"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Ettevõtete sünnitusmajad sunnivad ärisid pingutama (0)
19. mai 2008

Kui reeglina võib kogenematu ettevõtja kiiresti oma äriga pankrotti minna, siis ettevõtlusinkubaatoritest abi saanutest tegutseb viie aasta möödudes veel vähemalt 85%. Inkubaatorisse on eriti oodatud uuenduslike toodete või teenuste loojad.

Kui reeglina võib kogenematu ettevõtja kiiresti oma äriga pankrotti minna, siis ettevõtlusinkubaatoritest abi saanutest tegutseb viie aasta möödudes veel vähemalt 85%. Inkubaatorisse on eriti oodatud uuenduslike toodete või teenuste loojad.
Kui edukatel sportlastel on tugev toetusmeeskond, mis võimaldab neil tegeleda kõige olulisemaga, siis linna kolm ettevõtlusinkubaatorit täidavad sisuliselt sama rolli algajate ettevõtete juure, pakkudes tuge nii ruumide kui ka mitmete toetavate teenuste pakkumisega
“Ilma inkubaatorita ei oleks ilmselt nii põhjalikku äriplaani koostanud,” ütles personalilahendusi pakkuv firma Righthead tegevjuht Anu Kink. “Tänu inkubaatoris oldud ajal jooksvalt arendatud äriplaanile oli kergem taotleda stardiabi, mida me ka tegime,” lisas ta. Esimesel aastal jäi Righthead kasumi osas nulli, kuid teisel ja kolmandal aastal kasvas kasum 80%.
Tallinna inkubaatorite kodulehel eduloona välja toodud Berolina Balticu juhatuse liikme Airi Tõnissoni sõnul on esimesel aastal nulli jäämine väga hea tulemus.
“Väga hästi, kui esimesel aastal jäädakse nulli. Edulugu ongi see, kui esimesel aastal jäädakse nulli,” ütles Tõnisson. “Inkubaator hoiab kulud madalal,” lisas ta.
Inkubaator annab ka võimaluse oma tööga kohe alustada. “Ei pea muretsema arvutite, toolide ja muu säärase pärast,” ütles Saksa firma poolt toodetud toonerite maaletooja ja müüja Berolina Balticu juhatuse liige Signe Tiitso.

Kontroll firma käekäigu üle
Väga oluline alustavale ettevõtjale on juriidiline aadress.
“Saab ka alustada kodu aadressiga, aga juriidiline aadress on parem,” sõnas Tiitso. “Inkubaator on rohkem distsiplineeriv ja aitab rohkem keskenduda kui kodus diivani peal tööd tehes,” sõnas Tiitso. “Inkubaatoris ehitad kogu organisatsiooni üles selgetele alustele, sest sind pidevalt kontrollitakse. Kui midagi valesti on, siis sellele juhitakse tähelepanu,” lisas Tiitso.
Miinusena toovad Berolina Balticu juhatuse liikmed välja asjaolu, et telefoninumbreid ei antud kaasa. “Me olime kasvatanud hulga kliente ja tegelikult oleks hea, kui inkubaatorist lahkumisel tuleks telefoninumber ka kaasa,” sõnas Tõnisson.

Eelistatud on eksportivad ärid
Inkubaatorisse on eriti oodatud kahte tüüpi ettevõtted.
“Esiteks need, kes tegelevad millegi uudsega, millega Eestis või veel parem, maailmas, pole varem üldse tegeletud,” lausus Ülemiste inkubaatori juhataja Jüri Saar. “Teiseks need, kes soovivad kiiresti kasvada ja oma tooteid väljapoole Eestit müüa.”
Vabade töökohtade olemasolul võtavad inkubaatorid vastu uusi alustavaid ettevõtteid aasta läbi. “Inkubaatorisse pääsemiseks on vaja üksnes kohtuda ettevõtlusinkubaatori juhiga, leida endale sobiv teenustepakett ja sõlmida leping,” selgitas Ülemiste inkubaatori juhataja Jüri Saar. Kuna tegu on Tallinna ettevõtlusinkubaatoritega, siis vastu võetakse ainult Tallinnasse registreeritud ettevõtteid, mis pole vanemad kui kaks aastat.
Inkubaatorid saavad ettevõtjat siiski ainult toetada ja nõustada. Saare sõnul tuleb töö igaühel ise ära teha ja selleks tuleb valmis olla. “Ühtlasi ei paku inkubaatorid midagi peale esialgse nõustamise tasuta, vaid kõigest mõnevõrra soodsamalt, et julgustada inimesi ettevõtlusega alustama,” lisas Saar.

* * *
Väljapaistvamad inkubaatorist väljunud firmad

• Wild Events – Eesti kõige kõrgem mobiilne ronimissein, lisaks temaatilised suvepäevad (keskajavõitlus, seiklusrajad jne).
• EheSummatavate – unikaalse meetodiga valmistatud ehted, mis kannavad endas Eesti ehtekultuuri traditsiooni.
• ITBS – tarkvaraarenduse ettevõte, mis on muu hulgas välja töötanud unikaalse hoovuste kaardistamise ja monitooringu lahenduse Veeteede Ametile.

* * *
Ettevõtte töötajate arv võib olla kuni 10:

Tingimused inkubatsiooniteenuse saamiseks:

• esmasest registreerimisest ei ole möödunud rohkem kui kaks aastat (füüsilisest isikust ettevõtjatel arvestatakse ka võimalikku varasemat Maksuameti registris oleku aega);
• ettevõtja on registreeritud ja tema tegevuskoht (FIEdel ka elukoht) on Tallinnas;
• ettevõte ei ole teise juriidilise isiku tütarettevõte Eesti Vabariigi seaduse tähenduses;
• ettevõttel puuduvad maksuvõlad ja ettevõtte suhtes pole algatatud likvideerimis- ega pankrotimenetlust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.