"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
LUGEJA KIRJUTAB: Viskame lapse koos pesuveega välja? (0)
12. mai 2008

28. aprillil ilmus ajalehes Pealinn artikkel “Mõistuse maaletooja”, milles vaetakse MTÜ Eesti Skeptik seisukohti posijatest, astroloogidest ja alternatiivse meditsiini esindajatest. See lugu kutsus kirjutama vastukaja.
Eksiarvamuste ärahoidmiseks ütlen kohe, et mina endal mingeid ülitunnetuslikke võimeid veel avastanud pole, kuid olen kokku puutunud inimestega, kellel sellised võimed väljenduvad selgelt.
Oma tervisega hädas olles olen kasutanud nii pere- ja eriarstide ehk tõendus-teaduspõhise kui ka alternatiivmeditsiini abi ning olen sügavalt veendunud, et need kaks meditsiinivaldkonda täiendavad teineteist ja asjalik koostöö nende esindajate vahel tuleb haigele ainult kasuks.
Mingi osa alternatiivmeditsiinist on ka Eestis järjest rohkem aktsepteeritav teaduspõhise meditsiini esindajate poolt. Olgu näitena toodud nõelravi, polikliinikus tehtav ravimassaaž, protseduurid soolakambrites jne.
Kaugeltki mitte kõiki alternatiivmeditsiiniga tegelejaid ei saa võtta tõsiselt. Nn soolapuhujate tegevus tekitab ühiskonnas umbusku alternatiivmeditsiini kõigi tegijate suhtes ja siit ilmselt tulenevad ka skeptikute liikumise lähtekohad. Kuid ka skeptikute endi seisukohad ei paista olevat teaduspõhised.
Mõni aeg tagasi oli mul võimalus Brasiilias kohtuda tuntud ekstrasensi Joao Teixeira da Fariaga. ETV on temast näidanud ka dokumentaalfilmi ja teda loetakse maailmas kõige enam uuritud ja kontrollitud ravijaks.
Ka minul oli võimalus näha Joao poolt suure auditooriumi ees kolmele inimesele tehtavat füüsilist operatsiooni. Joao lõikas noaga inimese kehasse haava, toimetas seal oma sõrmedega, pigistas lõigatud kohta ja õmbles siis haava nõelapistetega kinni. Operatsiooni ajal seisid opereeritavad püsti.
Minule kui mittemeedikule oli üllatav näha, kuidas operatsiooni käigus peatati biovälja abil verejooks, kusjuures opereeritav, kellele ei tehtud tuimestust, ei tundnud sealjuures mingit valu.
Lihtsaim on seda, mida ei tunne või milleni ise ei küündi, maha vaikida, eitada või halvustada. Laialt on levinud naeruvääristav suhtumine ka biovälja ja inimestesse, kes seda näevad, oskavad ning suudavad rakendada, kuid ma loodan, et biovälja suudetakse tulevikus teaduslikult seletada.
Kindlasti leidub inimesi, kes siin kirjapandusse suhtuvad skeptiliselt. Samas, riikidest üle maailma kohale tulnud inimeste tervenemise tõttu maha jäetud karkude, ratastoolide ja prillide hulgad kinnitavad Joao ravimeetodi tulemuslikkust ja skeptitsismil lihtsalt pole enam kohta.
Niisiis, lugupeetud skeptikud, ega te viimaks “koos pesuveega ka last välja ei viska”?

Professor Väino Rajangu, TTÜ majandusteaduse doktor

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.