rohkem hindasid jälgida. Uuringutest on selgunud, et toidu ostmisel plaanitakse koguseid täpsemalt, sest seni on palju toitu raisku läinud. Seega tuleks toitu ostes koguseid paremini planeerida. Samuti võiks igal kuul tehtud kulutused üle vaadata ja tšekid kokku korjata.
Tihti on just mittevajalikud asjad kallid, nagu näiteks tšipsid ja limonaad. Võib ka valida eri kaubagruppide vahel, näiteks kas liha või köögiviljad. Viimased on Eestis väga odavad. Samuti tasub ise kodus rohkem toitu valmistada, sest mida rohkem on toitu töödeldud, seda kallim see on.
Paljud teevad ka selle vea, et ostavad pigem väiksema pakendi. Arvatakse, et väiksem maksab vähem, aga tegelikult on just vastupidi, väiksem maksab rohkem.
Ühesõnaga jätta ära asjad, mis teevad küll elu lõbusaks, aga tervisele ei ole väga head.

* * * * *
­Terje Lääts, Tallinna Sotsiaaltöö Keskuse võlanõustaja:
Kõigepealt tuleb üles märkida pere sissetulekud ja vältimatud väljaminekud (kommunaalmaksed, laenu tagasimaksed, üüriraha, telefoniarved jms) ja seejärel vaadata, kui palju raha üle jääb. Mina soovitan kõik arvutused kindlasti paberile panna, sest siis on pilt selgem ja eksimise oht väiksem.
Isegi enne poodiminekut oleks hea vajalikud tooted paberile märkida ja nimekiri kaasa võtta, sest spontaansed ostud kujunevad sageli oluliselt kulukamaks, kui tegelikult vaja on. Ostad natuke seda ja teist ja mõtled, et tuleb välja küll, aga kassasse jõudes avastad õudusega, kui suur on arve.
Igasuguseid laene peaks vältima niipalju kui vähegi võimalik. Eriti soovitan ma hoiduda kiir- ja SMS-laenudest, sest nende intressid on üle mõistuse suured.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.