"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Oma hoovi reoveetorud ­maksab ­kinnistuomanik ise kinni (0)
19. mai 2008

Oma hoovis ehk liitumispunktist oma majani peab iga inimene torustiku ehitama oma kulude eest, linn hüvitab aga torustiku ja liitumispunkti ehitamise hooviga külgnevale tänavale.

Oma hoovis ehk liitumispunktist oma majani peab iga inimene torustiku ehitama oma kulude eest, linn hüvitab aga torustiku ja liitumispunkti ehitamise hooviga külgnevale tänavale.
Nõmmel Harku tänaval elav Elve Kopti on tuleva kanalisatsiooni üle õnnelik.
“Oleme juba 30 aastat torusid oodanud, kogu aeg on lubatud, et need tulevad Nõmmele,” lausus Kopti. “Nüüd saavad vähemalt mu lapsed ja lapselapsed normaalset elu elada. Seni oleme pidanud kogu aeg jälgima, et ega imbkaev juba täis ei ole – kaevu tühjendamine maksab aga 350–400 krooni korra eest.”
Tänavu on kahe kuu jooksul ehitatud juba ligi kaks kilomeetrit torustikke ehk kanalisatsiooni on saanud ligi sada peret.
Kanalisatsiooni rajamise eest vastutav Tallinna kommunaalameti inseneriosakonna juhataja Reio Vesialliku kinnitusel on tööd kulgenud ladusalt. “Torustike ehitamine toimub kavade kohaselt,” lausus Vesiallik. “Ainus probleem oli kaevetööde alguses, kui AS Tallinna Vesi töövõtjatel oli vähe kogemusi liiklusmärkide paigaldamisel kaevetööde piirkonnas. Transpordiameti abiga said aga kõiki elanikke kaevetöödest teavitavad skeemid siiski lõpuks nõuetekohaselt paigaldatud.”
Kanalisatsiooni ehitamisel arvestatakse nii elanike taotlusi kui ka vee-ettevõtjate tehnilisi võimalusi. Põhirõhk on järgnevatel aastatel suunatud Nõmme linnaosa kanaliseerimisele. Samal ajal jätkatakse aga ka liigniiskete ja rannaäärsete alade kanaliseerimist.
Mida maksad omast taskust?
Endal tuleb raha välja käia liitumispunktiga ühendamise ja liitumislepingu sõlmimise eest.
Tallinn hüvitab täielikult varemasustatud alal asuva kinnistu liitumistasu, makstes kinni torustike ehituse tänaval, kui kodaniku kinnistu asub piirkonnas, kus tema ja vähemalt 50 protsendi teiste elamute ehitusluba on välja antud enne 1999. aasta 22. märtsi ja tänava torustikule on väljastatud kasutusluba alates 1. jaanuarist 2007. a.
Linnavalitsus katab vanema maja liitumistasust 80 protsenti, kui tänava torustiku kasutusluba on väljastatud vahemikus 1. juuli 2000 kuni 31. detsember 2006 ja tegemist on elamumaaga, üle jääv 20 protsenti jääb kinnistu omaniku kanda.
Uuema kui 1999. aastal ehitatud maja puhul tuleb liitumistasuna maksta liitumispunkti ja seda tänavatoruga ühendava toru eest. Linnavalitsus hüvitab ASi Tallinna Vesi teeninduspiirkonnas uute majade tänavatoru rajamise kulu ja seda juhul, kui tänava torustikule on väljastatud kasutusluba alates 1. jaanuarist 2007. a. Teiste vee-ettevõtjate tegevuspiirkondade varemasustatud alal maksavad selliste kinnistute omanikud liitumistasu täies ulatuses.
Hüvituse saamiseks esitab kinnistuomanik vee-ettevõtjale taotluse liitumistasu täielikuks või osaliseks hüvitamiseks, ülejäänud asjaajamine jääb vee-ettevõtte kanda.
Linna kanaliseerimise aluseks on Tallinna ühisveevarustuse ja -kanalisatsiooni ning sademevee rajatiste ehitamise kava aastatel 2008–2010.

* * *
Tänavu saavad torud 1174 peret, keskmiselt 150 peret kuus
• Nõmmel algas teisel mail Idakaare, Kuiva ja Raudtee tänava ning Vana-Pärnu maantee kanaliseerimine. Torude panek Kristiine linnaosas algas 5. mail, Haaberstis 14. aprillil ja Pirita linnaosa Mähe piirkonnas 28. aprillil. 10. märtsil Mustamäel Lepatriinu tänaval alanud tööd lõpevad 31. mail.
• Kanaliseerimistööd on tänavu juba lõpetatud Nõmme linnaosas Raudtee 134/3 ja 134/4, lõigul Raudtee 98 kuni Valve tänav, Tähe tänaval, Männiku tee 31 ja Pihlaka 7. Kristiine linnaosas Mooni ja Välja tänavatel. Pirita linnaosas Vilu teel ja Tamme tänaval. Mustamäe linnaosas Herilase tänaval, Kesklinnas Auru ja Söe tänavatel ning aadressidel Oru 15 ja 17. Lasnamäe linnaosas aadressil Kivimurru 40.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.